Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tofiho muzikál může skončit u soudu. I když je podle Michala Davida dobrý

  12:20aktualizováno  12:20
O písně Michala Davida se strhl boj. Staví na nich totiž hned dva chystané muzikály: Děti ráje Sagvana Tofiho a Kdo chce zabít Davida v produkci Oldřicha Lichtenberga. Práva na Davidovy hity má přitom podle Lichtenberga pouze jeho tým. Celou věc už proto začali řešit právníci.

O tom, zda se Michal David a Iveta Pomeje Bartošová potkají na zkouškách muzikálu podle libreta Sagvana Tofiho, v tuto chvíli rozhodují právníci. | foto: Marek Navrátil

"Představa, jak Iveta zpívá Céčka, je docela zábavná," řekl iDNES.cz Michal David v reakci na zprávu o muzikálu Děti ráje, jehož hlavní hvězdou má být Iveta Pomeje Bartošová. Spor, který se k projektu s libretem Sagvana Tofiho rozhořel, už tak zábavný není.

Na začátku května muzikál s hity Michala Davida představil i producent Oldřich Lichtenberg a ten se nyní ozval: "Nevím, jak chtějí  Děti ráje udělat. Museli by ty hity Davidovi ukrást, nemají na ně právní nárok," vzkázal Lichtenberg.

Podle něj podepsali producenti Dětí ráje s autory písniček, Michalem Davidem a Zdeňkem Bartákem, smlouvy, které jsou neplatné. "Mimo jiné v nich chybí seznam písniček, které by chtěli v muzikálu použít. Podstatnou chybou také je, že smlouvy nestanovily datum premiéry," vypočítává v rozhovoru s iDNES.cz Lichtenberg.

Sagvan Tofi napsal Mamma Mia! po česku

Sagvan TofiSagvan Tofi se vrací na hudební scénu. "Bude to nejlepší muzikál u nás," řekl iDNES.cz o projektu Děti ráje, ke kterému napsal libreto. Hlavní roli v muzikálu s hity Michala Davida a produkovaném Viktorem Mrázem, manželem Mahuleny Bočanové, získala Iveta Pomeje Bartošová.

"Myslím, že už se v branži pohybuju dost dlouho na to, abych věděl, co se smí a co ne. Postavit projekt na něčem, co si jen tak vezmu, aniž bych se autorů zeptal, jestli na to mám nárok, to mi přijde přinejmenším diletantské," rozčiluje se Lichtenberg.

Děti ráje: On je nějaký problém?

"Nezlobte se, ale já nikde žádný problém nevidím. Máme podepsanou smlouvu na třicet písniček, z nichž většinu napsal František Janeček a jen u osmi z nich je autorem Michal David," kontruje producent Dětí ráje Viktor Mráz, manžel Mahuleny Bočanové.

"Ono se sice říká, že chystáme muzikál s hity Michala Davida, ale zapomíná se, že existují i písně, které David nenapsal, ale pouze nazpíval," upřesňuje Mráz. Smlouvy, které s Michalem Davidem a Zdeňkem Bartákem podepsal původní producent Dětí ráje, tedy František Janeček, jsou podle něj zcela v pořádku.

"Jednání s panem Janečkem patří k nejnáročnějším, jaké jsem kdy vedl, trvala přes půl roku. Pan Janeček si chtěl ověřit, že práva neprodá někomu, kdo by Davidovým písničkám mohl ublížit. Nakonec nám ale důvěru dal a dal nám ji i Michal David, který s námi byl po celou dobu v kontaktu a náš projekt velmi podporoval," zdůrazňuje Mráz.

Jako když prodáváte Karlštejn

Michal David, kolem kterého teď lítají blesky ze všech stran, jen krčí rameny. "Já v tom mám jasno. Celý problém je v tom, že pan Janeček prostě zaspal a nyní už má otěže v rukou někdo jiný," řekl iDNES.cz.

"Nápad udělat muzikál s mými písničkami se objevil už před šesti lety, smlouvy s panem Janečkem jsme podepsali před třemi. Jenže pak se Janeček nedohodl s autorem libreta Sagvanem Tofim, projekt šel k ledu a tři roky se nic nedělo," vypráví David a Zdeněk Barták, autor hitů jako Nonstop či Nenapovídej, přizvukuje.

Michal David Mahulena Bočanová s manželem Viktorem Mrázem a dcerou

"Když s tím projektem přišli, fandil jsem jim. Problém byl, že neexistoval žádný scénář, takže jsme podepsali smlouvu, která byla velmi nekonkrétní. V podstatě něco jako smlouva o smlouvě budoucí - dodnes například nevím, jestli se v Dětech ráje s mými písničkami vůbec počítalo," upřesňuje Barták, který podstatu současného sporu přirovnává ke kauze prodeje Karlštejna.

"Pan Janeček stejně jako tehdy pan Jelínek prodává něco, co mu nepatří," řekl našemu portálu. "Nic proti Dětem ráje nemám, naopak. Jen mi to celé přijde jako dětinská partyzánština. Pánové Mráz a spol. si neuvědomují, že zatímco na zábavě někde v Horní Dolní se Davidovy hity můžou hrát bez ohledu na autorská práva, pro muzikál platí přísná pravidla," říká Barták.

Producent Lichtenberg

"Nechceme nikomu škodit, jen chceme, aby se u nás dodržovala pravidla. Ať si pan Janeček nebo pan Mráz klidně muzikály dělají, ale ať jednají gentlemansky. Chtít použít něco, co jim nepatří, gentlemanské určitě není. A jestli to udělají, budou to muset řešit právníci - podněty už dostali," říká Lichtenberg.

Na celé věci ho nejvíc mrzí, že se s nimi jako s autory nejednalo slušně. "Za celou dobu, co se Děti ráje chystaly, se nikdo neozval. Řekl bych přitom, že patří k základní lidské slušnosti zvednout v momentě, kdy od někoho něc potřebujete, telefon a říct mu o tom. Což se nestalo" stěžuje si Barták.

Michal David souhlasí. "Měli jsme za to, že projekt už je pohřbený, do toho přišel Olda Lichtenberg s tím, že by rád udělal crazy komedii s mými písničkami, ve které bych si i zahrál. Projekt se mi líbil, tak jsem s ním podepsal exkluzivní smlouvu," popisuje Michal David, jak se celá situace zamotala. Autory Dětí ráje ale o svém kroku informoval, a to i přesto, že oni s ním prý v žádném intenzivním kontaktu nebyli.

David: Rád se podívám na oba muzikály

"Tohle nechápu. Není pravda, že jsme s Michalem Davidem a Zdeňkem Bartákem nekomunikovali. S Michalem jsme kamarádi, scházeli jsme se a jeho to bavilo, i Sagvanův scénář se mu líbil. Dohodli jsme se, že se bude podílet na aranžích, všechno klapalo," kroutí hlavou Mráz.

"Je pravda, že minulý měsíc přišel s tím, že nestíhá a že má nějaké další zájmy s Oldou Lichtenbergem, ale chápal jsem to a dohodli jsme se. Michal souhlasil i s tím, že aranže za něj převezme Michal Dvořák. No a pak najednou přišel úder od konkurence," říká Mráz.

"Nechceme nikomu škodit, jen chceme, aby se u nás dodržovala pravidla. Chtít použít něco, co pánům Janečkovi a Mrázovi nepatří, gentlemanské určitě není. A jestli to udělají, budou to muset řešit právníci - podněty už dostali," říká Lichtenberg s tím, že ho popuzují i slova konkurence o tom, jak je Michal David z jejich díla nadšený.

Michal David

"On byl nadšený, ale před těmi třemi lety, kdy s nápadem přišli. Doba ale pokročila, sám David říká, že teď už je ten projekt passé, takže slova o jeho podpoře Dětí ráje jsou nehorázná lež," říká Lichtenberg.

A pozastavuje se i nad tím, jakým způsobem Děti ráje vstoupily na trh. "Ohlásit před prázdninami muzikál, který má mít premiéru na podzim, a přitom nemít jedinou prodanou vstupenku, to je sebevražda. My máme premiéru v říjnu 2010, prodali jsme patnáct tisíc vstupenek, ale za rok a čtvrt, ne za pár měsíců," kroutí hlavou Lichtenberg.

Ten nicméně překvapivě chválí Tofiho scénář. "Četl jsem ho, je fajn. Sice mi připadá k Davidovým písničkám až příliš vážný, styl crazy komedie, který jsme zvolili my, jim bude slušet víc, ale v tomhle jsem objektivní a klidně pochválím. Jde mi jen o slušnost," uzavírá Lichtenberg.

Podstata sporu o hity Michala Davida

Za smluv vyplývá, že David i další autoři s Janečkem podepsali smlouvu na výhradní využití svých skladeb v muzikálu Děti ráje již v roce 2006. Minulý rok v září pak Janeček na odkládaný muzikál uzavřel smlouvu se společností No Art. Licence je od té doby v rukou  podnikatelů Viktora Mráze a Michala Bělouška.
Lichtenberg však smlouvu mezi Janečkem a Davidem napadá s tím, že je neplatná. K témuž názoru se přiklání i sám David. Smlouvy nyní zkoumají právníci. Davidovi údajně vadí, že ve smlouvě není seznam písní, chybí přesné datum premiéry a on sám nemá k dispozici její kopii.

Co se bude dít dál? Oba týmy zaměstnaly své právníky a v případě, že někdo přejde do útoku, přenese se celý spor k soudu, nicméně práce běží dál.

"Premiéra letos bude, pokračujeme v castinzích, začínáme zkoušet, zkrátka nic se nemění," říká Mráz. "My máme svědomí čisté, takže pracujeme a zveme na premiéru v říjnu 2010," kontruje Lichteberg. A David? "V podstatě mě může jenom těšit, že je o mé písničky takový zájem," směje se. "Pracuju na projektu pana Lichtenberga, ale na Děti ráje se určitě rád přijdu podívat."

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ze hry Akt
VIDEO: Padesátiletý Akt. Podívejte se na videa s jubilujícími Cimrmany

Přesně před padesáti lety měla v Malostranské besedě oficiální premiéru hra Akt. Tím odstartoval regulérní provoz Divadla Járy Cimrmana, které si už od...  celý článek

Odhalení poštovní známky k půl století s Cimrmanem
VIDEO: Základy filatelie se otřásly. Je tu druhá známka s Cimrmanem

K padesátému výročí uvedení první cimrmanovské hry Akt přichystal soubor okolo Zdeňka Svěráka společně s Českou poštou novou Cimrmanovu známku. Na vzniku se...  celý článek

Eva Salzmannová v jediné roli kusu Jasno lepo podstín zhyna
RECENZE: Eva Salzmannová hraje ulepeného pobudu v šusťákovce

Jasno lepo podstín zhyna. Po podivným názvem se skrývá velký výkon Evy Salzmannové, která se skvěle vypořádala s náročným monodramatem v pražské MeetFactory.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.