Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční tchajwanské loutky vezou do Prahy lví tanec

  10:38aktualizováno  10:38
Loutkové divadlo není jen evropská specialita, na čínském ostrově Tchaj-wan ho znají už více než 200 let. Vyhlášený soubor Taiyuan Puppet Theatre Company přijíždí do Prahy. S představením Krása loutkového divadla vystoupí v pondělí a úterý v Divadle Minor ve Vodičkově ulici. Vstupné je 120 korun.

Loutkové divadlo existuje na Tchaj-wanu už více než dvě stě let. | foto: Profimedia.cz

"V loutkovém divadle není nic nemožné. Vyjádříte radost, smutek, lítost, stud, můžete zápasit, tančit, létat, řídit loď," říká scenáristka a ředitelka souboru Wu Šan-šan. To z divadla s loutkami se podle ní mnozí Tchajwanci učili, co je dobro a zlo. Podobné příběhy přebíraly úlohu pohádek evropské kultury.

Tradici založili na přelomu 18. a 19. století přistěhovalci z pevninské Číny, od té doby se však mnohé změnilo. Zvukový doprovod, který od počátku k divadlu patřil, už dávno netvoří jen hudba typu nankuan – v představeních dnes najdete melodie pekingské či tchajwanské opery, japonskou popovou hudbu i evropské vlivy.

Podobně se modernizoval i jazyk, scéna a provedení loutek. Původně se hrálo na úzkých, zdobených dřevěných věžích, s rozvojem světelného divadla (těla loutek jsou zespodu opatřena "zlatým" světlem) v polovině minulého století se loutky zvětšily, kostýmy zjednodušily a scéna rozšířila. Televizní pořady ze 70. let pak pracovaly s téměř metrovými loutkami, pohybujícími se v trojrozměrných kulisách.

Jak u loutek zahrát emoce

Vyvolat u loutek s dřevěnými tvářemi zdání emoce je obtížné. Legenda souboru, osmasedmdesátiletý Čchen Si-chuang, to však umí. Nejslavnější tchajwanský loutkoherec se divadlu věnuje od třinácti let.

Pokračuje tak ve stopách otce, o jehož životě natočil roku 1993 režisér Chou Siao-sien film Loutkoherec. "K tomuto umění jsou nejdůležitější tři vlastnosti: talent, vůle a cit," řekl MF DNES Čchen Si-chuang, který zpaměti umí na stovku her. Asijské a evropské loutkoherectví srovnává lakonicky: "Tchajwanci hrají celým tělem, nikoli jen zápěstími a lokty."


Divadelní sdružení, které vzniklo před osmi lety, se snaží různé vlivy, inspirace a formy spojovat. V jeho repertoáru najdete současné hry jako La Boite (Krabice), která vznikla ve francouzské koprodukci, využívá harfy i tahací harmoniky a loutky stejně jako jevištní herce.

Naproti tomu Myší svatba vychází z tchajwanského lidového příběhu o myšce, která se má vdát proti své vůli. Padesátiminutové představení, které Tchajwanci uvedou v Praze, patří k těm tradičnějším. V příběhu o krásné dívce a špatném chlapci se záměrně málo mluví. Diváky čekají akrobatická čísla a prvky bojového umění, lví tanec i stařec kouřící skutečnou dýmku.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz