Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třeštíková se utká se svalnatými Američany

  12:05aktualizováno  12:05
Vedle hraných filmů soutěži na karlovarském festivalu i dokumenty. O ceny se letos přetahuje šestnáct snímků z celého světa. Mezi tvůrci jsou i dvě česká jména - soutěžit budou režisérka Helena Třeštíková a exulantka Jana Boková.

Režisérka Třeštíková soutěží na 43. MFFKV s filmem René. | foto: Petr TopičiDNES.cz

. Bye Bye Shanghai

Česká republika, Argentina, 2008, 114 min., režie: Jana Boková

Bye Bye ShanghaiVelmi osobní snímek Jany Bokové se skrze osudy několika českých emigrantů, filozofa Václava Bělohradského či písničkáře Vlasty Třešňáka, básníka Petra Krále, ale i samotné autorky, zamýšlí nad nejrůznějšími aspekty emigrace a dospívá ke zjištění, že kdo jednou vykoření, nemůže už nikdy zakořenit.

. Cvičitel brouků

Litva, Polsko, Japonsko, Německo, 2008, 53 min., režie: Donatas Ulvydas, Linas Augutis, Marek Skrobecki

Cvičitel broukůPro slavné americké animátory bratry Quayovy je moskevský rodák polského původu Ladislas Starewitch filmovým alchymistou, pro další odborníky, kteří v tomto hravém a svěže sestříhaném portrétu vystupují, filmovým pionýrem, který si všechny své triky v počátcích animace dokázal vynalézt sám.

. Cyanóza

Írán, 2007, 30 min., režie: Rokhsareh Ghaemmaghami

CyanózaPortrét íránského malíře Jamshida Aminfara, který se v ulicích Teheránu jako jediný nebojí vystavovat, prodávat a zároveň vytvářet své osobité malby, připomínající díla Keithe Harringa či ponuré obrazy Edvarda Muncha. Téměř třetinu snímku tvoří působivé animace oživující často démonické postavy z Aminfarových obrazů.

. Dámy

USA, 2007, 13 min., režie: Christina A. Voros

DámySnímek natočený s mimořádným citem pro detail nás zavede na návštěvu dvou starých maďarských sester, které se v americké emigraci dlouhá desetiletí živí jako krejčové.. Děti deště

Nový Zéland, 2007, 101 min., režie: Vincent Ward

Děti deštěNa pozadí působivé rekonstrukce pohnutého života maorské ženy Puhi, využívající řadu zdařilých hraných pasáží, ukazuje známý novozélandský režisér Vincent Ward těžký osud původních obyvatel Nového Zélandu v první polovině dvacátého století.

. Dnešní den vypadá jinak

Španělsko, 2007, 102 min., režie: Xavier Baig, Oscar Moreno

Dnešní den vypadá jinakVe formálně bohatém, vizuálně strhujícím a výbornou hudbou Micky Luny prodchnutém portrétu nahlédneme do nitra inteligentního, zcestovalého a osobitou životní filosofií disponujícího narkomana Toniho. Devětačtyřicetiletému muži po třiceti letech na heroinu zbývá posledních šest měsíců života.

. Hrdinové: K létání křídel netřeba

Španělsko, 2007, 25 min., režie: Ángel Loza

Hrdinové: K létání křídel netřebaPascal Kleiman se narodil bez rukou, a přesto dnes patří k nejvyhledávanějším diskžokejům. Ángel Loza vypráví podivuhodný životní příběh muže, který si navzdory limitujícímu handicapu dokázal splnit svůj sen. Ve snímku se skvělým hudebním doprovodem hovoří i Kleimanovi kolegové a přátelé Laurent Garnier a Rob.

. Jako v nebi

Polsko, 2008, 25 min, režie: Filip Marczewski

Jako v nebiPoetický portrét mladého holandsko-polského páru, který se rozhodl žít bez civilizačních vymožeností v bohem zapomenutém koutě severního Polska.. Matka

Švýcarsko, Francie, Rusko, 2007, 80 min., režie: Antoine Cattin, Pavel Kostomarov

MatkaHlavní postavou snímku je Ljuba, která se svými devíti dětmi uteče před násilnickým manželem na venkov. Strhující záznam jejího života, plný dramatických i intimních momentů, nabízí zároveň navýsost autentický pohled do neutěšené reality dnešního Ruska.

. Muž na laně

Velká Británie, 2007, 94 min., režie: James Marsh

Muž na laněStrhující rekonstrukce "uměleckého zločinu století", kdy se 7. srpna 1974 pokusil Francouz Philippe Petit ilegálně přejít po ocelovém laně mezi newyorskými "dvojčaty", v té době nejvyššími budovami světa.


. René

Česká republika, 2008, 90 min., režie: Helena Třeštíková

RenéHlavní postavou dalšího časosběrného dokumentu Heleny Třeštíkové je nenapravitelný kriminálník a také osobitý spisovatel René Plášil. Se syrovou autentičností režisérka celých dvacet let zaznamenává smutný osud Reného na jeho pouti mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě.

. Slepé lásky

Slovenská republika, 2008, 77 min., režie: Juraj Lehotský

Slepé láskySnímek o rozličných podobách lásky mezi nevidomými lidmi sestavený ze čtyř příběhů ukazuje, jak bohatý svět si dokážou přes svůj handicap vytvořit. Svět, který je mnohdy jasnější a barvitější než ten náš.


. Vesmírná stanice

Německo, 2008, 30 min., režie: Bettina Timm

Vesmírná staniceKomorní portrét zchátralé stanice pro výzkum kosmických paprsků, ležící na vrcholu arménské hory Aragaz, zachycuje v kompozičně mistrně natočených záběrech jejích šest pracovníků, kteří zde žijí v naprosté izolaci od okolního světa.

. Větší, silnější, rychlejší

USA, 2007, 105 min., režie: Christopher Bell

Větší, silnější, rychlejší"Američané milují vítěze a nesnášejí poražené," říká citát použitý v dynamickém dokumentárním pohledu na společnost, která se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastní rodiny, jejíž členové v touze podobat se Rambovi či Conanovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, režisér kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu.

. Všechno je relativní

Dánsko, 2008, 75 min., režie: Mikala Krogh

Všechno je relativníNa cestách po Dánsku, Mosambiku, Japonsku, Thajsku nebo USA nasbírali tvůrci snímku řadu zajímavého materiálu, z něhož citlivě skládají dokumentární úvahu o obecně lidských vlastnostech a jejich závislosti na životních podmínkách.

. Ztracený svět

Maďarsko, Finsko, 2008, 20 min, režie: Gyula Nemes

Ztracený světVe svém nejnovějším snímku navazuje mladý maďarský režisér Gyula Nemes obsahově i formálně na svou předešlou obrazovou studii Hráz pomíjivosti. V černobílých, syrových záběrech se opět setkáme s rázovitými figurkami obývajícími hausbóty v blízkosti budapešťské přehrady Kopaszi.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

Najdete na iDNES.cz