Totální chaos není intelektuální, ale chytré čtení

  5:38aktualizováno  5:38
Dotkni se mafie a ona spálí tvou duši i tělo. Tak začínala Česká televize před dvěma lety sérii detektivek o komisaři Fabiu Montaleovi, slavnou marseilleskou trilogii s Alanem Delonem v hlavní roli. Její první díl, nazvaný Totální chaos, v českém překladu vydalo nakladatelství Fra.

Jean-Claude Izzo | foto: Profimedia.cz

Kultovní seriál natočený podle románů Jeana-Clauda Izza si získal diváky nejen díky stárnoucímu Delonovi, ale hlavně díky předloze, která není jen obyčejnou mafiánskou detektivkou. Jak v románu, tak v seriálu hraje hlavní roli nikoli jen inspektor Montale, ale hlavně město Marseille, tavicí kotel kultur a národností napříč Evropou a Asií.

Montale pátrá v Marseille po vrazích svých přátel z dětství. S nimi kdysi tvořil partičku za hranicí zákona, po jedné nepodařené přestřelce se však zařekl, že se stane policistou. Jeho přátelé Manu a Ugo však zůstali gangstery a na to také oba dojeli.

Montale se s jejich smrtí nemůže smířit a místo odchodu do policejního důchodu chce zjistit, kdo je zabil. A zaplétá se do mafiánských osidel, které je třeba rozmotat a zpřetrhat. Činí tak za přispění novinářky Babette a ostatních žen, které nestojí vždy na správné straně zákona, ale pokaždé po jeho boku, ať ho zachraňují před spáry alkoholu, či od jeho nekonvenční minulosti i nebezpečné přítomnosti.

Mluva jako z Ostravy

Izzo napsal první povídku, která tvoří základ budoucího románu Totální chaos, v roce 1993. Román dokončil o dva roky později, a protože s ním sklidil velký úspěch, nechal se nakladatelem přesvědčit, aby napsal další dva díly.

Všechny byly později zfilmované a Izzovi příznivci prý před jejich uvedením v televizi demonstrovali, aby tak dali najevo nesouhlas s przněním jeho díla. Přesto byla i televizní detektivka neobyčejná a snadno zapamatovatelná a srovnatelná s kultovní Chobotnicí, alespoň s jejími prvními díly.

V českém překladu nejdřív trochu zarazí hovorový jazyk a chvíli trvá se s ním sžít. Pokud ho však čtenář akceptuje (včetně výrazu "řeknul" či krátkých samohlásek v koncovkách slov přímých řečí, jako by se děj neodehrával v Marseille, ale v Ostravě), vstoupí do světa drsných chlapů, co pijí pastis a whisky po litrech, ženské mají jen pro svoji potěchu a o vztazích četli kdysi dávno v knihách, jež si půjčovali v marseilleských antikvariátech a vraceli zřídkakdy.

Totální chaos je příjemné čtení. Ne moc intelektuální, ale chytré, ne moc náročné, ale s intenzivní stopou po charakterech postav črtaných mezi výstřely a lahvemi s alkoholem, která přetrvá mnohem déle, než je u běžných detektivek zvykem. Nakladatelství Fra neprohloupilo, když Izza začalo vydávat. Má to jednu vadu. Na další díl trilogie si rok počkáme.

JEAN-CLAUDE IZZO - Totální chaos
Nakladatelství Fra, Praha, doporučená cena 266 korun, 248 stran.
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

Další z rubriky

Nobelovu cenu za literaturu smetlo MeToo. Komu by ji dali čeští autoři?

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

Co mají společného Harvey Weinstein a Nobelova cenu za literaturu? Pramálo, amerického producenta i prozatím...

RECENZE: Přeslazenost Andoře nesluší. Jinak Neviditelná republika funguje

Hlavní město Andorry, Andorra la Vella

Román Joana Perugy Neviditelná republika protínají obdiv a láska – k zemi, přírodě, knihám i ženám. Andorrské...

Nobelovku za literaturu si zaslouží Kundera, rozhodli čtenáři iDNES.cz

Milan Kundera

Čtenáři iDNES.cz by letos Nobelovu cenu za literaturu udělili spisovateli Milanu Kunderovi. Podpořili jej 580 hlasy. Na...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.Najdete na iDNES.cz