Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Točit se Zemanem bylo jako být na vandru, říká hvězda Cesty do pravěku

  5:27aktualizováno  5:27
Nebýt filmu Cesta do pravěku, prožil by Vladimír Bejval docela jiný život. A byl by zřejmě – jak říká – dost všední. Role Jirky, nejmenšího člena výpravy do dávné minulosti, byla prý jeho nejdobrodružnějším zážitkem z dětství.

Vladimír Bejval v době, kdy točil Zemanovu Cestu do pravěku.

"Karbonský prales jsme natáčeli v hostivařských ateliérech, močály kdesi na Třeboňsku, splouvání divoké řeky na Váhu a zkamenělinu trilobita jsem našel na březích Baltu. Už tohle putování bylo pro tehdejší kluky neuvěřitelným zážitkem! Příběh party, která se vydala do pravěku, nás zcela pohltil – nakonec jsme přestali vnímat i filmový štáb kolem sebe," vzpomíná Vladimír Bejval.

Ostatně i režisér Karel Zeman jim v počátcích natáčení stále připomínal: "Vykašlete se na tu kameru a ­lidi kolem ní – jako by tu nebyli."

Příběh jsme nehráli, ale žili

"A pak už nám to ani říkat nemusel. Připadali jsme si jako na nějakém vandru – naprosto přirozeně. Natolik nás ten pravěk vzal. A Zeman? Ten byl vlastně pátým klukem naší výpravy. Právě v tomhle spočívala jeho genialita," dodává Bejval.

Vladimir Bejval, hvězda filmu Cesta do pravěku

Poté, co jeden z dinosaurů zničil po souboji s jiným veleještěrem loď expedice, stál malý Bejval nad jejími troskami a usedavě brečel: Nemáme loď, co jen budeme dělat? "Tak moc jsem ten Zemanův příběh jako kluk prožíval," směje se osmašedesátiletý muž.

Když tedy televize sáhla před vánočními svátky už pobůhvíkolikáté do archivu a uvedla Cestu od pravěku, stal se z dobrodruha, který žil na Divokém západě, honil jako agent v ­Americe zločince a ve volných chvílích vystupoval v kovbojské show, opět malý Jirka.

"Znovu jsem si to dobrodružství užil. Současní filmaři vládnou nesrovnatelně dokonalejšími triky. V­ USA přesto i dnes odborníci považují Cestu do pravěku za umělecké dílo, které předcházelo nynějším digitálním výpravám do dávných či budoucích světů," srovnává Bejval.

Dětskou filmovou hvězdu padesátých let minulého století, která hrála i v Pyšné princezně, Honzíkově cestě či v Haškových povídkách ze starého mocnářství, doporučovaly k ­přijetí na DAMU osobnosti, jako byl Jaroslav Marvan či režisér Václav Vasserman.

Z filmu Cesta do pravěku

Jenomže buržoazní původ udělal dalším filmovým ambicím Vladimíra Bejvala škrt přes rozpočet, takže skončil jako nástrojař u soustruhu. Tu a tam se mu ještě ozvali z dabingu, ale jinak konec.

Ten definitivní přišel s okupací armád Varšavské smlouvy v roce 1968. "Tohle jsem už prostě neskousl a vypadl i s rodinou – dokud to ještě šlo – do Států," vysvětluje Bejval.

Děkuji, Mistře

Karel ZemanK obtížnému rozhodnutí opustit okupovanou vlast mu pomohla i Zemanova Cesta do pravěku. Od té doby si totiž přál žít v přírodě a nejlépe někde na farmě u řeky Colorado, "kde nepotkáš živáčka ani po třech dnech jízdy na koni. No a tenhle sen jsem si v Americe splnil. Nikdy nepřestanu být Mistru Zemanovi vděčný."

Při nejedné z kovbojských show pak v rychlosti tasení koltu zahanbil i zkušené "desperáty", kteří mu vyčítali, že před nimi tajil svůj profesionální výcvik.

"Prosím vás, jakýpak výcvik. Na Žižkově jsme jako kluci s koltem trénovali denně. A s Jirkou Krampolem či Pavlem Bobkem chodili i do tajného Čvančarova sklepního kina na tehdy nedostupné westerny," směje se Bejval.

Autor:Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Církve zaniknou do 50 let, tvrdí Dan Brown. S Langdonem na chvíli končí

Spisovatel Dan Brown v Praze (18. září 2018)

Autor bestsellerů Dan Brown posílá záhadologa Roberta Langdona k ledu. Připravuje knihu, která se bude lišit od všeho,...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Belmondo, Chan, Newman. Jen král detektivů zmizel

Hrdinové seriálu Dáma a Král

Sherlock Holmes bez doktora Watsona, Randall bez Hopkirka, Mulder bez Scullyové, to by nedávalo smysl. Jenom z domácí...

Pavlásková točí podle Philipa Rotha se zahraničními herci Pražské orgie

Pavel Kříž, Ksenia Rappoportová a Jonas Chernick při natáčení Pražských orgií

Režisérka Irena Pavlásková začala natáčet film Pražské orgie. Scénář napsala podle stejnojmenné knihy nedávno zesnulého...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Najdete na iDNES.cz