Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Totální chaos není intelektuální, ale chytré čtení

  5:38aktualizováno  5:38
Dotkni se mafie a ona spálí tvou duši i tělo. Tak začínala Česká televize před dvěma lety sérii detektivek o komisaři Fabiu Montaleovi, slavnou marseilleskou trilogii s Alanem Delonem v hlavní roli. Její první díl, nazvaný Totální chaos, v českém překladu vydalo nakladatelství Fra.

Jean-Claude Izzo | foto: Profimedia.cz

Kultovní seriál natočený podle románů Jeana-Clauda Izza si získal diváky nejen díky stárnoucímu Delonovi, ale hlavně díky předloze, která není jen obyčejnou mafiánskou detektivkou. Jak v románu, tak v seriálu hraje hlavní roli nikoli jen inspektor Montale, ale hlavně město Marseille, tavicí kotel kultur a národností napříč Evropou a Asií.

Montale pátrá v Marseille po vrazích svých přátel z dětství. S nimi kdysi tvořil partičku za hranicí zákona, po jedné nepodařené přestřelce se však zařekl, že se stane policistou. Jeho přátelé Manu a Ugo však zůstali gangstery a na to také oba dojeli.

Montale se s jejich smrtí nemůže smířit a místo odchodu do policejního důchodu chce zjistit, kdo je zabil. A zaplétá se do mafiánských osidel, které je třeba rozmotat a zpřetrhat. Činí tak za přispění novinářky Babette a ostatních žen, které nestojí vždy na správné straně zákona, ale pokaždé po jeho boku, ať ho zachraňují před spáry alkoholu, či od jeho nekonvenční minulosti i nebezpečné přítomnosti.

Mluva jako z Ostravy

Izzo napsal první povídku, která tvoří základ budoucího románu Totální chaos, v roce 1993. Román dokončil o dva roky později, a protože s ním sklidil velký úspěch, nechal se nakladatelem přesvědčit, aby napsal další dva díly.

Všechny byly později zfilmované a Izzovi příznivci prý před jejich uvedením v televizi demonstrovali, aby tak dali najevo nesouhlas s przněním jeho díla. Přesto byla i televizní detektivka neobyčejná a snadno zapamatovatelná a srovnatelná s kultovní Chobotnicí, alespoň s jejími prvními díly.

V českém překladu nejdřív trochu zarazí hovorový jazyk a chvíli trvá se s ním sžít. Pokud ho však čtenář akceptuje (včetně výrazu "řeknul" či krátkých samohlásek v koncovkách slov přímých řečí, jako by se děj neodehrával v Marseille, ale v Ostravě), vstoupí do světa drsných chlapů, co pijí pastis a whisky po litrech, ženské mají jen pro svoji potěchu a o vztazích četli kdysi dávno v knihách, jež si půjčovali v marseilleských antikvariátech a vraceli zřídkakdy.

Totální chaos je příjemné čtení. Ne moc intelektuální, ale chytré, ne moc náročné, ale s intenzivní stopou po charakterech postav črtaných mezi výstřely a lahvemi s alkoholem, která přetrvá mnohem déle, než je u běžných detektivek zvykem. Nakladatelství Fra neprohloupilo, když Izza začalo vydávat. Má to jednu vadu. Na další díl trilogie si rok počkáme.

JEAN-CLAUDE IZZO - Totální chaos
Nakladatelství Fra, Praha, doporučená cena 266 korun, 248 stran.
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz