"Pravděpodobně nejkrásnější pohádkový film všech dob," hlásají plakáty k obnovené premiéře v berlínském kině. Pohádka o odstrkované dívce, která si získá srdce prince, dojímá německé i české děti a jejich maminky stejnou měrou. V obou zemích filmové zpracování pohádky Boženy Němcové pravidelně vysílají o vánočních svátcích nebo na Mikuláše televize.
Když se dnes moderátor v historickém kostýmu obřadníka zeptal vyprodaného kinosálu, kdo už Tři oříšky pro Popelku viděl, zvedl se les dětských rukou.
"Nejvíc se mi líbila princezna, protože je tak hezká," prozradila pětiletá Vivianne Müllerová po dnešní projekci. V televizi prý pohádku viděla už čtyřikrát, ale dnes poprvé na velkém plátně - stejně jako její maminka, která zná Vorlíčkovo dílo už přes 20 let. "Podle mě je na celém filmu nejlepší hudba," vyzdvihla Andrea Müllerová melodie Karla Svobody.
"Ale i příběh a herci nadchnou každého, malé i velké," zhodnotila filmový fenomén, který okouzlil už generace diváků.
Ještě než se dnes v promítačce roztočily kotouče zapůjčené společností Progress Filmverleih, bavili děti amatérští herci z německého fanklubu Tří oříšků pro Popelku. Zpěvačka známá pod pseudonymem Carinha zazpívala v doprovodu cella a harfy titulní Popelčinu píseň, jejíž melodie provází celý film. Herečka Regine Zimmermannová pak četla úryvky z překladu pohádky Němcové.
Po promítání filmu pokračoval kulturní program tancem v historických kostýmech, moderovaným vědomostním kvízem a uzavřel jej malíř Jan Balyon, který uhlem zachytil scény z Tří oříšků.
Snímek s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolích a s několika německými herci v rolích vedlejších byl natočen v letech 1972 a 1973 v koprodukci Československa a Východního Německa. Světovou premiéru měl v Praze 1. listopadu 1973 a východoněmeckou 8. března 1974. Kino Babylon s ním tehdy docílilo druhých nejvyšších tržeb roku. V roce 1975 byl o Vánocích poprvé uveden také v západoněmecké televizi.
Po dnešní berlínské projekci bude film promítán i v dalších německých městech od východoněmeckých Drážďan až po západoněmecký Kaiserslautern.
Nicole Stelznerová ze společnosti Progress Filmverleih řekla, že v Německu je odhadem na 50 kopií Tří oříšků.
Film se z velké části natáčel v někdejším Východním Německu na zámku Moritzburg, kde filmová Popelka na schodišti ztratila při útěku z královského plesu střevíček. Ještě do 10. ledna se na zámku koná výstava věnovaná filmové pohádce.