Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři vesele nakažliví bratři na cestě Indií

  6:46aktualizováno  6:46
Kdo poetiku režiséra Wese Andersona nevyznává nebo ji vůbec nezná, zřejmě Darjeeling s ručením omezeným mine bez zájmu.

Darjeeling s ručením omezeným | foto: Bontonfilm

Nicméně i snímek, jenž se v režisérově filmografii jeví nejslabší, má v současné nabídce kin pořád zjevně navrch. Už kvůli hvězdám, které se Andersonově nevšednímu rukopisu a humoru tak rády poddávají.

V Takové zvláštní rodince mu dělali pomyšlení Gene Hackman, Ben Stiller či Gwyneth Paltrowová, v Životě pod vodou zase Cate Blanchettová, Willem Dafoe nebo Bill Murray, jenž se nechal zlákat i pro Darjeeling, byť jen na pár kratičkých záběrů.

A podobně v "předfilmu" z hotelového pokoje, který zpětně do "hlavního" filmu zapadne jako poslední šroubek, Natalii Portmanové stačí úloha půvabné ozdůbky.

Trailer k filmu Darjeeling s ručením omezeným

Ale ústřední, zábavné i dojemné trio představují Owen Wilson, Adrien Brody a Jason Schwartzman coby rozhádaní, lehce dětinští bratři, kteří se ani s odstupem nevyrovnali s otcovou smrtí a s matčinou volbou jiného života.

Coby společnou léčbu naordinuje jeden z nich "duchovní cestu" po Indii, kterou zvládají vlakem, autobusem i pěšky, s rozmíškami, trapasy, rituály, s hromadou kufrů a balastem dávných bolístek, jichž se musí zbavit, aby konečně dospěli.

To asi u jindy nepředvídatelného Andersona nejvíce vadí: divák tuší, že pouť směřuje k vyrovnání, a také se ho dočká. Ale pokud platí, že cíl nerozhoduje – cesta je vším, pak právě trmácení za "duchovní obrodou" přesně podle střihu módní turistiky přináší spoustu potěšení.

Darjeeling neprodukuje výbuchy veselí, nýbrž milý, chytrý vnitřní úsměv, a sladká souhra tří bratrů netlačí na přímočarou situační crazy komiku: jsou světáky plnými bezbrannosti.

Anderson umí pobavit drobnostmi: patří k nim zásobárna léků, robustní německé spolucestující, "toaleta západního typu", nákup hada či rozpis denního programu včetně očistných obřadů.

Pak se nálada bezstarostného výletu zlomí, ale i náznak morality se dá vydržet, protože pořád jej vroubí filmařská vynalézavost. Neboli když už někdo propadne módě "praštěných" filmů, měl by to umět jako Anderson: Darjeeling nekáže, nepřesvědčuje, jen tak zlehka plyne mezi nebem a zemí. A třebaže neomráčí, poskytuje tichou, nakažlivou radost.

Darjeeling s ručením omezeným
USA, režie Wes Anderson, hrají Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman, titulky, 91 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz