Točit se Zemanem bylo jako být na vandru, říká hvězda Cesty do pravěku

  5:27aktualizováno  5:27
Nebýt filmu Cesta do pravěku, prožil by Vladimír Bejval docela jiný život. A byl by zřejmě – jak říká – dost všední. Role Jirky, nejmenšího člena výpravy do dávné minulosti, byla prý jeho nejdobrodružnějším zážitkem z dětství.

Vladimír Bejval v době, kdy točil Zemanovu Cestu do pravěku.

"Karbonský prales jsme natáčeli v hostivařských ateliérech, močály kdesi na Třeboňsku, splouvání divoké řeky na Váhu a zkamenělinu trilobita jsem našel na březích Baltu. Už tohle putování bylo pro tehdejší kluky neuvěřitelným zážitkem! Příběh party, která se vydala do pravěku, nás zcela pohltil – nakonec jsme přestali vnímat i filmový štáb kolem sebe," vzpomíná Vladimír Bejval.

Ostatně i režisér Karel Zeman jim v počátcích natáčení stále připomínal: "Vykašlete se na tu kameru a ­lidi kolem ní – jako by tu nebyli."

Příběh jsme nehráli, ale žili

"A pak už nám to ani říkat nemusel. Připadali jsme si jako na nějakém vandru – naprosto přirozeně. Natolik nás ten pravěk vzal. A Zeman? Ten byl vlastně pátým klukem naší výpravy. Právě v tomhle spočívala jeho genialita," dodává Bejval.

Vladimir Bejval, hvězda filmu Cesta do pravěku

Poté, co jeden z dinosaurů zničil po souboji s jiným veleještěrem loď expedice, stál malý Bejval nad jejími troskami a usedavě brečel: Nemáme loď, co jen budeme dělat? "Tak moc jsem ten Zemanův příběh jako kluk prožíval," směje se osmašedesátiletý muž.

Když tedy televize sáhla před vánočními svátky už pobůhvíkolikáté do archivu a uvedla Cestu od pravěku, stal se z dobrodruha, který žil na Divokém západě, honil jako agent v ­Americe zločince a ve volných chvílích vystupoval v kovbojské show, opět malý Jirka.

"Znovu jsem si to dobrodružství užil. Současní filmaři vládnou nesrovnatelně dokonalejšími triky. V­ USA přesto i dnes odborníci považují Cestu do pravěku za umělecké dílo, které předcházelo nynějším digitálním výpravám do dávných či budoucích světů," srovnává Bejval.

Dětskou filmovou hvězdu padesátých let minulého století, která hrála i v Pyšné princezně, Honzíkově cestě či v Haškových povídkách ze starého mocnářství, doporučovaly k ­přijetí na DAMU osobnosti, jako byl Jaroslav Marvan či režisér Václav Vasserman.

Z filmu Cesta do pravěku

Jenomže buržoazní původ udělal dalším filmovým ambicím Vladimíra Bejvala škrt přes rozpočet, takže skončil jako nástrojař u soustruhu. Tu a tam se mu ještě ozvali z dabingu, ale jinak konec.

Ten definitivní přišel s okupací armád Varšavské smlouvy v roce 1968. "Tohle jsem už prostě neskousl a vypadl i s rodinou – dokud to ještě šlo – do Států," vysvětluje Bejval.

Děkuji, Mistře

Karel ZemanK obtížnému rozhodnutí opustit okupovanou vlast mu pomohla i Zemanova Cesta do pravěku. Od té doby si totiž přál žít v přírodě a nejlépe někde na farmě u řeky Colorado, "kde nepotkáš živáčka ani po třech dnech jízdy na koni. No a tenhle sen jsem si v Americe splnil. Nikdy nepřestanu být Mistru Zemanovi vděčný."

Při nejedné z kovbojských show pak v rychlosti tasení koltu zahanbil i zkušené "desperáty", kteří mu vyčítali, že před nimi tajil svůj profesionální výcvik.

"Prosím vás, jakýpak výcvik. Na Žižkově jsme jako kluci s koltem trénovali denně. A s Jirkou Krampolem či Pavlem Bobkem chodili i do tajného Čvančarova sklepního kina na tehdy nedostupné westerny," směje se Bejval.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Zemřel William Goldman, autor scénáře, který proslavil Roberta Redforda

William Goldman v březnu 1977 přebírá Oscara za scénář k filmu Všichni...

Americký scenárista a spisovatel William Goldman, který dostal prestižního Oscara za filmy Butch Cassidy a Sundance Kid...

DO KINA: Proti Fantastickým zvířatům stojí fantastický Berlusconi

Z filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Z osmi novinek se jedna těší na plné sály dětí a jedna na ctitele filmového umění. V prvním případě jde o snímek z...

VIDEO: Ze slavné disneyovky se slon Dumbo stěhuje do hrané verze

Trailer k filmu Dumbo

Filmem Dumbo v režii Tima Burtona rozšíří společnost Disney sérii hraných děl založených na klasických animovaných...

Najdete na iDNES.cz