Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tříska a Labuda mají hlavní role v Havlově Odcházení

  0:01aktualizováno  0:01
V Praze bude mít opálenou tvář a tělo šlachovitého muže, v Bratislavě také malý, ale zakulacený vzrůst, knírek a oblý, trochu blahobytně působící obličej. Kancléři Vilému Riegrovi, hlavní postavě hry Václava Havla Odcházení, propůjčí své figury Jan Tříska a Marián Labuda.

Václav Havel - Brno (2. dubna 2008) | foto: Radek Miča, MAFRA

Tříska již za několik týdnů v pražském Divadle Archa, Labuda úlohu teprve v září začne zkoušet. Poprvé se v ní pak představí 22. listopadu ve Slovenském národním divadle.

Ze hry Jak se vám líbí - Marián LabudaChybělo však málo a Labuda by byl Třísku předběhl. Když se Václav Havel nedohodl s prvním zájemcem o jeho hru, pražským Národním divadlem, nabídl text Slovákům. "Skutečně jsme mohli mít světovou premiéru. Ale v srpnu loňského roku, kdy jsme tuto nabídku dostali, jsme měli již postavenou celou sezonu a nakonec jsme se rozhodli do ní nezasahovat," říká dramaturg scény a přítel Václava Havla Martin Porubjak.


Kdo si zahraje v Odcházení

V Česku

Kancléř Rieger - Jan Tříska
Irena - Dagmar Havlová
Klein - Ivan Řezáč

Na Slovensku
Kancléř Rieger - Marián Labuda
Irena - Zuzana Kocúriková
Klein - Josef Vajda


Teprve pak autor svůj text postoupil Divadlu na Vinohradech. Tam však příprava hry zkrachovala na finančních prostředcích a nákladné vizi režiséra Davida Radoka. Z Vinohrad hra putovala do Archy, kde nakonec zakotvila a hrát se bude poprvé 22. května.
 
Slovenské divadlo se tak sice připravilo o zvýšenou mediální pozornost, zato si mohlo obsadit hru zcela podle svého gusta, tedy výhradně herci ze svého souboru. Jako podmínku k vůbec prvnímu uvedení si totiž autor stanovil angažmá své ženy Dagmar Havlové a Jana Třísky.

Václav Havel s knižním vydáním divadelní hry OdcházeníVedle Mariána Labudy se na Slovensku objeví například herečka Zuzana Fialová, která si zahraje obdivovatelku kancléře Riegra Beu, Zuzana Kocúriková jako jeho přítelkyně Irena či Jozef Vajda coby podlý Riegrův nástupce Vlastík Klein. Marián Labuda se k roli zatím nechce vyjadřovat. "Nejsem kompetentní cokoli říct, protože hru jsem ještě nečetl," uvedl.

Spekulovalo se, zda si v Odcházení nezahraje například Milan Lasica, který v těchto dnech dokončuje slovenský překlad Odcházení. "Kdepak, ve Slovenském národním divadle mají v souboru dost vlastních herců. Dostal jsem však nabídku zahrát si ve filmovém zpracování Jaroslava Brabce. To se sice o rok odložilo, ale nabídka trvá," usmívá se Lasica.

Londýn uvidí premiéru dřív
Bez hostů se Slovenské národní divadlo obejde i v případě režiséra. Odcházení připraví kmenový režisér scény Peter Mikulík. "Mikulík Havlovým hrám rozumí, režíroval i předchozí havlovské inscenace jako Zahradní slavnost a Vyrozumění," vysvětluje Porubjak. Na slovenskou premiéru by měl dramatik zavítat osobně.

Václav Havel v brněnském divadle Husa na provázku ve hře OdcházeníPokud vše půjde podle plánu, bude to již třetí premiéra Odcházení, kterou Havel navštíví. Ještě před slovenským nastudováním se kus objeví v září v Londýně, v Orange Tree Theatre.

Britská scéna připraví celou havlovskou přehlídku, jejíž součástí bude i Odcházení. Režírovat ho bude britský havlovský specialista Sam Waters, který se tímto titulem symbolicky hodlá rozloučit se světem divadla.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

Jaroslav Březina (v popředí) v titulní úloze Janáčkovy opery Výlety páně...

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz