Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třešť buduje nové centrum

  15:08aktualizováno  15:08
Třešť - S novou koncepcí využití Schumpeterova domu, významného historického objektu v Třešti, ve kterém žil přední světový ekonom Josef Alois Schumpeter, přišla nedávno třešťská radnice. Město totiž loni získalo objekt do vlastnictví. Původním majitelem byl upraven na Centrum Schumpeterových studií. "Tento projekt se nakonec zdál pro město finančně i organizačně neschůdný. Celou myšlenku Centra Schumpeterových studií nelze realizovat," prohlásil starosta města Vladimír Lysý.

Ze Schumpeterova domu by se tak zanedlouho mělo stát multifunkční a multikulturní středisko města. V novém projektu, který schválila radnice, by v budově mělo mít své místo Turistické informační centrum města, vinárna, výstavní prostory a dostat by se mělo rovněž i na přednáškové sály, studovnu či internetovou knihovnu.

V nadzemním podlaží budovy počítají předkladatelé návrhu s tím, že by zde měla být zřízená stálá expozice o osudech světových osobností Vysočiny a také přednáškový sál pro asi třicet posluchačů. Návštevníci Schumpeterova domu by se zde mohli blíže seznámit s životními osudy J. A. Schumpetera, Josefa Hofmanna či Gustava Mahlera.

Podle navrhovaného plánu, by se měla do jednoho z prostorů Schumpeterova domu přemístit i stálá výstava Spolku přátel betlémů v Třešti. "Tím pádem by v bývalé synagoze, kde je výstava umístěna, vznikl nový stylový a cenný výstavní prostor. Tam by se mohly konat prestižní výstavní i hudební produkce. Část výstavního prostoru by se mohla uvolnit pro stálou výstavu Franz Kafka a Třešť a také pro chybějící expozici Historie židovství v Třešti," vysvětluje další plány starosta.

Jednou z deviz objektu s jejímž využitím se rovněž počítá, je i uzavřený dvorní trakt, který by mohl sloužit pro komorní  hudební a divadelní akce.

To, aby celý Schumpetrův dům mohl fungovat tak, jak plánuje radnice, si podle starosty vyžádá investice v celkové hodnotě 20 milionů korun. Současné fnancování dostavby je připravováno v rámci Strategického plánu mikroregionu Třešťsko, s ohledem na zdroje z programu SAPARD. „Program SAPARD by měl podpořit vytvoření informačního centra regionu na reprezentativní úrovni," prohlásil Lysý.

Se stavebními úpravami by podle Lysého mohlo být započato již počátkem roku s tím, že by celý objekt by mohl být zprovozněn po částech. Radní počítají, že některé služby bude provozovat město, pro jiné bude hledat vhodné nájemce. "Jedná se namátkou o vinárnu a kavárnu," upřesňuje třešťský starosta a nevylučuje ani možnost že v jedné části traktu v nadzemním podlaží by mohly být umístěny úřady obecní nebo státní správy, případně podnikatelské subjekty.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz