Traband na novém albu přidal plyn. Poslechněte si ukázky, podívejte na klip

  12:17aktualizováno  12:17
Pražská kapela Traband vydává své sedmé album s názvem Domasa. V elektronické podobě bude k dispozici 30. března, v podobě CD se na pultech objeví 19. dubna. iDNES.cz přináší ukázky všech písní a zbrusu nový klip k písničce Indiáni ve městě.

Traband | foto: František Prokop

Album Domasa navazuje na poetický výraz předchozího alba Přítel člověka, je z něj ale patrný velký rozdíl je v hudební složce alba. Traband "přidal plyn" a po klidné jízdě opět rockově řinčí. Harmonium, erbovní nástroj minulého alba, nyní poněkud ustupuje do pozadí a sound kapely určuje hlavně barytonová kytara a tuba. Aktuálně čtyřčlenný Traband se tak vrací ke své rockové podobě.

"Já ty naše proměny nevnímám nijak radikálně, pro mě je to stále směřování k písničce," říká leader Trabandu a jeden z nejzajímavějších současných písničkářů Jarda Svoboda. "A jestli je nové album rockovější a jiné zase vyklidněné, to je jen odraz momentálního duševního rozpoložení v kapele," dodává.

Z historie Trabandu

TrabandKapela existuje od roku 1995, jeho přímým předchůdcem byla skupina Otcovy děti. Traband natočil celkem sedm alb: O čem mluví muži? (1997), Kolotoč (2000), Road movie (2002), 10 let na cestě (2005 - live CD a DVD), Hyjé! (2004), Přítel člověka (2007) a Domasa (2010). Kapela získala cenu Akademie populární hudby Anděl 2004 v žánru worldmusic (za album Hyjé) a Anděl 2007 v žánru folk & country (za album Přítel člověka) a cenu Akropolis Live Music Awards (ALMA) za nejlepší živé vystoupení roku 2005 v žánru worldmusic. Traband odehrál stovky koncertů, včetně účasti na mnoha českých i zahraničních festivalech (Sziget, Rudolstadt, Paříž, Avignon, Gdaňsk, Strasbourg). Současná sestava Trabandu je: Jarda Svoboda (barytonová kytara, akustická kytara, foukací harmonika, zpěv), Jana Kaplanová (harmonium, trubka, metalofon, zpěv), Václav Pohl (bicí nástroje, zpěv), Robert Škarda (tuba, suzafon)

Jarda Svoboda (Traband)Postupné koncertování ukázalo, že nové skladby si žádají změnu v obsazení kapely a tak došlo k doplnění sestavy. Celkový sound kapely si žádal hlubších tónů. "Basový nástroj nám tam prostě chyběl, takže jsme se rozhodli ho tam zase vrátit. Zkoušeli jsme i jiné nástroje – kontrabas, basklarinet. Ale nakonec stejně zvítězila tuba – a hlavně její majitel. Robert Škarda, to je totiž jistota," komentuje Svoboda návrat staronového člena.

V rozšířené sestavě pak Traband zamířil k producentovi, kterému věří. O celkově rockovější vyznění alba se postaral Ondřej Ježek, který album natočil ve svém studiu JáMor. "To nejdůležitější je, že Ondřej se při nahrávání stává součástí kapely, umí se do ní vcítit a najít v její hudbě to podstatné," pochvaluje si Svoboda.

Dvanáct skladeb na CD však doplnil i videoklip na úvodní skladbu Indiáni ve městě. Animovaným příběhem, dalo by se říci přímo akčním, opatřili skladbu tvůrci videoklipu Marek Rubec a Aleš Výmola.

Jana Kaplanová (Traband)První z nich přibližuje podstatu videoklipu Indiáni ve městě: "Jedná se o animovaný klip, vytvořený pomocí animace firgurek indiánů a dalších hraček z dětství, které jsou vsazeny do reálného prostředí města a přírody. Záměrem bylo docílit atmosféru realističnosti akcí postaviček a maximálního vtažení diváka do děje. Byla použita kombinovaná technologie 2D animace s 3D prvky přímé animace některých figurek v jednotlivých záběrech."

Album Domasa se objevuje kromě digitální formy i na CD ve dvou formátech, stejně jako Přítel člověka, levnější plastové edici a limitovaná série v exklusivním obalu, šedesátistranné knížečce s pevnou vazbou. Kromě textů v češtině a angličtině bude obsahovat i řadu ilustrací od Jardy Svobody.

Album Domasa bude pokřtěno na dvou koncertech Trabandu: 22. dubna v Brně v klubu Fléda a 29. dubna v pražském Futuru.

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

VIDEO: Málem králem složili ódu na vlastní lenost Kdyby se mi chtělo

Martin Chobot

Kapela Málem králem vydala poslední skladbu před dvěma lety. Šlo o videoklip Fronta na zázraky a do světa šla před...

RECENZE: Marta Jandová si nehraje na umění, prostě dělá fajn muziku

Zpěvačka Marta Jandová

Zpěvačka Marta Jandová je v Česku známá hlavně z muzikálů, účinkování v televizních pořadech nebo díky spolupráci s...

RECENZE: Elvis Costello stále dokáže napsat chytlavé písně

Elvis Costello

Britský písničkář a producent Elvis Costello vydal desku Look Now a dokazuje, že neztratil nic ze svých kvalit....Najdete na iDNES.cz