Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Totalitní festival má svého nástupce

  17:45aktualizováno  17:45
Jihlava - Šanci novým hudebním talentům a začínajícím zpěvákům, kteří touží se prosadit na profesionální úrovni, dává festival populární hudby Bohemia talent Jihlava, jehož čtvrtý ročník se odehraje v sobotu 26. 5. 2001 v jihlavském Domě kultury. Ten je spolu s Freddie Promotion pořadatelem této hudební přehlídky, která navazuje na tradici festivalu Mladá píseň, jehož začátky se datují ke konci šedesátých let.

Pořadatelé festivalu se před čtyřmi lety rozhodli tuto tradici, která zanikla v roce 1987, obnovit. V sedmdesátých a osmdesátých letech začaly na Mladé písni svou dráhu mnohé hudební hvězdy, které dodnes brázdí podia české pop music. Začínala zde například Iveta Bartošová, Marika Gombitová či Pavol Habera.

Finále soutěže předcházel výběr interpretů. "Přihlásilo se více než stopadesát zájemců z Česka a Slovenska," uvedl tiskový mluvčí festivalu Jaromír Tůma. Více než třicet zpěváků pozvala sedmičlenná porota do semifinále, z něhož vzešla desítka finalistů. "Vybrali jsme devět sólistů a jedno vokální duo," řekl Tůma.

Letos se v divadelním sále Domu kultury odborů představí Pavel Batěk z Plzně, Žaneta Kantorová ze Sviadnova, Irena Kousalová z Prostějova, Lenka Molová z Čiměře na Jindřichohradecku, karlovarská Alexandra Skopalová, Edita Valentová z Velešína, Petra Záklasníková z Nového Boru a Pražané Jan Vytásek a Michal Hudček. Vokální duo z Uherského Brodu vystoupí ve složení Linda Koutná a Lenka Šebková.
Finalisté vzešli z více než sto padesáti zájemců. Na březnovém semifinále v Jihlavě se sešla skoro čtyřicítka účastníků, z nich se pak etablovalo definitivní květnové složení.

Kromě soutěžní části programu se diváci mohou těšit i na galapředstavení Michala Davida, skupiny Holki, které doplní host ze Slovenska Peter Nagy. Moderátorem večera bude Aleš Cibulka. Finalisty doprovodí skupina SLS a vokální sbor vedený Lídou Nopovou.

Vystoupení bude posuzovat odborná porota. Vedle hudebních odborníků  a vydavatelů má mezi posuzovateli místo i politická reprezentace města a státu. Hudební sféru budou zastupovat Michal David, Jaromír Tůma, Karel Vágner, textař Richard Bergman a hudební redaktor Českého rozhlasu Max Wittmann. Za vydavatelské firmy se do poroty vydají Alan Piskač, ředitel firmy Popron, František Fiala z vydavatelství Monitor/EMI a Martin Červinka z Universal music. Petra Buzková zastupuje v porotě "vysokou" politiku a samosprávu potom Tomáš Koukal z jihlavského magistrátu. Jedenáctou členkou poroty se stala herečka a zpěvačka Kateřina Brožová.

"O svých favoritech bude moci rozhodnout i publikum, pro které bude připraveno divácké hlasování. To určí držitele Ceny diváků," doplnil mluvčí festivalu.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz