Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tragédie ovlivnila i Hollywood

  18:01aktualizováno  18:01
Filmová a televizní studia v Hollywoodu byla uzavřena, natáčení a dokončovací práce přerušeny, představení v kinech zrušena a premiéry "citlivých" filmů odloženy. Desetitisíce zaměstnanců filmových studií byly poslány domů a nikdo z odborníků nepředpokládá, že výroba bude brzy obnovena. "Je to šokující a v takové atmosféře není možno pracovat," prohlásil Ron Meyer, prezident studia Universal.
Amerika odkládá například premiéru thrilleru s neohroženým hasičem alias Arnoldem Schwarzeneggerem, mění závěrečné scény v druhém dílu sci-fi komedie Muži v černém a zahraniční partnery prosí o pár dní hájení, než všechny své nové plány utřídí. "Snaží se být bojovní, odhodlaní, normálně pracovat, ale je znát, že jsou v šoku," sděluje své dojmy distributor Jan Bradáč z Falconu.

Právě Falcon dostal ze Států dvě naléhavé zprávy. "Columbia nás žádá, abychom s okamžitou platností stáhli veškeré propagační materiály k filmu Spiderman - od plakátu až po místní internetové upoutávky." Hlavním hrdinou adaptace populárního komiksu, jejíž tuzemská premiéra pod názvem Pavoučí muž je plánována na květen 2002, je totiž muž šplhající a skákající po výškových budovách - a reklamní snímky používají právě "dvojčat", tedy newyorských mrakodrapů zasažených unesenými letadly.

Druhý pokyn přišel od společnosti Walt Disney: "Máme počkat s přípravami ohledně filmu Big Trouble, jehož zámořská premiéra bude posunuta," sděluje Bradáč. Komedie s Timem Allenem v hlavní roli, která má do českých kin vstoupit 10. ledna 2002 pod titulem Velký průšvih, pro změnu obsahuje motiv hrozícího výbuchu atomové bomby v letadle.

Podobné úpravy "z ústředí" dostává také tuzemské zastoupení Warner Bros. "Právě jsme obdrželi informaci, že se odsouvají veškeré mezinárodní aktivity související s politickým thrillerem Collateral Damage s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli; nový termín premiér dosud nebyl stanoven," informuje Martin Malík z Warner Bros. ČR, kde zdejší start snímku chystali na 10. ledna. Prý už s touto změnou sami počítali: "Viděli jsme totiž ukázky z filmu, kde Schwarzenegger hraje požárníka, který ztratí rodinu při teroristickém útoku na obchodní centrum." Do kolekce Warnerů patří i snímek Swordfish, který byl aktuálně stažen z britských kin, neboť určité scény by mohly evokovat čerstvé emoce. Podle Malíka zatím jde jen o londýnskou reakci. "Není to příběh o terorizmu, takže česká premiéra pod názvem Operace: hacker by se měla pravděpodobně uskutečnit podle plánu 1. listopadu," říká o díle s Johnem Travoltou v roli agenta, jenž se chce zmocnit přísně střežených vládních fondů.

Další možné změny čekají tuzemští distributoři od amerických partnerů příští týden, přičemž odhadují, že se budou týkat jen konkrétních projektů. O tom, že by snad Hollywood měnil celou koncepci tvorby akčních děl, nemají zatím žádné zprávy, a ani to neočekávají. "Nynější úpravy jsou vedeny spíše pietními důvody, ale nemyslím, že by Hollywood přehodnotil svůj styl. Naopak čekám, že odhodí zábrany v zobrazování arabských teroristů a že po delším časovém odstupu na točí filmy podle dnešních skutečných událostí, které budou americké vlastenectví znovu posilovat. Jen Evropa si už asi nedovolí se tomu vysmívat," soudí Bradáč.

Aleš Danielis z Bontonfilmu, mezi jehož plánovanými premiérami z USA prý žádný sporný projekt není, naopak považuje sám útok na Ameriku za téma, na jehož ztvárnění si Hollywood hned tak netroufne. "I kdyby snad o tom někdo už dnes přemýšlel, o čemž žádné signály nemáme, nemůže s tím vyrukovat, to by byl hyenizmus. Zatím je to látka pro dokumenty, nikoli pro zábavní průmysl. A kdoví, jestli ji hraný film zkusí reflektovat třeba i po letech," míní. Občasné soudy, že akční filmy poskytující "návod" nesou na útoku spoluvinu, přitom Danielis nesdílí: "Ty, kdo za napadením stojí, sotva lze označit za lidi vychované americkým filmem - spíše naopak." O případné proměně Hollywoodu se dá zatím jen spekulovat - běžný pracovní styk je omezen. "Prosí nás, abychom se všední agendou počítali od pondělka," říká Michal Izakovič z Warner Bros.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz