Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třináctý svazek Holanových Spisů přináší překlady sedmi romantiků

  17:00aktualizováno  17:00
Třináctý svazek Spisů Vladimíra Holana (a třetí v řadě těch, které jsou věnované básníkově překladatelské činnosti) nese název Sedm romantiků a přináší Holanovy převody zejména anglických, polských a ruských autorů.

Vladimír Holan

Vladimír Holan: Spisy 13 - Překlady III (obálka knihy)

Po překladech Rainera Marii Rilka (jemuž byl věnován samostatný svazek Spisů) a francouzských básníků (o tomto svazku více zde) nyní dostávají prostor další překlady, které Holan pořizoval od poloviny třicátých let. Tehdy se stal hlavním redaktorem uměleckého časopisu Život, z něhož se jeho zásluhou stal nejprestižnější český umělecký časopis své doby.

V Životě publikoval stovky překladů nejen z francouzštiny a němčiny, ale i z angličtiny, španělštiny, ruštiny, polštiny či z orientálních jazyků. V překládání pokračoval za války (kdy nemohl pomýšlet na publikování vlastních veršů) i po válce, zejména v době, kdy byl znovu umlčen cenzurou, tentokrát komunistickou. Tyto překlady nebyly zatím nikdy souborně publikovány.

Vladimír Holan (1905–1980)

Vladimír HolanJeden z nejvýznamnějších českých básníků a překladatelů 20. století. Zpočátku ovlivněn poetismem, posléze se obrátil k závažné reflexivní a meditativní poezii, v níž dosáhl značné originality. S výjimkou krátkého období po druhé světové válce a následném převratu, kdy byl okouzlen komunismem, bylo jeho dílo apolitické. V 50. letech měl zakázáno publikovat, knihy mu začaly vycházet v 60. letech, kdy Holanova poezie výrazně ovlivnila nastupující básnickou generaci. V letech 1965–1988 vyšly v Odeonu jedenáctisvazkové Sebrané spisy Vladimíra Holana péčí jeho dlouholetého editora Vladimíra Justla. Ten byl také spolu s Pavlem Chalupou až do své loňské smrti editorem právě vycházejících Holanových spisů v nakladatelství Paseka. Poslední díly Spisů připravuje Pavel Chalupa sám.

Oněmi "sedmi romantiky" v titulu svazku jsou Angličané William Wordsworth (1770–1850) a Percy Bysshe Shelley (1792–1822), Poláci Adam Mickiewicz (1798–1855) a Juliusz Slowacki (1809–1849), Rus Michail Lermontov (1814–1841), Rakušan Nikolaus Lenau (1802–1850) a Slovák Janko Kráľ (1822–1876). Posledně jmenovanému je věnován největší prostor.

Editor Holanových Spisů Pavel Chalupa zdůrazňuje v Ediční poznámce zásadní vliv romantického básnictví, v Čechách prezentovaného samozřejmě především Karlem Hynkem Máchou, nejen na Holanovo vlastní dílo (jeho "máchovské" básně soustředil editor Vladimír Justl v roce 1966 do knihy Smrt a sen a slovo), ale i životní osudy.

"Romantické gesto básníka, z vlastní vůle uzavírajícího se do nepřístupných (ale také neopustitelných) zdí, gesto stopovatelné od Máchy přes Rilkeho až k dalším autorům jeho četby (a později překladů) našlo své vyjádření nejen v jeho vlastním básnickém díle, ale i v dramaturgii jeho překladatelské práce," uvádí Chalupa.

Vladimír Holan

K formální stránce Holanova překladatelství Chalupa poznamenává, že básník pracoval (s výjimkou slovenštiny Janka Kráľe) za pomoci tzv. podstročniků, tedy prozaických překladů, které pro něj pořizovali profesionální lingvisté.

"K tomu je ovšem třeba podotknout, že formální preciznost Holanova překládání stojí mnohdy výše než přesnost jazyková, a že tedy prozaické podstročniky mu byly skutečně jen lexikálními pomocníky při hledání definitivního básnického tvaru," zdůrazňuje editor.

Z plánovaného patnáctidílného projektu Spisů Vladimíra Holana jich dosud vyšlo třináct. Zbývá poslední "překladatelský" svazek, do kterého budou soustředěni autoři, na které se v předešlých knihách nedostalo, a to v nejširším myslitelném chronologickém i stylovém spektru, od starověkých autorů přes Michelangela, Goetheho či Schillera až po experimentátory typu Christiana Morgensterna. Závěrečný svazek pak přinese ediční komentáře, poznámky, bibliografii a rejstříky.

Spisy Vladimíra Holana

Dosud vydané svazky

  1. Jeskyně slov (mj. Triumf smrti, Oblouk, Mozartiana)
  2. Ale je hudba (Bez názvu, Na postupu)
  3. Lamento (Bajaja, Víno, Strach, Bolest)
  4. Na celé ticho (Na sotnách, Asklépiovi kohouta)
  5. Propast propasti (Předposlední, Sbohem?)
  6. Dokumenty (mj. Září 1938, Panychida, Rudoarmějci)
  7. Příběhy (mj. Terezka Planetová, Smrt si jde pro básníka)
  8. Nokturnál (mj. Noc s Hamletem, Noc s Ofélií, Toskána)
  9. Babyloniaca (mj. Kolury, Torzo, Lemuria)
10. Bagately (mj. Blouznivý vějíř, próza, publicistika)
11. Překlady I (Rainer Maria Rilke)
12. Překlady II (Francouzská poezie)
13. Překlady III (Sedm romantiků)

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz