Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Töpfer od září usedne na Vinohradech, se Stropnickým nepočítá

  11:22aktualizováno  12:26
Pražští radní na svém úterním jednání potvrdili, že se novým ředitelem pražského Divadla na Vinohradech stane Tomáš Töpfer. Dosavadní šéf Divadla Na Fidlovačce, herec a senátor za ODS by měl na Vinohrady nastoupit 1. září.

Herec, režisér, podnikatel, divadelní pedagog a nově i scenárista Tomáš Töpfer | foto:  David Neff, MAFRA

Töpfera v lednu na tento post jednoznačně doporučila komise složená ze zástupců města a divadelních odborníků. "Na dnešní jednání jsem byl přizván, abych znovu stručně představil svou koncepci. Rada pak za zavřenými dveřmi hlasovala bez mé přítomnosti a na doporučení výběrové komise mě jednohlasně zvolila do nové funkce," řekl iDNES.cz Töpfer jen krátce po svém jmenování.

Střídání

V čele vinohradské scény je už dvanáctou sezonu Jindřich Gregorini, kterému je dvaasedmdesát let a již dříve prohlásil, že odejde do důchodu.

Töpfer nedávno řekl, že pokud se stane ředitelem vinohradské scény, z Fidlovačky odejde. Jeho post bude zastávat kolegyně Eliška Balzerová.

"Do funkce bych měl nastoupit 1. září, takže máme šest měsíců na to, aby se na to obě velké scény mohly připravit. Nejsou to totiž obyčejné instituce, ve kterých se dá jen tak bouchnout dveřmi. Slovy pana Gregoriniho budeme dbát na to, aby nám štafetový kolík při předávce neupadl," vysvětlil herec. Výběr Töpfera kritizuje opoziční ČSSD, vadí jí, že je zároveň senátorem za ODS. Mandát mu ovšem končí letos na podzim.

Bude podle vás Tomáš Töpfer dobrým ředitelem Divadla na Vinohradech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 2455
Ne 1090

Vinohradskou scénu by Töpfer chtěl vrátit na špici českého divadelnictví. První výsledky nového týmu na Vinohradech by podle něj mohly být viditelné zhruba za tři roky. "Je těžké shrnout koncepci, která má výhled až do roku 2017. V postupných krocích bych rád doplnil soubor divadla a upravil dramaturgii scény," naznačil Töpfer své kroky.

Herečka Eliška Balzerová a ředitel pražského Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer

Herečka Eliška Balzerová a ředitel pražského Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer pózují 27. ledna po tiskové konferenci k aktuální situaci v divadle.

Dodal, že z Vinohrad odešel v roce 1998 proto, že měl pocit, že se scéna vzdaluje z oběžné dráhy předních divadel. "Kvůli Vinohradům jsem se dal k divadlu a rád bych scénu přiblížil Pavlíčkově éře (někdejší ředitel František Pavlíček, kterému se podařilo divadlo vymanit ze sféry ministerstva národní obrany, pozn. red.). Nemohu to popsat jinak než tím příměrem, ano, rád bych ji vrátil zpátky na oběžnou dráhu," upřesnil.

Töpfer a divadlo

V soutěži proti Töpferovi neuspěl například současný umělecký šéf divadla Martin Stropnický. Sám se ale nechal slyšet, že v případě Töpferova zvolení se svou židlí už nepočítá. "Nebývá zvykem, aby nové vedení počítalo s konkurenčním projektem. Na Vinohrady jsem se hlásil s celým týmem, v němž by post uměleckého šéfa zastával Juraj Deák," dodal Töpfer.

Tomáš Töpfer začal divadelní dráhu v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s kolegyní Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo Na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz