Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Televize uvede trojí setkání s hvězdou Havlovou. Ne Veškrnovou

  6:54aktualizováno  6:54
V nedělním Setkání s hvězdou na ČT se herečka představí ve třech různých rolích. Chybí však čistě lidová hrdinka – jako by se ji autoři báli pro bývalou první dámu psát.

Z televizního triptychu Setkání s hvězdou (Dagmar Havlová) | foto: Česká televize

Trojicí nedělních povídek s Dagmar Havlovou se pro letošek cyklus ČT Setkání s hvězdou uzavírá. A snad skončí definitivně. Ačkoli je to loučení vcelku důstojné, sám princip tří "bakalářských" příběhů totiž hercům, jimž chce vzdát hold, spíše ubližuje. Malý prostor zploští charaktery, vypadají nahozeně, uměle, účelově. Protože přesně tak vznikají.

Fotogalerie

Zemitost je dar
Proti minulé benefici Bolka Polívky má Havlová drobnou výhodu: do stejně "placatých" historek pronikly přece jen zajímavější postavy, které zkušená herečka dokáže odlišit. Bohužel všechny přicházejí z téhož světa: klinická psycholožka Klára, profesorka hudby Tereza, (padlá) filmová hvězda Tony.

Právě jen ve vděčné roli notoričky Tony našla Havlová šanci přiblížit se komedii. Sice na půdorysu laciné anekdotické morality o zrůdném bulváru, ale když se dostane do ráže, připomene doby, kdy ještě coby Dagmar Veškrnová sršela energií v "lidovkách".

Teď jako by se autoři báli psát pro bývalou první dámu úlohy jadrných domovnic a vesnických tetek – ovšem tím herečce ubližují. Ostatně v nedávném triu povídek s Janou Hlaváčovou pookřála i ona právě ve vytahaném svetru před chalupou; zemitost je pro herečky dar.

Jenže letí spíše vlna "francouzská", móda pěstěných, silných, emancipovaných dam, které řídí rodiny, týmy, vozy i zeměkouli, jen v citech selhávají. Právě k nim patří úvodní Klára, podle dramaturgie "tragický příběh", ve skutečnosti psychothriller, a závěrečné "milostné drama" Tereza, klonící se zase spíš k melodramatu.

Z televizního triptychu Setkání s hvězdou (Radoslav Brzobohatý a Dagmar Havlová)

Z televizního triptychu Setkání s hvězdou (Radoslav Brzobohatý a Dagmar Havlová)

Klářina epizoda nese pod domácí idylkou dusnou náladu odhalení, které hrdinku raní dvojnásob, jako manželku i matku. Zhrzená žena tu v panice přiznává věk i ponížení, nervních gest je však až příliš, protože nervozitu zároveň vyrábějí v účinné souhře režie Jiřího Stracha a kamera Martina Šece. Škoda, že při každé další zběsilé jízdě autem už leží pointa pod nosem.

Kletbou povídkového tvaru je také fakt, že kvůli sólu legendy poskytuje ostatním jen prostor lepších sboristů. V Kláře Martinu Stropnickému, v Tony Michalu Novotnému a v Tereze pánskému triu, kde se v jedné z posledních rolí mihne Radoslav Brzobohatý.

Terezina povídka sevřená mezi sladkobolné vzpomínky a klavírní preludia je ve své přešlechtěnosti asi nejunylejší, Klářina nejvypjatější a příběh pozapomenuté hvězdičky Tony lidsky nejvstřícnější.

Z televizního triptychu Setkání s hvězdou (Dagmar Havlová)

Dagmar Havlová

Na to je jich škoda
I když hrdinka poskytující novináři rozhovor "za flašku" nemá ve scénáři o mnoho víc než prototyp vrávoravé karikatury k smíchu i politování, alespoň poskytuje možnost, jak zahrát zbytky dávné grácie pod zpustlým zevnějškem a jak oči rozzářit představou návratu do světel ramp. Kdykoli herečka hraje herečku, vychutná si to; i Havlová.

Nicméně metoda "tři v jednom" na obrazovku nepatří. Sebelepší tvůrci ani hvězdy zkrátka nemohou překročit limit zakázkového "pásma". A na to je jich škoda.

Hodnocení: 55 %
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

RECENZE: Jak dopadli poté, co s lehkým srdcem dali Sbohem děcáku

Z dokumentu Sbohem děcáku

Tolik bezstarostnosti a současně tolik beznaděje se v jednom filmu vidí málokdy. Lukáš chce zazářit na hiphopové scéně,...

RECENZE: Už i Mel Gibson coby drsný dědeček musí zjihle slzet

Do druhého dílu komedie Táta je doma přibyl Mel Gibson

Smutné konce stárnoucích akčních hrdinů by byly veselejší, kdyby v rolích dědečků mohli bavit. Jenže celý svět by Mel...

Než oživí seriálového Rapla, natočí Jan Pachl Poledňákové krimi z lázní

Scenárista a režisér Rapla Jan Pachl a představitel hlavní role Hynek Čermák

Režisér Jan Pachl, který očistil nevalnou pověst českého thrilleru v seriálech Cirkus Bukowsky a Rapl, natáčí...Najdete na iDNES.cz