Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budu mít jizvu na rtu, políbím Víta Bártu, zapěl Klus rozladěný politiky

  16:29aktualizováno  16:29
Písničkářský idol Tomáš Klus si od soboty bude asi dávat větší pozor na to, kde vystupuje. A pořadatelé akcí za účasti politiků si naopak musí dát větší pozor na něj. Úvodní koncert při oslavách 750 let Vysokého Mýta vzbudil pozornost i emoce.

Zpěvák a skladatel Tomáš Klus před udílením cen Žebřík. | foto: Martin Polívka, MF DNES

O Klusovi je známo, že vyjadřuje nahlas své znechucení nad českými politiky. Tentokrát si nebral servítky ani v době, kdy odcházeli z pódia, na kterém svůj koncert zahajoval.

"Děkujeme že jste přišli za muzikou a ne za politikama, ty radši dělají ty svoje věci a opakují ty samý kecy," improvizovaně vložil nová slova do jedné z písní za přítomnosti mnoha pozvaných představitelů stran od starostů přes hejtmana po poslance a senátory.

A nemohl pominout dvě mediálně nejvděčnější jména exšéfů stran, kteří se nevzdali myšlenky svého návratu do vyšších pater politiky. "Zřejmě dnes budu mít jizvu na rtu, půjdu do zákulisí a políbím Víta Bártu."

"Každopádně ne Zeman, vždyť ten člověk jde podruhé do jedné vody. Já vím, kam se tahle voda hodí - do záchody," reagoval nositel stříbrného Českého slavíka na přítomnost Víta Bárty a Miloše Zemana.

Ti ovšem dostali pozvání na pódium do Mýta díky svým penězům. Oba vedle mnoha dalších přispěli svým dílem na nový pomník Přemysla Otakara II.

"Přišla jsem si poslechnout Kluse a chápu jeho rozčarování, kvůli němu lidé přišli a politici ho využili. I když neprezentovali své politické názory, vyznělo to tak. Tomáš Klus dokonce hned na začátku řekl, že přemýšlel, jestli má vůbec vystoupit a že s lidmi, jako je Miloš Zeman, nechce být spojován," řekla jedna z návštěvnic koncertu, Kateřina Pavlíková z Holic.

Podle odhadu pořadatelů bylo v té chvíli na náměstí kolem tří tisíc lidí. Politici však už mířili při začátku koncertu na novou výstavu k jubileu města do nedalekého Regionálního muzea.

Nechoval se profesionálně, zlobil se na zpěváka starosta

Starosta Miloslav Soušek se o improvizovaném protestsongu písničkáře i jeho komentářích dozvěděl až později. A byl pořádně rozezlený:

"Tomáš Klus se choval neprofesionálně a myslím si, že to bylo dopředu připravené. Tváří se jako někdo, kdo je rebel a přitom zároveň slušný, ale tady se předvedl v tom nejhorším světle. Lidé totiž přišli na oslavy a místo toho, aby je bavil, za což dostal zaplaceno, tak tady vytvářel podivné klima."

"My jsme naopak měli pocit, že se lidé docela bavili. To, že to bylo na úkor ´předkapely´, nebyla naše volba," odpověděl na to Tomáš Klus, který se podle svých slov v Mýtě cítil jako hašlerka vyplivnutá na jeviště.

Starosta Miloslav Soušek si stojí za tím, že muzikant nemá rozhodovat, koho si pořadatel slavnosti pozve na pódium. A pokud nechce vystupovat v jejich přítomnosti, má si to zajistit předem už ve smlouvě. Takto si zřejmě chtěl udělat reklamu na účet vysokomýtských oslav.

Navíc podle Souška většinu lidí zajímalo odhalení sochy a kulturní vrchol programu, kterým byl večerní koncert Miro Žbirky.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz