Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenažér revoluce dává ochutnat sametový převrat

  10:34aktualizováno  10:34
Divadlo Feste hraje v brněnské Redutě tříhodinové představení Osmdesátdevět s podtitulem Trenažér jedné revoluce. Obrací naruby nejenom představy o sametové party ve jménu lásky a pravdy, která se před devatenácti lety udála v ulicích, ale i představy o divadle.

Divadlo Feste Brno - z inscenace Osmdesátdevět | foto: Anna Krahulcová

Sametová revoluce jako Bachtinův karneval. Jako okamžik, kdy vše, co bylo sice zvrácené, ale platilo to a fungovalo, fungovat a platit přestává. Kdo je přítel a kdo nepřítel? Kdo má moc? Kdo si ji udrží a kdo ji získá? A jak se zachovat, abychom mohli za nějakých dvacet let předstoupit před své děti s čistým svědomím?

Divadlo Feste Brno - z inscenace OsmdesátdevětRežisér Jiří Honzírek a dramaturg Jakub Macek se rozhodli vyměnit role diváků a herců. A je to znát hned u vstupu. Žádné jeviště a hlediště. Dlouhý stůl přikrytý bílým ubrusem má dobrých dvacet metrů, sestaven je do dlouhého obdelníků, do čela se vejde asi pět lidí, do druhého také, po stranách sedí většina diváků.

A mezi nimi i herci, kteří je za výrazného přehrávaného "šaškování" Sergeje Sanži v klaunské čepičce a s harlekýnským líčením usazují na místo. Jako by byly a jakobychom i my byli jeho loutkami.

Představení o pěti obrazech a třech trenažérech začíná. Seznamte se, přikazuje šašek divákům a nutí lidi, kteří sedí naproti sobě, aby si přes stůl podali ruce. Jak se jmenujete? ptá se šašek mladého muže. A jak vy? reaguje drze chlapík a šašek je poprvé a rozhodně ne naposledy nucen improvizovat. Vytáhnětě si klíče, velí potom. Cinkáme klíčema a uchichtáváme se. Nejdřív je ve vzduchu trochu trapno. Pak se rozjíždí děj - příběh tří brněnských vysokoškolských studentů.

Divadlo Feste Brno - z inscenace Osmdesátdevět

Jiřina, svazačka a komunistka, Jana z Jáchymova a Petr, kterému umírá otec, horník z Havířova. Jana patří k šedé zóně, Petr čte tajně samizdaty. To se ale obě dívky a s nimi i diváci dozví až nakonci. Příběh je to jednoduchý, obyčejný, přesto je na něm jasně vidět vykloubenost tehdejší doby - a i té dnešní. Hned zkraje se totiž dozvíme, kdo rok po revoluci vede jakou firmu a kdo v tom opět umí chodit. Smutné a pravdivé.

Na šaškovo hvízdnutí se děj zastavuje a nastává první trenažér. Nejdřív ale herci roznesou kávu, pivo a limonádu, čímž nás zbaví posledního ostychu. Pak rozdávají role, na své si přijde skoro každý, kromě jednoho z párů středního věku - ani jeden z nich nemá brýle na čtení a trenažéru se tak neúčastní.

Čtu Václava Klause

My ostatní se ocitáme na konci listopadu a čteme přesný záznam jednání Adamec a spol. - Havel a spol. Jde o to, co říci na Letné a jak to sepsat pro ČTK.

Čtu Václava Klause. Mojí hlavní starostí je, v kolik hodin přesně schůzka začala, aby to bylo v zápise správně. Adamec koktá, Mejstříka šašek několikrát vyzývá, aby četl nahlas. Tohle bylo tenkrát opravdu jednou z těch největších událostí? Takhle se diskutovalo?

Divadlo Feste Brno - z inscenace OsmdesátdevětŠaškovi se chce na záchod a vyhlásí pauzu. Už se mi taky chtělo, čůrat a na cigáro, hlásí Radim Palouš. Jménem se neznáme, ale kdo měl jakou roli si pamatujeme i nahoře před Redutou. Herci kouří s námi. "Diváci hrají, herci se dívají," směje se šašek a obrací se na Jana Grundmana, který hraje Petra.

"Hele, toho chlapa v tom obleku, toho nejstaršího, toho musíme zapojit. Toho musíš dostat." Při dalším trenažéru ten pán vyfasuje Havla. Čte nahlas, vtažen do jednání o tom, kdo bude prezident a kdo premiér. Klukovi v černém světru na druhém konci sálu báječně sedla slovenština představitele VPN. Jméno si nepamatuji. Ostatně, mám na to nárok, v době, kdy byla sametová revoluce, jsem byla v páté třídě. Stejně jako režisér představení.

Divadlo Feste Brno - z inscenace OsmdesátdevětPo posledním trenažéru se završí i děj. Komunistka Jiřina vstoupila ještě do konce listopadu do Občanského fóra, Jana s Petrem, dohnaní v září 1989 k tomu, aby v touze po bytu a společném životě vstoupili do strany, z ní vystoupit ještě nestihli. I karneval má svá pravidla. A určují je ti, kteří mají moc. Nebo ti, kteří ji dokážou rychle a pružně získat.

Po tříhodinovém revolučním představení vycházíme před Redutu. "Ty jo, mazec," zaznívá z hloučků, které se nějak nemohou rozejít. "Prší a venku se setmělo," frázuje Karel Kryl ze záznamu manifestace na Letné, která běží na projektoru v hale Reduty a je slyšet až ven. Za pár hodin to bude přesně devatenáct let, co pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Ceny Thálie poprvé moderuje Václav Moravec, hercem do 33 let je Dejmal

Cenu pro herce do 33 let převzal Ivan Dejmal z Národního divadla...

Přímý přenos z udílení cen Herecké asociace za mimořádné herecké výkony i celoživotní mistrovství vysílá ČT1....

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz