Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Topolova Sestra se ve filmu obtáčí kolem snů a Psích vojáků

  15:06aktualizováno  15:06
Filmová Sestra zamíří už za několik dní do kin. Adaptaci románové prvotiny Jáchyma Topola doprovází hudba Psích vojáků, kapely jeho bratra Filipa.

Z filmu Sestra | foto: ArtCam

Z filmu SestraFilm vypráví o výtvarníkovi jménem Potok, který pracuje v malém divadle. Je mu kolem třicítky a jeho život se neubírá v podstatě žádným směrem. Svoje okolí i sám sebe pozoruje s opovržením.

Bezcílný život se změní teprve v momentě, kdy potká Černou. Zamilovaná dvojice uniká z města. Nevyhnutelně však znovu naráží na lidskou vypočítavost, mělkost a nevkus. Potok se propadá do dřívější skepse, která vede k totálnímu rozpadu jejich vztahu.

Podle próz Jáchyma Topola už vznikly dva filmy a oba pod taktovkou Vladimíra Michálka - Anděl Exit a Karty jsou rozdány, což byla součást projektu Praha očima...

Do Topolovy prvotiny Sestra se pustil Vít Pancíř, experimentální filmař, animátor a tvůrce videoklipů kapely Psí vojáci. "Nikdo moc nedůvěřoval tomu, že je možné takhle udělat film," vzpomíná.

Z filmu Sestra

Pancíř totiž z knihy vybral jen básně a čtyři sny, které si navzájem vyprávějí Potokovi přátelé, tedy Potokův sen o Osvětimi, Sen o Bohlerovi a bezprizorních dětech, Žralokův sen o Cikánech a Potokův Vlčí sen.

Obrazovost textu pak vyvážil čistě civilními obrazy, zdůrazněním milostné zápletky a upozaděním dobového kontextu - kniha se totiž odehrává těsně po převratu v roce 1989.

Ostrost zahalená v nostalgii

Pancíř začal na scénáři pracovat už před pěti lety. Bratři Topolové měli k Pancířově práci důvěru díky předchozí spolupráci. "Pancířovy filmy se mi zamlouvají pro ostrost pohledu, zahalenou ovšem v nostalgii, a pro jeho docela jemný humor," podotýká autor literární předlohy.

I Topolův bratr Filip, frontman Psích vojáků, se k filmu stavěl optimisticky. "Vít už dřív dělal Psím vojákům nějaké videoklipy. Vím, že na tomhle filmu pracoval strašně dlouho. Byla to velká odvaha pustit se do filmování takového románu, který je těžké vůbec přečíst," říká.

Z filmu SestraA právě Filip Topol byl podle režiséra tím, kdo ho ke zfilmování sestry popostrčil. "Před x lety měl Filip nápad, že bychom mohli udělat něco většího společně. Tenkrát chtěl dělat Hořící holuby, ale já jsem nevěděl jak. Teprve po letech mě napadlo, že bychom zkusili Sestru," vzpomíná Pancíř.

Impulz to byl v podstatě logický. Psí vojáci totiž podle Sestry natočili i album. "Naše deska ten román ve skutečnosti neadaptovala. Vznikla jen na základě některých veršů, které se daly z románu vytrhnout. Román, desku i film beru jako uzavřená zvláštní díla. Mluvit o adaptaci v obou případech není asi úplně nejlepší, spíš to byla inspirace," upřesňuje Filip Topol.

Filmaři jsou přesvědčeni, že díky použitým výrazovým prostředkům bude film sdělný i pro ty, kdož jsou Topolovou tvorbou "nepolíbeni". "K adaptacím se stavím úplně volně. Zatím mám štěstí, že se do filmu podle mého psaní pouštějí přátelé, kteří mají podobné zvichřené vnímání," dodává spisovatel.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz