Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Traveling Wilburys: geniální písně kapely snů

  14:45aktualizováno  14:45
V roce 1988 se za účelem společné tvorby sešla "kapela snů", která se označila Traveling Wilburys. Vše, co po ní zůstalo, přináší reediční komplet dvou audio CD a jednoho DVD.

Traveling Wilburys, zleva Bob Dylan, Tom Petty, Roy Orbison, George Harrison a Jeff Lynne | foto: archiv

Dnes už asi těžko někdo do detailu vystopuje přesnou historii vzniku neuvěřitelně obsazené "supergroup", kterou tvořili Roy Orbison, Bob Dylan, George Harrison, Jeff Lynne a Tom Petty.

George HarrisonNejpravděpodobnější je zřejmě ta nejprozaičtější, kterou uvádí George Harrison v dokumentu o vzniku kapely a jejího prvního alba, který je k vidění na přítomném DVD. Ve variaci historku o tom, jak měl Harrison natočit B-stranu singlu k albu Cloud Nine a víceméně souhrou náhod se sešel se všemi zmíněnými kumpány, uvádí v bookletu i šéf vydavatelské společnosti Warner.

Škoda, že se zřejmě tak úplně nezakládá na pravdě skutečně cimrmanovsky dotažený příběh o tom, jak hotovou nahrávku "bratři Wilburyové" poslali konkurenční firmě Columbia, která jim ji vrátila s požadavkem větší originality. "Místy zní jako Dylan, místy jako Orbison, je z toho cítit i plagiát Harrisona," stálo prý v přípisu.

Talentem posvěcené setkání
Podobné historky se dobře čtou, možná ještě lépe vymýšlejí, ale kdyby nebyly vypodloženy dobrou hudbou, spadly by hezky rychle na ústa. To ale případ Traveling Wilburys není ani omylem.

Roy OrbisonZejména první z jejich dvou alb (to druhé, z legrace označené jako Traveling Wilburys Vol. 3, už bylo natočeno jen ve čtyřech, po Orbisonově smrti v prosinci 1988) je skutečně dokonalou ukázkou rockového písničkářství, které může existovat bez ohledu na čas a dobové módy.

Hned první a největší hit celého projektu Handle With Care se zapsal mezi nejúspěšnější písně desetiletí. V době nadvlády elektronického popu to byl v roce 1988 zázrak, ale také důkaz, že dobrý nápad prostě musí zafungovat.

Tom Petty, Bob DylanA v téhle písni nebyl jen hudební, ale také vokálně-aranžérský, odehrávající se vlastně ve třech vrstvách, kdy se střídá dokonale intonující a úzkostlivě vyslovující hlavní part Harrisona s Orbisonovými tenorovými krasoklenbami a skoro pouličním chraptěním dvojice Dylan-Petty - což je navíc vtipně dokumentováno jednoduchým, ale působivým videoklipem, který je také spolu se čtyřmi dalšími na DVD.

Skoro bez chyby
Obě alba jsou vlastně variacemi na klasické žánry americké pop-music hlavně padesátých a šedesátých let: rock´n´roll, rockabilly, country, western swing, doo wop, folkrock. Ale skutečně pokaždé s alespoň jedním silným nápadem. Až se člověk diví, jak je možné, že "soudruzi neudělali chybu".

Jeff LynneJediné, co se dá tehdejším nahrávkám vytknout, lze z dnešního pohledu pochopit: některá aranžmá (včetně Handle With Care) jsou přece jen až příliš akusticko-kytarově ucinkaná a mají zbytečně "široký" sound. Jde zjevně o producentskou práci Jeffa Lynna, jehož podobné sklony zapříčinily, že jeho kdysi slavný a dnes už neexistující Electric Light Orchestra upadl zcela v zapomnění.

Dočkáme se následovníků?
Traveling WilburysAle to je skutečně drobný detail. Geniální písně v podání geniálních zpěváků a hlavně zcela evidentně - a přes všechny zákulisní zaručené drby - sympatických lidí, opravdových hvězd, které dokázaly odhodit svá ega a svoje talenty nejen sčítat, ale snad dokonce násobit: taková je definice tohoto projektu.

Při poslechu Traveling Wilburys se posluchač nemůže zbavit otázky, zda by něco takového bylo možné dnes, resp. u "žijících klasiků" stylů, typických pro mladší desetiletí. Dožijeme se někdy třeba "britpopových Wilburys" v sestavě bratří Gallagherů, Damona Albarna a Jarvise Cockera?

Traveling Wilburys

The Traveling Wilburys Collection
Rhino/Warner Music, 2 CD + DVD
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autoři: ,Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

VIDEO: Věčně nevěrnou psal Xindl X do tanečních kroků zumby

Xindl X a Sabina Křováková

Na konci února přijde do kin film Milana Cieslara Věčně tvá nevěrná, ze kterého je sestříhaný i videoklip k aktuálnímu...

RECENZE: Čekaly by se od něj častušky, Depardieu však zvládá i šansony

Gérard Depardieu (Cannes, 22. května 2015)

Francouzský herec a milovník jídla i vína Gérard Depardieu na svou domovinu poněkud zanevřel. Nejprve se mediálně...

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

Ford Mondeo 2.0 16V
Ford Mondeo 2.0 16V

r.v. 2012, naj. 85 908 km, LPG + benzín
299 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz