Obraz od Toyen stál básníka Halase patnáct stovek. Teď jde do aukce

  8:55aktualizováno  8:55
Tři obrazy malířů československé meziválečné avantgardy z významné sbírky rakouského bankéře Ivo Rottera jdou do aukce. Majitel chce prodejem olejů Toyen, Jindřicha Štyrského a Antonína Procházky financovat nákup jiného mistrovského díla, tentokrát Františka Kupky.

Toyen: Čedičové skály (1929, olej na plátně, vyvolávací cena 16,5 milionu Kč) | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Z proslulé sbírky rakouského bankéře Dr. Ivo Rottera se na český trh s výtvarným uměním dostaly hned tři mimořádné obrazy - ikonické Čedičové skály malířky Toyen, Lampiony od Jindřicha Štyrského a kubistické Zátiší s petrolejovou lampou od Antonína Procházky.

Rotter svou sbírku zaměřenou na české umění z let 1910-1950 systematicky buduje od konce roku 1989. Bezpochyby jde o nejkvalitnější privátní kolekci českého moderního umění v zahraničí. V poslední době je celá sbírka zahrnující sto olejů a významných prací na papíře dlouhodobě zapůjčena do vídeňské Národní galerie Belvedere.

„Nedávno se mi podařilo získat olej Františka Kupky nazvaný Blanc sur bleu et rouge. Abych toto kvalitní dílo vůbec mohl získat, musel jsem se však s těžkým srdcem vzdát těchto tří highlightů ze svojí sbírky,“ vysvětluje majitel důvod prodeje obrazů.

Prvním z nich je olej Čedičové skály, který vytvořila Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová) v roce 1929. Vrcholné artificialistické dílo zakoupil přímo od autorky básník František Halas. Tehdy ho stálo patnáct stovek. Nového majitele však vyjde mnohonásobně dráž. Do aukce jde s vyvolávací cenou 16,5 milionu korun.

Jindřich Štyrský: Lampiony (1925, olej na plátně, vyvolávací cena 8,2 milionu Kč)

Dalším obrazem z Rotterovy sbírky je olej Lampiony (1925). Jeho autorem je výtvarník a člen umělecké skupiny Devětsil Jindřich Štyrský. Stejně jako předešlý obraz, i toto plátno spadá do stylového období zvaného artificialismus, které sám Štyrský charakterizoval jako pojítko mezi kubismem a surrealismem. Mnohokrát vystavené a reprodukované dílo se začne dražit za 8,2 milionu korun.

Antonín Procházka: Zátiší s petrolejovou lampou (1921, olej na plátně, vyvolávací cena 7,9 milionu Kč)

Působivý kubistický obraz Antonína Procházky nazvaný Zátiší s petrolejovou lampou pochází z roku 1921. Technika malby na lepence kombinuje tradiční olej a pískové pasty. Podobně významné Procházkovo dílo se na tuzemských aukcích dosud nedražilo a tomu odpovídá i vyvolávací cena. Zájemce si musí připravit minimálně 7,9 milionu korun.

Mezi další taháky aukce patří Chlapec v okně od Josefa Čapka nebo vzácná fotografie Composition od Františka Drtikola. Z moderních děl bude hledat nového majitele například plastika Talkman od Kryštofa Kintery, kovový variabil Radoslava Kratiny nebo Černý reliéf sochaře Stanislava Kolíbala.

Aukce vybraných uměleckých děl společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery se uskuteční v pražské výstavní síni Mánes v neděli 28. října 2018. Všechna dražená díla si mohou zájemci prohlédnout na předaukční výstavě na stejném místě už od 13. října (otevřeno denně 10-18 hodin).

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Slovanská hrdost i filozofování. MeetFactory zve na podzimní sezonu

Z výstavy Slav Squatting and Its Discontents v MeetFactory (Irena Kalicka)

OBRAZEM: Co se šilo pro Adinu Mandlovou, odhaluje výstava o Podolské

Z výstavy Hana Podolská, legenda české módy

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce