Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třešť buduje nové centrum

  15:08aktualizováno  15:08
Třešť - S novou koncepcí využití Schumpeterova domu, významného historického objektu v Třešti, ve kterém žil přední světový ekonom Josef Alois Schumpeter, přišla nedávno třešťská radnice. Město totiž loni získalo objekt do vlastnictví. Původním majitelem byl upraven na Centrum Schumpeterových studií. "Tento projekt se nakonec zdál pro město finančně i organizačně neschůdný. Celou myšlenku Centra Schumpeterových studií nelze realizovat," prohlásil starosta města Vladimír Lysý.

Ze Schumpeterova domu by se tak zanedlouho mělo stát multifunkční a multikulturní středisko města. V novém projektu, který schválila radnice, by v budově mělo mít své místo Turistické informační centrum města, vinárna, výstavní prostory a dostat by se mělo rovněž i na přednáškové sály, studovnu či internetovou knihovnu.

V nadzemním podlaží budovy počítají předkladatelé návrhu s tím, že by zde měla být zřízená stálá expozice o osudech světových osobností Vysočiny a také přednáškový sál pro asi třicet posluchačů. Návštevníci Schumpeterova domu by se zde mohli blíže seznámit s životními osudy J. A. Schumpetera, Josefa Hofmanna či Gustava Mahlera.

Podle navrhovaného plánu, by se měla do jednoho z prostorů Schumpeterova domu přemístit i stálá výstava Spolku přátel betlémů v Třešti. "Tím pádem by v bývalé synagoze, kde je výstava umístěna, vznikl nový stylový a cenný výstavní prostor. Tam by se mohly konat prestižní výstavní i hudební produkce. Část výstavního prostoru by se mohla uvolnit pro stálou výstavu Franz Kafka a Třešť a také pro chybějící expozici Historie židovství v Třešti," vysvětluje další plány starosta.

Jednou z deviz objektu s jejímž využitím se rovněž počítá, je i uzavřený dvorní trakt, který by mohl sloužit pro komorní  hudební a divadelní akce.

To, aby celý Schumpetrův dům mohl fungovat tak, jak plánuje radnice, si podle starosty vyžádá investice v celkové hodnotě 20 milionů korun. Současné fnancování dostavby je připravováno v rámci Strategického plánu mikroregionu Třešťsko, s ohledem na zdroje z programu SAPARD. „Program SAPARD by měl podpořit vytvoření informačního centra regionu na reprezentativní úrovni," prohlásil Lysý.

Se stavebními úpravami by podle Lysého mohlo být započato již počátkem roku s tím, že by celý objekt by mohl být zprovozněn po částech. Radní počítají, že některé služby bude provozovat město, pro jiné bude hledat vhodné nájemce. "Jedná se namátkou o vinárnu a kavárnu," upřesňuje třešťský starosta a nevylučuje ani možnost že v jedné části traktu v nadzemním podlaží by mohly být umístěny úřady obecní nebo státní správy, případně podnikatelské subjekty.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz