Tom Jones vystoupil podruhé v Česku - Praha, O2 arena (10. listopadu 2009) | foto: David Neff, MAFRA

Tom Jones začal koncert jako koťátko a skončil s odhalenou tygří srstí

  • 25
Po rozpačitém úvodu se Tom Jones při své druhé návštěvě Česka předvedl ve všech svých podobách. Soul mu sluší stále víc, funky mu protéká žilami místo krve, country nemohl vynechat. Odpustit si mohl jen to banální "diskotačení". Tygrovi jeho formátu to zbytečně tupí zuby.

Přijede Tygr z Walesu, hlásali půl roku předem pořadatelé. Přezdívku, s níž Tom Jones elegantně proplouvá hudebním průmyslem, ovšem na první patnáctiminutovku své show interpret patrně zapomněl v šatně.

Tom Jones vystoupil podruhé v Česku

Poté, co scénu opustila dvacetiletá předskokanka Florence Rawlingsová, zaplněnou (nikoliv však vyprodanou) O2 arenu oslnily ostře zářící reflektory. Prošedivělý rodák z velšského Cardiffu, který se do Česka vrátil po osmi letech, se krátce po deváté večerní vyloupl uprostřed jeviště. Show zahájil písní Sugar Daddy, novinkou z promovaného alba 24 Hours, kterou pro něj napsali členové irské skupiny U2 Bono a The Edge. Charisma by bylo, kapela skvěle šlape, ale husí kůže zatím nikde.

Nedostavila se ani u dvojky Give A Little Love, rozpaky se ovšem rozpustily s prvními tóny bondovky Thunderball. Pak už to byl Ten pan Jones, na nějž civěly tisíce párů očí.

Tom Jones vystoupil podruhé v Česku. Před vystoupením se potkal s Karlem Gottem a jeho manželkou.

Ten, který se dokázal precizně přepnout z duetů Burning Down The House (původně natočené se zpěvačkou Ninou Perssonovou ze švédských The Cardigans) či Mama Told Me Not To Come (vzniklou ve spolupráci se Stereophonics) do naprosto odlišné polohy s chrámovým chorálem Never, vypovídajícím o jeho vztahu k hudbě, až ke country pasáži s He´ll Have To Go, Čechům známou jako Čekej tiše od Evy Olmerové, i nadšeně přijatou Green Green Grass Of Home.

Tygr Jones

Tom Jones je tygr, jenž za pomoci vynikajících muzikantů - především dechové sekce - dokonale jako šelma vyčká na pravý okamžik a pak svým hlasem zatne drápy.

Jednoznačnou stoprocentní pochvalu zaslouží blok devíti hitovek, jimiž Tom Jones i svým nevěřícím jmenovcům připomněl, proč by mu na pódium místo plyšáků přistály podprsenky, kdyby se starší ročníky nestyděly.

Kadence hitů She´s A Lady, You Can Leave Your Hat On (populární v podání Joea Cockera ze striptýzové scény filmu 9 a půl týdne), If I Only Knew, Sex Bomb či pětačtyřicet let starého šlágru It´s Not Unusual obstojí sama o sobě a mistr v ní řádil, vrtěl zadkem a dokonce vykasal košili.

Připomeňte si hit It´s Not Unusual Toma Jonese (1965)

Diskotékové rytmické berličky, o které se ve stoje opřelo do té doby poslušně sedící obecenstvo, Jones ale nepotřebuje. On je skutečně Tygr, jenž za pomoci vynikajících muzikantů - především dechové sekce - dokonale jako šelma vyčká na pravý okamžik a pak svým hlasem zatne drápy.

Jones je jedinečná osobnost a pro diváky by se rozkrájel. A byť nemá být věk tím měřítkem, které se má primárně vytahovat jako hodnotící kategorie, ve svých devětašedesáti je umělcem, před nímž by se měly pokorně uklonit desítky kolegů z oboru. Což pochopil i Karel Gott, který se s ním před koncertem osobně setkal.

TOM JONES
Praha, O2 arena (10. listopadu 2009). Předskokanka: Florence Rawlingsová
Hodnocení iDNES.cz: 70 %