Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Töpfer od září usedne na Vinohradech, se Stropnickým nepočítá

  11:22aktualizováno  12:26
Pražští radní na svém úterním jednání potvrdili, že se novým ředitelem pražského Divadla na Vinohradech stane Tomáš Töpfer. Dosavadní šéf Divadla Na Fidlovačce, herec a senátor za ODS by měl na Vinohrady nastoupit 1. září.

Herec, režisér, podnikatel, divadelní pedagog a nově i scenárista Tomáš Töpfer | foto:  David Neff, MAFRA

Töpfera v lednu na tento post jednoznačně doporučila komise složená ze zástupců města a divadelních odborníků. "Na dnešní jednání jsem byl přizván, abych znovu stručně představil svou koncepci. Rada pak za zavřenými dveřmi hlasovala bez mé přítomnosti a na doporučení výběrové komise mě jednohlasně zvolila do nové funkce," řekl iDNES.cz Töpfer jen krátce po svém jmenování.

Střídání

V čele vinohradské scény je už dvanáctou sezonu Jindřich Gregorini, kterému je dvaasedmdesát let a již dříve prohlásil, že odejde do důchodu.

Töpfer nedávno řekl, že pokud se stane ředitelem vinohradské scény, z Fidlovačky odejde. Jeho post bude zastávat kolegyně Eliška Balzerová.

"Do funkce bych měl nastoupit 1. září, takže máme šest měsíců na to, aby se na to obě velké scény mohly připravit. Nejsou to totiž obyčejné instituce, ve kterých se dá jen tak bouchnout dveřmi. Slovy pana Gregoriniho budeme dbát na to, aby nám štafetový kolík při předávce neupadl," vysvětlil herec. Výběr Töpfera kritizuje opoziční ČSSD, vadí jí, že je zároveň senátorem za ODS. Mandát mu ovšem končí letos na podzim.

Bude podle vás Tomáš Töpfer dobrým ředitelem Divadla na Vinohradech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 2455
Ne 1090

Vinohradskou scénu by Töpfer chtěl vrátit na špici českého divadelnictví. První výsledky nového týmu na Vinohradech by podle něj mohly být viditelné zhruba za tři roky. "Je těžké shrnout koncepci, která má výhled až do roku 2017. V postupných krocích bych rád doplnil soubor divadla a upravil dramaturgii scény," naznačil Töpfer své kroky.

Herečka Eliška Balzerová a ředitel pražského Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer

Herečka Eliška Balzerová a ředitel pražského Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer pózují 27. ledna po tiskové konferenci k aktuální situaci v divadle.

Dodal, že z Vinohrad odešel v roce 1998 proto, že měl pocit, že se scéna vzdaluje z oběžné dráhy předních divadel. "Kvůli Vinohradům jsem se dal k divadlu a rád bych scénu přiblížil Pavlíčkově éře (někdejší ředitel František Pavlíček, kterému se podařilo divadlo vymanit ze sféry ministerstva národní obrany, pozn. red.). Nemohu to popsat jinak než tím příměrem, ano, rád bych ji vrátil zpátky na oběžnou dráhu," upřesnil.

Töpfer a divadlo

V soutěži proti Töpferovi neuspěl například současný umělecký šéf divadla Martin Stropnický. Sám se ale nechal slyšet, že v případě Töpferova zvolení se svou židlí už nepočítá. "Nebývá zvykem, aby nové vedení počítalo s konkurenčním projektem. Na Vinohrady jsem se hlásil s celým týmem, v němž by post uměleckého šéfa zastával Juraj Deák," dodal Töpfer.

Tomáš Töpfer začal divadelní dráhu v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s kolegyní Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo Na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Najdete na iDNES.cz