Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tomio Okamura pokřtil svoji novou knihu. Píše v ní, jak vládnout

  13:00aktualizováno  13:00
Čech s japonskou krví Tomio Okamura boří se svými články na blogu iDNES.cz rekordy. Své blogy i zcela nové texty teď pod názvem Umění vládnout vydává knižně. Za kmotry jeho knize šly Miroslava Němcová a Věra Čáslavská.

Vskutku vybraná společnost se sešla ve středu večer v pražském pivovaru U Medvídků. Tomio Okamura tu coby hvězda večera křtil svoji nejnovější knihu Umění vládnout a pozval si k tomu řadu hostí. Hned dva, vlastně dvě z nich - sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská a předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová - se staly kmotrami knihy.

"Jsem hrozně šťastný, že paní Čáslavská pozvání přijala. Je pro mě symbolem mravní čistoty a já chci, aby politika, o které v knize píšu, byla právě taková. Takže je to takový symbol toho, co chci čtenáři sdělit," řekl Tomio Okamura, když Věru Čáslavskou vyšel osobně přivítat na deštěm lehce skropenou ulici před restaurací.

"Vy si to zasloužíte," vrátila mu kompliment slavná, Japonci obdivovaná česká gymnastka. I to, že Okamura je po otci Japonec, v tom hrálo roli. "Já Japonsko miluji, i proto jsem přišla," dodala s narážkou na své olympijské úspěchy v této ostrovní zemi. Okamura je pro ni důkazem, že "když člověk chce, dokáže mnohé".

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová je podle Tomia Okamury zase tím pravým reprezentantem vrcholné politiky v Česku. Na křtu přečetla úryvek z 95 let staré eseje na téma česká politika. Autor v ní lehkým perem glosoval působení tehdejších českých poslanců v hlavním městě rakousko-uherské monarchie. "Přeji si, aby moji vnuci nebo pravnuci se stejnou radostí četli za devadesát pět let úryvky z této knihy," popřála Okamurově knize nejvýše postavená žena v české politice. 

Křest knihy Tomio Okamury Umění vládnout
Křest knihy Tomio Okamury Umění vládnout
Křest knihy Tomio Okamury Umění vládnout

O zvukovou kulisu křtu se postaral Ivan Hlas a druhdy pubescentními dívkami obletovaný zpívající bubeník Vítězslav Vávra. Moderátorem večera byl Standa Berkovec.

Okamura do knihy vybral mimo jiné i blogy, které napsal za zhruba poslední půlrok. Ty ho totiž katapultovaly na čelné pozice ve všech žebříčcích, které na blogu jsou k mání. Mezi blogery měl v době napsání tohoto článku dokonce úplně nejvyšší čtenářské hodnocení (tzv. karmu). 

"Úspěch na blogu iDNESu byl pro mě skutečně stimulem pro to, abych svoje úvahy vydal knižně. Nepíšu vzletným jazykem, vím, že nejsem v tomto směru dokonalý. Přesto lidé moje články ohromně kvitovali. Je to pro mě obrovské překvapení a strašně si toho vážím," řekl iDNES.cz.

Vyhrajte knihu Tomia Okamury

Chcete-li knihu získat zdarma a s podpisem autora, klikněte na titulek tohoto boxu.

Zřejmě nejproslulejším blogem je ten, kde Okamura brojí proti tzv. politické korektnosti. Jmenuje se příznačně: Buďme politicky nekorektní. Píše v něm například: "Pokud dnes roste podpora takzvaných extrémistů, pak je to tím, že jako jedni z mála říkají nahlas to, co si většina z nás myslí. ... V případě českých "extrémistů" pak rozhodně nejsou řešením zákazy. Svoboda projevu je pro každého - byť by ten člověk říkal sebevětší blbost." Že tímto blogem šlápl skutečně do vosího hnízda, svědčí i diskuse pod článkem s takřka osmi stovkami příspěvků.

Kniha by podle Okamury měla lidem v Česku ukázat, že i dnes je možné, aby svět Čechy choval v úctě. "Je to taková moje vize o tom, že země, jíž kdysi dělali jméno lidé jako Baťa, Čáslavská nebo Lendl, může dát světu podobné osobnosti i dnes," řekl už z podia sálu pražského pivovaru U Medvídků. Souhlas s ním potleskem vyjádřila řada poslanců i senátorů i jeho kolegové investoři z pořadu České televize Den D Marta Nováková a Ivan Pilný, který na iDNES.cz rovněž úspěšně bloguje. Knize na její pouti ke čtenářům požehnal pražský arcibiskup Dominik Duka.

Pokud chcete knihu s podpisem autora dostat až domů, odpovězte na tři soutěžní otázky zde a pokud vás Tomio Okamura ve čtvrtek 12. května spolu s devíti dalšími výherci vylosuje, podepsanou knihu vám zdarma zašleme. Více se dočtete tady .

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz