Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Totální chaos není intelektuální, ale chytré čtení

  5:38aktualizováno  5:38
Dotkni se mafie a ona spálí tvou duši i tělo. Tak začínala Česká televize před dvěma lety sérii detektivek o komisaři Fabiu Montaleovi, slavnou marseilleskou trilogii s Alanem Delonem v hlavní roli. Její první díl, nazvaný Totální chaos, v českém překladu vydalo nakladatelství Fra.

Jean-Claude Izzo | foto: Profimedia.cz

Kultovní seriál natočený podle románů Jeana-Clauda Izza si získal diváky nejen díky stárnoucímu Delonovi, ale hlavně díky předloze, která není jen obyčejnou mafiánskou detektivkou. Jak v románu, tak v seriálu hraje hlavní roli nikoli jen inspektor Montale, ale hlavně město Marseille, tavicí kotel kultur a národností napříč Evropou a Asií.

Montale pátrá v Marseille po vrazích svých přátel z dětství. S nimi kdysi tvořil partičku za hranicí zákona, po jedné nepodařené přestřelce se však zařekl, že se stane policistou. Jeho přátelé Manu a Ugo však zůstali gangstery a na to také oba dojeli.

Montale se s jejich smrtí nemůže smířit a místo odchodu do policejního důchodu chce zjistit, kdo je zabil. A zaplétá se do mafiánských osidel, které je třeba rozmotat a zpřetrhat. Činí tak za přispění novinářky Babette a ostatních žen, které nestojí vždy na správné straně zákona, ale pokaždé po jeho boku, ať ho zachraňují před spáry alkoholu, či od jeho nekonvenční minulosti i nebezpečné přítomnosti.

Mluva jako z Ostravy

Izzo napsal první povídku, která tvoří základ budoucího románu Totální chaos, v roce 1993. Román dokončil o dva roky později, a protože s ním sklidil velký úspěch, nechal se nakladatelem přesvědčit, aby napsal další dva díly.

Všechny byly později zfilmované a Izzovi příznivci prý před jejich uvedením v televizi demonstrovali, aby tak dali najevo nesouhlas s przněním jeho díla. Přesto byla i televizní detektivka neobyčejná a snadno zapamatovatelná a srovnatelná s kultovní Chobotnicí, alespoň s jejími prvními díly.

V českém překladu nejdřív trochu zarazí hovorový jazyk a chvíli trvá se s ním sžít. Pokud ho však čtenář akceptuje (včetně výrazu "řeknul" či krátkých samohlásek v koncovkách slov přímých řečí, jako by se děj neodehrával v Marseille, ale v Ostravě), vstoupí do světa drsných chlapů, co pijí pastis a whisky po litrech, ženské mají jen pro svoji potěchu a o vztazích četli kdysi dávno v knihách, jež si půjčovali v marseilleských antikvariátech a vraceli zřídkakdy.

Totální chaos je příjemné čtení. Ne moc intelektuální, ale chytré, ne moc náročné, ale s intenzivní stopou po charakterech postav črtaných mezi výstřely a lahvemi s alkoholem, která přetrvá mnohem déle, než je u běžných detektivek zvykem. Nakladatelství Fra neprohloupilo, když Izza začalo vydávat. Má to jednu vadu. Na další díl trilogie si rok počkáme.

JEAN-CLAUDE IZZO - Totální chaos
Nakladatelství Fra, Praha, doporučená cena 266 korun, 248 stran.
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz