Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tohle nejsou Rodáci, říká o novém filmu Jasný

aktualizováno 
Třicet let poté, co Vojtěch Jasný představil ve Zlíně svůj slavný snímek Všichni dobří rodáci, ukrytý zanedlouho poté do ideologického trezoru, uvedl na tamním festivalu filmů pro děti světovou předpremiéru svého nového díla Návrat ztraceného ráje. Dnešní pražskou premiérou pak titul vstupuje do tuzemských kin.
"Pozor, tohle nejsou Rodáci," vyložil Jasný prvním divákům, kteří režiséra a představitele jedné z rolí Vlastimila Brodského uctili ovacemi vstoje. "Lidé takového typu už neexistují." Návrat ztraceného ráje nicméně na Rodáky velmi volně navazuje připomínkou několika postav; hlavním hrdinou je tentokrát sám Jasný. Režisér-emigrant se symbolickým jménem Poutník, kterého si zahrál rovněž emigrant a nyní dětský lékař Vladimír Pucholt, se vrací ze Spojených států po stopách své paměti do kraje dětství. Vyzbrojen malou kamerou je tichý průvodcem milostného vztahu svého amerického žáka a učitelky angličtiny z rodného městečka, jež hrají Adam Davidson a Ingrid Timková. Znovu tu objevuje lidskou obdobnost dvou rozdílných světů, moravské idyly a rušného New Yorku.
"Poprvé jsem vlastně emigroval už z Kelče, kde jsem se narodil, do Prahy. Podruhé, po osmašedesátém, šlo spíše o exil - utíkali jsme jen s kufry. A mohu říci, že tolik zemí jako já snad neprošel žádný filmař na světě," vypráví Jasný. Po putování Evropou nakonec zakotvil jako pedagog na Kolumbijské univerzitě, kde k jeho nadšeným posluchačům patřil i Davidson. Ač v novém filmu i v soukromí Jasný neustále hovoří o kořenech, bez nichž bych nebyl ničím, současně rád připomíná i výrok Jiřího Voskovce, s nímž se za mořem setkal. "Voskovec o mně jednou prohlásil - ten moravský chasník si tu chodí, jako by tu byl odjakživa!" Své světoobčanství Jasný vtělil také do vzpomínkové knihy, jež právě vychází. "Uvědomte si, že tu nejste hosty, že musíte znát řeč a tvrdě pracovat - to je lekce Poutníka," shrnuje režisér rady, jak si počínat v zahraničí.
Svou vlastní životní dráhu charakterizuje slovy "vždycky proti větru". Za první autorský film Touha měl být odstaven; až na přímluvu kolegy Kalatozova, tehdejšího Chruščovova chráněnce, prý směla Touha do Cannes, kde spolu s Trnkovým snímkem vybojovala cenu za nejlepší národní kolekci. I cestu snímku Až přijde kocour na stejný festival, kde pak získal dvě trofeje, si Jasný vyvzdoroval. Do třetice v Cannes triumfovali Všichni dobří rodáci; v roce 1970 Jasný opustil vlast a v normalizačních letech coby host canneského festivalu jen sledoval, jak se mu české delegace ustrašeně vyhýbají.
Návrat za kameru, navíc s velkorysým rozpočtem kolem šedesáti milionů korun, umožnili Jasnému mladí producenti Štefan Voržáček a Ludvík Němec, mimochodem zájemci o koupi Barrandova. Výsledná podoba filmu prý splnila jejich očekávání, nyní absolvují námluvy ohledně zahraničního prodeje a mezinárodních festivalů. "Pomýšlíme na Benátky a San Sebastian," říká Voržáček.
"Já jsem vždy tam, kde je mě zapotřebí a kde mám dobré přátele, tady i ve Státech," odpovídá Jasný na otázku o dalších plánech.
Za mořem chystá dva projekty, ve kterých prý hraje významnou roli astrální život. "Nežijeme jen ve hmotném těle. Když přijedu unaven ze Zlína, ponořím se na čtyřicet minut do jogínského světa a zase svěží běžím do televize," odhaluje svou méně známou stránku muž, jenž bude v roce 2000 pětasedmdesátník.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz