Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budu mít jizvu na rtu, políbím Víta Bártu, zapěl Klus rozladěný politiky

  16:29aktualizováno  16:29
Písničkářský idol Tomáš Klus si od soboty bude asi dávat větší pozor na to, kde vystupuje. A pořadatelé akcí za účasti politiků si naopak musí dát větší pozor na něj. Úvodní koncert při oslavách 750 let Vysokého Mýta vzbudil pozornost i emoce.

Zpěvák a skladatel Tomáš Klus před udílením cen Žebřík. | foto: Martin Polívka, MF DNES

O Klusovi je známo, že vyjadřuje nahlas své znechucení nad českými politiky. Tentokrát si nebral servítky ani v době, kdy odcházeli z pódia, na kterém svůj koncert zahajoval.

"Děkujeme že jste přišli za muzikou a ne za politikama, ty radši dělají ty svoje věci a opakují ty samý kecy," improvizovaně vložil nová slova do jedné z písní za přítomnosti mnoha pozvaných představitelů stran od starostů přes hejtmana po poslance a senátory.

A nemohl pominout dvě mediálně nejvděčnější jména exšéfů stran, kteří se nevzdali myšlenky svého návratu do vyšších pater politiky. "Zřejmě dnes budu mít jizvu na rtu, půjdu do zákulisí a políbím Víta Bártu."

"Každopádně ne Zeman, vždyť ten člověk jde podruhé do jedné vody. Já vím, kam se tahle voda hodí - do záchody," reagoval nositel stříbrného Českého slavíka na přítomnost Víta Bárty a Miloše Zemana.

Ti ovšem dostali pozvání na pódium do Mýta díky svým penězům. Oba vedle mnoha dalších přispěli svým dílem na nový pomník Přemysla Otakara II.

"Přišla jsem si poslechnout Kluse a chápu jeho rozčarování, kvůli němu lidé přišli a politici ho využili. I když neprezentovali své politické názory, vyznělo to tak. Tomáš Klus dokonce hned na začátku řekl, že přemýšlel, jestli má vůbec vystoupit a že s lidmi, jako je Miloš Zeman, nechce být spojován," řekla jedna z návštěvnic koncertu, Kateřina Pavlíková z Holic.

Podle odhadu pořadatelů bylo v té chvíli na náměstí kolem tří tisíc lidí. Politici však už mířili při začátku koncertu na novou výstavu k jubileu města do nedalekého Regionálního muzea.

Nechoval se profesionálně, zlobil se na zpěváka starosta

Starosta Miloslav Soušek se o improvizovaném protestsongu písničkáře i jeho komentářích dozvěděl až později. A byl pořádně rozezlený:

"Tomáš Klus se choval neprofesionálně a myslím si, že to bylo dopředu připravené. Tváří se jako někdo, kdo je rebel a přitom zároveň slušný, ale tady se předvedl v tom nejhorším světle. Lidé totiž přišli na oslavy a místo toho, aby je bavil, za což dostal zaplaceno, tak tady vytvářel podivné klima."

"My jsme naopak měli pocit, že se lidé docela bavili. To, že to bylo na úkor ´předkapely´, nebyla naše volba," odpověděl na to Tomáš Klus, který se podle svých slov v Mýtě cítil jako hašlerka vyplivnutá na jeviště.

Starosta Miloslav Soušek si stojí za tím, že muzikant nemá rozhodovat, koho si pořadatel slavnosti pozve na pódium. A pokud nechce vystupovat v jejich přítomnosti, má si to zajistit předem už ve smlouvě. Takto si zřejmě chtěl udělat reklamu na účet vysokomýtských oslav.

Navíc podle Souška většinu lidí zajímalo odhalení sochy a kulturní vrchol programu, kterým byl večerní koncert Miro Žbirky.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz