Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Topolova Sestra se ve filmu obtáčí kolem snů a Psích vojáků

  15:06aktualizováno  15:06
Filmová Sestra zamíří už za několik dní do kin. Adaptaci románové prvotiny Jáchyma Topola doprovází hudba Psích vojáků, kapely jeho bratra Filipa.

Z filmu Sestra | foto: ArtCam

Z filmu SestraFilm vypráví o výtvarníkovi jménem Potok, který pracuje v malém divadle. Je mu kolem třicítky a jeho život se neubírá v podstatě žádným směrem. Svoje okolí i sám sebe pozoruje s opovržením.

Bezcílný život se změní teprve v momentě, kdy potká Černou. Zamilovaná dvojice uniká z města. Nevyhnutelně však znovu naráží na lidskou vypočítavost, mělkost a nevkus. Potok se propadá do dřívější skepse, která vede k totálnímu rozpadu jejich vztahu.

Podle próz Jáchyma Topola už vznikly dva filmy a oba pod taktovkou Vladimíra Michálka - Anděl Exit a Karty jsou rozdány, což byla součást projektu Praha očima...

Do Topolovy prvotiny Sestra se pustil Vít Pancíř, experimentální filmař, animátor a tvůrce videoklipů kapely Psí vojáci. "Nikdo moc nedůvěřoval tomu, že je možné takhle udělat film," vzpomíná.

Z filmu Sestra

Pancíř totiž z knihy vybral jen básně a čtyři sny, které si navzájem vyprávějí Potokovi přátelé, tedy Potokův sen o Osvětimi, Sen o Bohlerovi a bezprizorních dětech, Žralokův sen o Cikánech a Potokův Vlčí sen.

Obrazovost textu pak vyvážil čistě civilními obrazy, zdůrazněním milostné zápletky a upozaděním dobového kontextu - kniha se totiž odehrává těsně po převratu v roce 1989.

Ostrost zahalená v nostalgii

Pancíř začal na scénáři pracovat už před pěti lety. Bratři Topolové měli k Pancířově práci důvěru díky předchozí spolupráci. "Pancířovy filmy se mi zamlouvají pro ostrost pohledu, zahalenou ovšem v nostalgii, a pro jeho docela jemný humor," podotýká autor literární předlohy.

I Topolův bratr Filip, frontman Psích vojáků, se k filmu stavěl optimisticky. "Vít už dřív dělal Psím vojákům nějaké videoklipy. Vím, že na tomhle filmu pracoval strašně dlouho. Byla to velká odvaha pustit se do filmování takového románu, který je těžké vůbec přečíst," říká.

Z filmu SestraA právě Filip Topol byl podle režiséra tím, kdo ho ke zfilmování sestry popostrčil. "Před x lety měl Filip nápad, že bychom mohli udělat něco většího společně. Tenkrát chtěl dělat Hořící holuby, ale já jsem nevěděl jak. Teprve po letech mě napadlo, že bychom zkusili Sestru," vzpomíná Pancíř.

Impulz to byl v podstatě logický. Psí vojáci totiž podle Sestry natočili i album. "Naše deska ten román ve skutečnosti neadaptovala. Vznikla jen na základě některých veršů, které se daly z románu vytrhnout. Román, desku i film beru jako uzavřená zvláštní díla. Mluvit o adaptaci v obou případech není asi úplně nejlepší, spíš to byla inspirace," upřesňuje Filip Topol.

Filmaři jsou přesvědčeni, že díky použitým výrazovým prostředkům bude film sdělný i pro ty, kdož jsou Topolovou tvorbou "nepolíbeni". "K adaptacím se stavím úplně volně. Zatím mám štěstí, že se do filmu podle mého psaní pouštějí přátelé, kteří mají podobné zvichřené vnímání," dodává spisovatel.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz