Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Traveling Wilburys: geniální písně kapely snů

  14:45aktualizováno  14:45
V roce 1988 se za účelem společné tvorby sešla "kapela snů", která se označila Traveling Wilburys. Vše, co po ní zůstalo, přináší reediční komplet dvou audio CD a jednoho DVD.

Traveling Wilburys, zleva Bob Dylan, Tom Petty, Roy Orbison, George Harrison a Jeff Lynne | foto: archiv

Dnes už asi těžko někdo do detailu vystopuje přesnou historii vzniku neuvěřitelně obsazené "supergroup", kterou tvořili Roy Orbison, Bob Dylan, George Harrison, Jeff Lynne a Tom Petty.

George HarrisonNejpravděpodobnější je zřejmě ta nejprozaičtější, kterou uvádí George Harrison v dokumentu o vzniku kapely a jejího prvního alba, který je k vidění na přítomném DVD. Ve variaci historku o tom, jak měl Harrison natočit B-stranu singlu k albu Cloud Nine a víceméně souhrou náhod se sešel se všemi zmíněnými kumpány, uvádí v bookletu i šéf vydavatelské společnosti Warner.

Škoda, že se zřejmě tak úplně nezakládá na pravdě skutečně cimrmanovsky dotažený příběh o tom, jak hotovou nahrávku "bratři Wilburyové" poslali konkurenční firmě Columbia, která jim ji vrátila s požadavkem větší originality. "Místy zní jako Dylan, místy jako Orbison, je z toho cítit i plagiát Harrisona," stálo prý v přípisu.

Talentem posvěcené setkání
Podobné historky se dobře čtou, možná ještě lépe vymýšlejí, ale kdyby nebyly vypodloženy dobrou hudbou, spadly by hezky rychle na ústa. To ale případ Traveling Wilburys není ani omylem.

Roy OrbisonZejména první z jejich dvou alb (to druhé, z legrace označené jako Traveling Wilburys Vol. 3, už bylo natočeno jen ve čtyřech, po Orbisonově smrti v prosinci 1988) je skutečně dokonalou ukázkou rockového písničkářství, které může existovat bez ohledu na čas a dobové módy.

Hned první a největší hit celého projektu Handle With Care se zapsal mezi nejúspěšnější písně desetiletí. V době nadvlády elektronického popu to byl v roce 1988 zázrak, ale také důkaz, že dobrý nápad prostě musí zafungovat.

Tom Petty, Bob DylanA v téhle písni nebyl jen hudební, ale také vokálně-aranžérský, odehrávající se vlastně ve třech vrstvách, kdy se střídá dokonale intonující a úzkostlivě vyslovující hlavní part Harrisona s Orbisonovými tenorovými krasoklenbami a skoro pouličním chraptěním dvojice Dylan-Petty - což je navíc vtipně dokumentováno jednoduchým, ale působivým videoklipem, který je také spolu se čtyřmi dalšími na DVD.

Skoro bez chyby
Obě alba jsou vlastně variacemi na klasické žánry americké pop-music hlavně padesátých a šedesátých let: rock´n´roll, rockabilly, country, western swing, doo wop, folkrock. Ale skutečně pokaždé s alespoň jedním silným nápadem. Až se člověk diví, jak je možné, že "soudruzi neudělali chybu".

Jeff LynneJediné, co se dá tehdejším nahrávkám vytknout, lze z dnešního pohledu pochopit: některá aranžmá (včetně Handle With Care) jsou přece jen až příliš akusticko-kytarově ucinkaná a mají zbytečně "široký" sound. Jde zjevně o producentskou práci Jeffa Lynna, jehož podobné sklony zapříčinily, že jeho kdysi slavný a dnes už neexistující Electric Light Orchestra upadl zcela v zapomnění.

Dočkáme se následovníků?
Traveling WilburysAle to je skutečně drobný detail. Geniální písně v podání geniálních zpěváků a hlavně zcela evidentně - a přes všechny zákulisní zaručené drby - sympatických lidí, opravdových hvězd, které dokázaly odhodit svá ega a svoje talenty nejen sčítat, ale snad dokonce násobit: taková je definice tohoto projektu.

Při poslechu Traveling Wilburys se posluchač nemůže zbavit otázky, zda by něco takového bylo možné dnes, resp. u "žijících klasiků" stylů, typických pro mladší desetiletí. Dožijeme se někdy třeba "britpopových Wilburys" v sestavě bratří Gallagherů, Damona Albarna a Jarvise Cockera?

Traveling Wilburys

The Traveling Wilburys Collection
Rhino/Warner Music, 2 CD + DVD
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autoři: ,Nejčtenější

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

Zemřela představitelka filmové Lois Laneové. Margot Kidderové bylo 69 let

Margot Kidderová ve filmu Superman IV: The Quest for Peace

Ve věku 69 let zemřela americká herečka kanadského původu Margot Kidderová, kterou proslavila především hlavní ženská...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Další z rubriky

GLOSÁŘ: K čemu je dirigent? Aby hudba neusínala a divák se nenudil

Dirigent John Eliot Gardiner a členové jeho orchestru a sboru při vystoupení na...

Koncerty Pražského jara v uplynulém týdnu nabídly v praxi odpověď na otázku kladenou v různých vzdělávacích pořadech....

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

GLOSÁŘ: Proč Bernsteina opouštěly múzy a ruská senzace na Pražském jaru

Pianista Daniil Trifonov a dirigent Daniele Gatti na koncertě Pražského jara

Hned první dny letošního Pražského jara nabídly pozoruhodné večery. Koncert k 70. výročí založení státu Izrael...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz