Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trojská válka se mění v bizarní módní přehlídku

  1:00aktualizováno  1:00
Režisér Jiří Pokorný patří mezi divadelní tvůrce s nepopiratelně osobitým viděním a znepokojivou představivostí. Jeho interpretace však nevycházejí z intelektuálně chladné analýzy.

Troilus a Kressida - Daniel Hůlka | foto: Divadlo Na Zábradlí - M. Pelda

Spíše jako by chytal dílo za ruku a intuitivně četl přímo z dlaně jeho skrytý smysl. Tímto způsobem dokáže vyhnat z dramatického textu utajené síly a dát jim i stylově důsledný tvar (Stísněná 22 v Národním divadle, Platonov v Divadle Na zábradlí), nebo se s textem dokonale minout. Což je, zdá se, případ inscenace Troilus a Kressida v Divadle Na zábradlí.

Shakespearova nepříliš často uváděná hra na motivy trojských válek je sice žánrově obtížně zařaditelná, avšak režisér se jakýmkoliv upřesněním ani netrápil. Uhranula jej výrazná stopa panoptikálnosti a po ní se vydal bez ohledu na jiné roviny textu. A herci jej chtě nechtě musí následovat.

Pokorný bytostně nesnáší jakoukoliv heroizaci, z mužného pachu boje tělo na tělo se mu nejspíš zvedá žaludek. Jenomže jeho nechuť má jednotvárnou podobu parodického úšklebku, v jehož duchu se rozvíjí i herecká stylizace.

Ta se rozvírá od ironických karikatur, například dvojice vojevůdců, která v sobě posléze nalezne zalíbení: chvástavě rozkročený Ajax Pavla Lišky a ještě hřmotnější obrovitý Hektor ve slušivém podání Daniela Hůlky. Pokračuje pak dlouhou řadou výsměšných portrétů, kupříkladu expresivně dunivý Agamemnon Miloslava Mejzlíka nebo narcistně okázalý rek Achilles Davida Švehlíka.

V antimilitaristické logice výkladu dostává prostor mimo jízlivou parodii titulní milenecký pár: zejména Gabriela Pyšná jako Kressida stačila emotivně zaujmout v jinak panoptikální přehlídce válčících monster.

Příležitost předvést válku coby módní přehlídku do důsledku využila oceňovaná kostýmní návrhářka Jana Preková. Její kostýmy nesou jako poznávací znak vyhraněnou kvalitu: pokud hercům přímo nepřekážejí ve výkonu, osobují si sporné právo a priori charakterizovat postavu. Jestliže však Preková svými kostýmy zesměšňuje falešnou důstojnost řeckých hrdinů, hercům tím nijak nepomáhá, ba právě naopak.

WILLIAM SHAKESPEARE - Troilus a Kressida
Divadlo Na zábradlí Praha. Přeložil Jiří Josek, režie Jiří Pokorný, scéna Jan Štěpánek, kostýmy Jana Preková, hudba Michal Pavlíček, hrají Pavel Liška, Daniel Hůlka, Gabriela Pyšná a další.
Hodnocení MF DNES: 30%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz