Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třetí Mumie se probouzí v Číně s terakotovou armádou

  14:22aktualizováno  14:22
Z původních herců zůstali jen dva a od pyramid faraonů se přesunuli k hrobkám čínských vládců. Taková je třetí Mumie, která míří do kin.

Mumie: Hrobka dračího císaře - snímek z filmu | foto: Universal Pictures

První Mumie z roku 1999 a její pokračování Mumie se vrací, jež následovalo dva roky poté, vydělaly dohromady osm set padesát milionů dolarů. To je důvod, proč na přelomu července a srpna startuje celosvětová premiéra třetího dílu, jenž nese název Mumie: Hrob Dračího císaře.

Hvězda nechce stárnout
Producenti sice slibují stejné hrdiny a ještě velkolepější dobrodružství, nicméně fanoušci jsou ve střehu. Z původního projektu totiž nezůstal kámen na kameni. Režiséra Stephena Sommerse, jenž se nedávno proháněl Prahou se štábem nového filmu G. I. Joe, nahradil tvůrce akčních děl Rychle a zběsile či xXx Rob Cohen a Rachel Weiszovou v hlavní ženské roli vystřídala Maria Bello.

Z původní herecké sestavy zbyli pouze její filmový manžel Brendan Fraser a jeho filmový švagr John Hannah, jenž by se měl opět postarat o humor suchými hláškami typu: "Nesnáším mumie. Nikdy nehrají fér." Také synek ústředního páru vyrostl, teď ho hraje šestadvacetiletý Australan Luke Ford. Není tedy divu, že se na internetu objevilo skeptické proroctví ve tvaru rovnice stejné charaktery + jiní herci = špatné pokračování.

Nejvíce spekulací se točilo kolem odmítavého postoje Rachel Weiszové. Oficiálně hvězda oznámila, že se k roli nevrátí kvůli "odlišným představám o scénáři", a její mluvčí dodal, že herečka nechce trávit pět měsíců v Číně, když jejímu synovi nejsou ještě ani dva roky.

Ovšem režisér Cohen se za čas vytasil s jiným vysvětlením - podle něj Weiszové vadilo, že její postavu nechali příliš zestárnout. "Její agent mi velmi rozzlobeně volal, že prý v žádném případě nebude hrát matku jedenadvacetiletého mladíka. Řekl jsem jen: V pořádku, dobře, na shledanou," líčil Cohen.

Přidejte mi peníze
Divácké rozpaky nad tím, že původní hrdinka nosí jinou tvář, by měla překrýt výtvarná a triková velkolepost "trojky". Kraluje jí obří hrob Dračího císaře, jejž obklopuje deset tisíc příslušníků takzvané terakotové armády: hliněných soch válečníků z doby před dvěma tisíci lety.

Hollywood kolem nich utkal zápletku příběhu. Jde prý o prokleté vojáky mocného čínského vládce, kterého hraje Jet Li; spolu s ním armádu proklela zhrzená a oklamaná čarodějka alias Michelle Yeohová, kterou Dračí císař připravil o milence. Panovníka uvěznila do hliněné krusty navěky - jenže to by nesměl tenhle podivný hrob objevit zvídaný syn hlavní dvojice, rovněž archeolog a dobrodruh, který mumii bezděčně probudí. Na pomoc si pozve rodiče a společně zjistí, že mumie z Dálného východu znají úplně jiná kouzla než jejich egyptské kolegyně. Což pro filmaře znamenalo posunout znovu hranice možností zvláštních efektů.

"Vždy jsem nervózní z projekcí pro šéfy studia. Ale po promítání Mumie byli šťastní jako blechy a říkali, že kdybych potřeboval zvýšit beztak už obrovský rozpočet na trikové scény, stačí prý říct. To je pokaždé dobrý signál," míní Cohen - a o další peníze pochopitelně požádal.

Náklady se přiblížily dvěma stům milionů dolarů, točilo se v Kanadě a v Číně, kterou si režisér nemohl vynachválit. "Nepotřebujete žádné zelené pozadí pro dodatečné triky; skutečnost je předčí. Prošel jsem celou Čínu od pouště až k Pekingu. Viděl jsem budovu opery Ming, kterou se rudé gardy pokusily zničit. Viděl jsem nádherné staré malby," vyprávěl.

Nicméně právě Čína před tamním uvedením Mumie 3 žádala úpravy konečného střihu; prý jí vadí "příliš fantastické" postavy duchů dávných válečníků. V Americe se zase řešilo, zda film není pro děti příliš násilný; nakonec zůstane přístupný od třinácti let.

Kolik asi bylo divákovi, který pronikl na testovací projekci v Los Angeles a vydal o jednom z očekávaných hitů léta první soud? Nadšený nebyl: "Čekal jsem víc a zasmál jsem se jen jednou."
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz