Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tříštivý pohled na pět vládců

  9:52aktualizováno  9:52
Po dva pondělní večery měli diváci možnost sledovat dvoudílný televizní dokument Takoví nám vládli, mapující osudy pěti dělnických prezidentů komunistického Československa. Autorem scénáře byl český historik Jiří Pernes, režisérem Karel Fuksa. Z letošní dramaturgické nabídky brněnského studia se dvoudílný dokument o komunistických vládcích vymykal ambiciózností nabízeného tématu.

O to smutnější bylo zjištění, že z dvoudílného dokumentu ze všeho nejvíc trčela kaleidoskopická mozaika, připomínající způsobem zpracování více než historický dokument typ výchovně - vzdělávacího pořadu pro školy. Největší zádrhel spočíval již v samotném námětu. Dokument se pravděpodobně dramaturgicky inspiroval nedávno odvysílanými zahraničními portréty německých nacistických pohlavárů, jejichž sledovanost byla nezvykle vysoká.

Zatímco se zahraniční tvůrci vždy soustředili na studii jedné osobnosti, kterou pitvali z různých pohledů, autoři českého dokumentu museli do dvou hodinových dílů vměstnat osobností pět a na hlubší dokumentaristický pohled jim zjevně nezbyl čas. Výsledkem tak byla již během prvních dvaceti minut úvodního dílu Cesta k moci nepřehlednost a formální neobratnost ve vypravování. Přitom úvodní komentář začínající slovy: "Podívejme se nyní, jací to byli lidé" sliboval především přítomnost osobního lidského dramatu jednotlivých prezidentů.

Absenci dramatu však nahradila slovníková záplava faktů a informací. Fakta poskytl divákům kromě leckdy nadbytečného učebnicového komentáře například vojenský historik Fiedler, který pětkrát encyklopedicky přesně oddrmolil vyznamenání a medaile, jichž českoslovenští komunističtí vládci dosáhli. Jistě je zajímavé vědět, kdo kolik vyznamenání dostal. Ale co se za touto informací skrývá? Proč se vojenský historik zmíní o Gottwaldově prvním vyznamenání z boje proti maďarským bolševikům a odběhne hned k medaili další? Za co konkrétně medaili Gottwald obdržel a jaký vůbec tehdy byl, se nedozvíme, ačkoliv právě odkrývání skrytých souvislostí by mělo být ambicí každého hodnotného dokumentu.

Dost nešikovně působil v prvním dílu závěrečný komentář o Gottwaldovi: "Po zvolení prezidentem v roce 1948 doufal v to, že přispěje k blahu státu." Bereme-li v úvahu, že byl Gottwald již třicet let bolševikem znalým praktik, šlo o poněkud polemické tvrzení, které by si zasloužilo okamžité vysvětlení.

K dalším scenáristickým neobratnostem pak patřily časté berličky, z nichž se diváci kupříkladu dozvěděli, že "Svoboda to při odjezdu do Polska neměl jednoduché, protože musel opustit svou rodinu." Informace o tom, že se Svoboda oženil, se do vyprávění zjevně dostala jen proto, že se nějakým způsobem objevila i u ostatních portrétovaných prezidentů. Scenárista se však již nenamáhal najít vhodnější způsob jak divákovi tuto informaci prezentovat.

V dokumentu vystoupila pětice českých a slovenských historiků, nechyběli ani bývalí komunističtí spolupracovníci postižení událostmi z osmašedesátého roku: Jaroslav Šabata, Františe k Vodsloň či Ota Šik. Ale ani práce se svědky nebyla bohužel silnou stránkou dokumentu. Novinář, který se vydal v padesátých letech po stopách Klementa Gottwalda, sdělí jen tolik, že mu nikdo žádné informace o Gottwaldovi z politických důvodů nepodal. Poté tajnůstkářsky přidá, že mladý Gottwald zřejmě pil. Ano, milá anekdota, ale opět - k čemu je to divákovi? Co se z toho dozví? Většinou jde skutečně jen o mlhavá stanoviska, řídké poznámky na okraj: "Marta Gottwaldová ráda krájela cibuli" či jímavé vzpomínky typu: "Klement Gottwald se k dětem choval v Moskvě pěkně".

Bývalý ministr zahraničí ČSSR Bohuslav Chňoupek zase v souvislosti se vzpomínkou na osobnost Gustáva Husáka přizná, že Husák znal celou mši latinsky a byl tedy "vyvíjející se katolík". Skutečnost, že Husák pocházel z katolické rodiny, je přitom učebnicově známá. Jaký byl ale Husák? O tom nic neprozradí ani starý muž, který s Husákem seděl v padesátých letech.

Podobných otázek je možné klást mnohem víc. Diváci si nakonec z dokumentu odnesou, že Gottwald v padesátých letech pil, Novotný byl byrokrat, Husák k stáru nesoudný kariérista. Žádné drama, žádná konfrontace. Při dané struktuře dokumentu to patrně nebylo v lidských silách. Kdyby se však autorům podařilo každý díl věnovat jednomu z pětice prezidentů, mohl vzniknout dokumentárně hodnotný cyklus odhalující jeden z podstatných rysů totalitního režimu.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz