Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenažér revoluce dává ochutnat sametový převrat

  10:34aktualizováno  10:34
Divadlo Feste hraje v brněnské Redutě tříhodinové představení Osmdesátdevět s podtitulem Trenažér jedné revoluce. Obrací naruby nejenom představy o sametové party ve jménu lásky a pravdy, která se před devatenácti lety udála v ulicích, ale i představy o divadle.

Divadlo Feste Brno - z inscenace Osmdesátdevět | foto: Anna Krahulcová

Sametová revoluce jako Bachtinův karneval. Jako okamžik, kdy vše, co bylo sice zvrácené, ale platilo to a fungovalo, fungovat a platit přestává. Kdo je přítel a kdo nepřítel? Kdo má moc? Kdo si ji udrží a kdo ji získá? A jak se zachovat, abychom mohli za nějakých dvacet let předstoupit před své děti s čistým svědomím?

Divadlo Feste Brno - z inscenace OsmdesátdevětRežisér Jiří Honzírek a dramaturg Jakub Macek se rozhodli vyměnit role diváků a herců. A je to znát hned u vstupu. Žádné jeviště a hlediště. Dlouhý stůl přikrytý bílým ubrusem má dobrých dvacet metrů, sestaven je do dlouhého obdelníků, do čela se vejde asi pět lidí, do druhého také, po stranách sedí většina diváků.

A mezi nimi i herci, kteří je za výrazného přehrávaného "šaškování" Sergeje Sanži v klaunské čepičce a s harlekýnským líčením usazují na místo. Jako by byly a jakobychom i my byli jeho loutkami.

Představení o pěti obrazech a třech trenažérech začíná. Seznamte se, přikazuje šašek divákům a nutí lidi, kteří sedí naproti sobě, aby si přes stůl podali ruce. Jak se jmenujete? ptá se šašek mladého muže. A jak vy? reaguje drze chlapík a šašek je poprvé a rozhodně ne naposledy nucen improvizovat. Vytáhnětě si klíče, velí potom. Cinkáme klíčema a uchichtáváme se. Nejdřív je ve vzduchu trochu trapno. Pak se rozjíždí děj - příběh tří brněnských vysokoškolských studentů.

Divadlo Feste Brno - z inscenace Osmdesátdevět

Jiřina, svazačka a komunistka, Jana z Jáchymova a Petr, kterému umírá otec, horník z Havířova. Jana patří k šedé zóně, Petr čte tajně samizdaty. To se ale obě dívky a s nimi i diváci dozví až nakonci. Příběh je to jednoduchý, obyčejný, přesto je na něm jasně vidět vykloubenost tehdejší doby - a i té dnešní. Hned zkraje se totiž dozvíme, kdo rok po revoluci vede jakou firmu a kdo v tom opět umí chodit. Smutné a pravdivé.

Na šaškovo hvízdnutí se děj zastavuje a nastává první trenažér. Nejdřív ale herci roznesou kávu, pivo a limonádu, čímž nás zbaví posledního ostychu. Pak rozdávají role, na své si přijde skoro každý, kromě jednoho z párů středního věku - ani jeden z nich nemá brýle na čtení a trenažéru se tak neúčastní.

Čtu Václava Klause

My ostatní se ocitáme na konci listopadu a čteme přesný záznam jednání Adamec a spol. - Havel a spol. Jde o to, co říci na Letné a jak to sepsat pro ČTK.

Čtu Václava Klause. Mojí hlavní starostí je, v kolik hodin přesně schůzka začala, aby to bylo v zápise správně. Adamec koktá, Mejstříka šašek několikrát vyzývá, aby četl nahlas. Tohle bylo tenkrát opravdu jednou z těch největších událostí? Takhle se diskutovalo?

Divadlo Feste Brno - z inscenace OsmdesátdevětŠaškovi se chce na záchod a vyhlásí pauzu. Už se mi taky chtělo, čůrat a na cigáro, hlásí Radim Palouš. Jménem se neznáme, ale kdo měl jakou roli si pamatujeme i nahoře před Redutou. Herci kouří s námi. "Diváci hrají, herci se dívají," směje se šašek a obrací se na Jana Grundmana, který hraje Petra.

"Hele, toho chlapa v tom obleku, toho nejstaršího, toho musíme zapojit. Toho musíš dostat." Při dalším trenažéru ten pán vyfasuje Havla. Čte nahlas, vtažen do jednání o tom, kdo bude prezident a kdo premiér. Klukovi v černém světru na druhém konci sálu báječně sedla slovenština představitele VPN. Jméno si nepamatuji. Ostatně, mám na to nárok, v době, kdy byla sametová revoluce, jsem byla v páté třídě. Stejně jako režisér představení.

Divadlo Feste Brno - z inscenace OsmdesátdevětPo posledním trenažéru se završí i děj. Komunistka Jiřina vstoupila ještě do konce listopadu do Občanského fóra, Jana s Petrem, dohnaní v září 1989 k tomu, aby v touze po bytu a společném životě vstoupili do strany, z ní vystoupit ještě nestihli. I karneval má svá pravidla. A určují je ti, kteří mají moc. Nebo ti, kteří ji dokážou rychle a pružně získat.

Po tříhodinovém revolučním představení vycházíme před Redutu. "Ty jo, mazec," zaznívá z hloučků, které se nějak nemohou rozejít. "Prší a venku se setmělo," frázuje Karel Kryl ze záznamu manifestace na Letné, která běží na projektoru v hale Reduty a je slyšet až ven. Za pár hodin to bude přesně devatenáct let, co pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz