Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tommy Lee Jones, poutník v údolí Elah

  13:06aktualizováno  13:06
Název filmu V údolí Elah odkazuje na Izrael, kde se podle Bible před třemi tisíci lety odehrála bitva Davida s Goliášem.

V údolí Elah - snímek z filmu | foto: SPI International

Dnešním takovým údolím symbolicky prochází Tommy Lee Jones v dramatu, jež mu vyneslo nominaci na Oscara. Hraje otce syna, jenž přijel z Iráku domů - a zmizel.

Týden po svém návratu z iráckých bojišť je mladík nezvěstný a armáda ho prohlásí za dezertéra. Když se to dozvědí jeho rodiče, otec, sám válečný veterán, se vydá po synových stopách.

Během pátrání mu nepříliš nadšeně pomáhá policistka z Nového Mexika, kde chlapce naposledy viděli; hraje ji Charlize Theronová. Spolu s důkazy se postupně objevují náznaky špinavé hry, a má-li otec odhalit celou pravdu o synových zážitcích v Iráku, musí podrobit těžké zkoušce vše, v co dosud věřil.

Tvůrce oscarového snímku Crash, píšící režisér Paul Haggis, vyšel ze skutečných událostí, které shrnul článek Smrt a zneuctění v časopisu Playboy.

"Velmi silné, velmi tragické. Opravdu mě to dojalo," charakterizoval Haggis vyprávění o mladém vojákovi, jenž krutě zaplatil za své tři kamarády obviněné z vraždy. Motivy z článku nakonec propojil s jiným skutečným příběhem a přidal cestu k odhalení pravdy.

"Ať jste pro nebo proti, musíte čelit tomu, co se ve válce děje těm, které tam posíláme. Chtěl jsem vyprávět příběh o dobrých lidech, kteří musí dělat strašná rozhodnutí," vysvětlil režisér.

Tommy Lee Jones ve filmu našel i jinou myšlenku. "Podle mě také naznačuje, že slepé bezmyšlenkovité vlastenectví je nebezpečné," míní herec. A Theronová dodává: "Přivést vojáky zpět, vhodit je do společnosti a chtít, aby fungovali jako běžné lidské bytosti, je trochu moc."

Výroba filmu začala před Vánocemi 2006 v Albuquerque v Novém Mexiku, kde štáb zůstal dlouho. Natáčel tu na 28 místech  -mimo jiné na výstavišti a v nemocnici, v několika barech či striptýzových klubech i v budově někdejšího okresního soudu.

Pak se produkce přesunula do Whiteville, malého městečka blízko Memphisu v Tennessee, kde vznikl filmový domov ústřední rodiny. A nakonec se vydala do Maroka, kde vznikly scény z války v Iráku - výjevy bitvy v nerovných podmínkách, která po těžce vybojovaném vítězství pokračuje i doma traumaty, stresy, slzami.

"Název v Údolí Elah se mi zalíbil, protože vypovídá mnohé o podstatě filmu," přiznává Haggis. "Král Saul poslal Davida do údolí Elah, aby bojoval s Goliášem, vyzbrojen pouze pěti kameny. Zeptal jsem se sám sebe, kdo by to udělal? Kdo by poslal mladého muže do boje s obrem? A také film volá po naší zodpovědnosti, když posíláme mladé muže a ženy do války."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz