Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trevorovi irští venkované jsou odsouzeni k doživotnímu sňatku s minulostí

  11:01aktualizováno  11:01
- Ambrose Bierce ve svém Ďáblově slovníku kdysi definoval román jako krátký příběh s oklikami, který je příliš dlouhý, než aby se dal přečíst na posezení, a tudíž dojmy, jež zanechají následné části, se vymazávají; jednota či celistvý efekt jsou nemožné, neboť kromě několika naposled přečtených stránek se v paměti udrží pouze osnova toho, co se odehrálo předtím.

Z pera onoho programového cynika by se samozřejmě dala očekávat i obdobně sžíravě laděná charakteristika povídky, nicméně pravdou zůstává, že kratší prozaické útvary by měly mít zejména v dnešní rychlé době své výhody. O to více pak překvapuje, že mezi zdejšími nakladatelstvími již léta koluje mýtus, že povídky "se" nečtou, a je proto lépe se jim vyhnout. A obavy z titulů dosud neuvedených zahraničních autorů jsou ještě větší! Objeví-li se tedy výbor z povídek Williama Trevora, patrně nejuznávanějšího irského prozaika současnosti, u nás však teprve knižně debutujícího, mohlo by se zdát, že sbírka Andělé v Ritzu je zde nakladatelským riskem hned dvojnásobným.
V centru Trevorovy pozornosti stojí tzv. obyčejní lidé. Ať už náleží k příslušníkům anglické střední třídy nebo jsou bytostně zakořeněni na irském venkově, nečekají na ně žádné mimořádné zážitky či zkušenosti. Společenský večírek (povídky Andělé v Ritzu, Raymond Bamber a paní Fitchová), náhodné či plánované setkání po letech (Slaměné vdovy, Padding) nebo úmrtí blízké osoby (Poslední vůle, Smrt v Jeruzalémě) patří k událostem běžného života. Trevor však tuto "běžnost" umí mimořádně podat: všech deset povídek má jasnou dějovou stavbu, rafinovaně se stupňující napětí a překvapivé rozuzlení, čemuž napomáhají přesně vypointované obraty, věty, odstavce i příběh sám. Přitom tyto realistické črty nejsou zatíženy ani náročnou symbolikou, ani nepracují se složitými vypravěčskými technikami.
Autor cíleně představuje pouze to, co se anglickým termínem označuje jako "slice of life", tedy doslova krajíc či volněji výřez nebo výsek ze života. A vůbec se touto prostou drobnokresbou necítí tematicky či myšlenkově omezen.
Jeden producent na Broadwayi kdysi po svých autorech žádal, aby zobrazovali "šťastné problémy". Jelikož však po skutečném umění žádal onen pán nemožné, nic podobného samozřejmě nedělá ani Trevor. Jeho irští venkované jsou odsouzeni k "doživotnímu sňatku s minulostí" (Tančírna U dvou srdcí), a když už se odhodlají k radikálnímu kroku a rodnou hroudu alespoň na chvíli opustí, smutně konstatují následující fakt: "Doma si dokážu představit všechno, tady nic" (Smrt v Jeruzalémě). Stejně bezútěšně vyznívá i zdánlivě veselá atmosféra večírků na anglických předměstích - ať už jsou tyto společenské příležitosti vyplněny sexuálními radovánkami či takzvanou příjemnou konverzací, protagonisty obklopuje bezbřehá prázdnota. Uniknout se z ní nedá prostřednictvím konvenčního manželství, jenže kýžený klid a rovnováhu nepřináší ani osamění či volný svazek. Na žádné rovině tu nefunguje láska partnerská, často ani láska rodičovská. Jistou rozkoš dokáží poskytnout snad jen erotické vzněty, ovšem jindy se právě ty stávají zdrojem nekonečných frustrací.
Svět podle Williama Trevora prostě chutná hořce. Však se také v jedné z povídek praví, že smích je "zhmotnělý odraz povrchního ducha, který se ve své lenosti nenamáhá vytvořit si o lidech správný obraz".

William Trevor: Andělé v Ritzu. Přeložila Dominika Křesťanová. Mladá fronta, Praha 1998. 248 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:


Témata: Slovník

Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz