Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trevorovi irští venkované jsou odsouzeni k doživotnímu sňatku s minulostí

  11:01aktualizováno  11:01
- Ambrose Bierce ve svém Ďáblově slovníku kdysi definoval román jako krátký příběh s oklikami, který je příliš dlouhý, než aby se dal přečíst na posezení, a tudíž dojmy, jež zanechají následné části, se vymazávají; jednota či celistvý efekt jsou nemožné, neboť kromě několika naposled přečtených stránek se v paměti udrží pouze osnova toho, co se odehrálo předtím.

Z pera onoho programového cynika by se samozřejmě dala očekávat i obdobně sžíravě laděná charakteristika povídky, nicméně pravdou zůstává, že kratší prozaické útvary by měly mít zejména v dnešní rychlé době své výhody. O to více pak překvapuje, že mezi zdejšími nakladatelstvími již léta koluje mýtus, že povídky "se" nečtou, a je proto lépe se jim vyhnout. A obavy z titulů dosud neuvedených zahraničních autorů jsou ještě větší! Objeví-li se tedy výbor z povídek Williama Trevora, patrně nejuznávanějšího irského prozaika současnosti, u nás však teprve knižně debutujícího, mohlo by se zdát, že sbírka Andělé v Ritzu je zde nakladatelským riskem hned dvojnásobným.
V centru Trevorovy pozornosti stojí tzv. obyčejní lidé. Ať už náleží k příslušníkům anglické střední třídy nebo jsou bytostně zakořeněni na irském venkově, nečekají na ně žádné mimořádné zážitky či zkušenosti. Společenský večírek (povídky Andělé v Ritzu, Raymond Bamber a paní Fitchová), náhodné či plánované setkání po letech (Slaměné vdovy, Padding) nebo úmrtí blízké osoby (Poslední vůle, Smrt v Jeruzalémě) patří k událostem běžného života. Trevor však tuto "běžnost" umí mimořádně podat: všech deset povídek má jasnou dějovou stavbu, rafinovaně se stupňující napětí a překvapivé rozuzlení, čemuž napomáhají přesně vypointované obraty, věty, odstavce i příběh sám. Přitom tyto realistické črty nejsou zatíženy ani náročnou symbolikou, ani nepracují se složitými vypravěčskými technikami.
Autor cíleně představuje pouze to, co se anglickým termínem označuje jako "slice of life", tedy doslova krajíc či volněji výřez nebo výsek ze života. A vůbec se touto prostou drobnokresbou necítí tematicky či myšlenkově omezen.
Jeden producent na Broadwayi kdysi po svých autorech žádal, aby zobrazovali "šťastné problémy". Jelikož však po skutečném umění žádal onen pán nemožné, nic podobného samozřejmě nedělá ani Trevor. Jeho irští venkované jsou odsouzeni k "doživotnímu sňatku s minulostí" (Tančírna U dvou srdcí), a když už se odhodlají k radikálnímu kroku a rodnou hroudu alespoň na chvíli opustí, smutně konstatují následující fakt: "Doma si dokážu představit všechno, tady nic" (Smrt v Jeruzalémě). Stejně bezútěšně vyznívá i zdánlivě veselá atmosféra večírků na anglických předměstích - ať už jsou tyto společenské příležitosti vyplněny sexuálními radovánkami či takzvanou příjemnou konverzací, protagonisty obklopuje bezbřehá prázdnota. Uniknout se z ní nedá prostřednictvím konvenčního manželství, jenže kýžený klid a rovnováhu nepřináší ani osamění či volný svazek. Na žádné rovině tu nefunguje láska partnerská, často ani láska rodičovská. Jistou rozkoš dokáží poskytnout snad jen erotické vzněty, ovšem jindy se právě ty stávají zdrojem nekonečných frustrací.
Svět podle Williama Trevora prostě chutná hořce. Však se také v jedné z povídek praví, že smích je "zhmotnělý odraz povrchního ducha, který se ve své lenosti nenamáhá vytvořit si o lidech správný obraz".

William Trevor: Andělé v Ritzu. Přeložila Dominika Křesťanová. Mladá fronta, Praha 1998. 248 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:


Témata: Slovník

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz