Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Točí se Pouta, příběh zamilovaného estébáka bez kudrlinek

  9:57aktualizováno  9:57
Příslušník tajné policie prahne po dívce, která je milenkou ženatého disidenta. To je výchozí situace filmu Pouta, jehož děj se odehrává v Československu roku 1982.

Z castingu k filmu Pouta | foto: Bionaut Films

Režisér Radim Špaček jej podle scénáře Ondřeje Štindla začne točit příští týden, ale už předem slyší spekulace, zda se "zamilovaný estébák" přiblíží Životům těch druhých, německému oscarovému snímku na podobné téma.

"Já jsem je ještě neviděl a pořád se zdráhám. Poslední šanci mám o víkendu," váhá režisér, jenž před dvanácti lety vstoupil do celovečerního filmu odvážnou prvotinou Mladí muži poznávají svět, točil i dokumenty a seriál Letiště.

Rebelie kvůli dívce

Proč se hodlá vracet do dob totality? "V roce 1982 mi bylo devět let, dost si toho pamatuju. Ale hlavně by se tenhle příběh mohl odehrávat kdykoli, minulost mu jen dává pravděpodobnější nádech," vysvětluje Špaček. A protože scenárista prý má rád filmy o mafii a StB byla mafií svého druhu, rodí se podle Špačka film tak trochu "mafiánský".

Možnosti volby jeho hrdinů sice spoluurčuje režim, jenž se tehdy zdál být navěky, nicméně tvůrci zdůrazňují, že nejde o příběh politický - politika jen vyhrocuje lidská rozhodování. Třicátník z řad tajné policie, neklidný typ s násilnými sklony, kterého představuje Ondřej Malý, nosí v sobě vztek na všechno a všechny; nudí ho práce stejně jako rodina. V prostředí opozičního hnutí má své informátory - a pak se od jednoho z nich dozví o nevěře významného disidenta Tomáše v podání Martina Fingera.

Také Tomáš právě prochází vnitřní krizí. Pociťuje únavu, nevěří už, že boj s režimem má hmatatelný význam, natožpak šanci na vítězství, ale jinou existenci - kromě emigrace - si už dovolit nemůže. Proto hledá únik v mimomanželském vztahu s dívkou Klárou alias Kristínou Farkašovou.

A právě na Kláru, pro něj nedostupnou, se tajný agent upne. Podle tvůrců "neví, co od ní chce, ale chce to strašně" a spíše než láska či vášeň ho žene "touha po iluzi útěku z nudného života beze smyslu". Jenže posedlost Klárou obrací špicla nejen proti disidentům, ale také proti vlastním kolegům, tajné službě a systému, i když to není rebelie ideová, nýbrž čistě osobní.

Bez kudrlinek

Jisté vzpoury, byť omezené jeho strachem, slabostí a sobectvím, se nakonec dopustí i disidentský udavač. Navíc není jediným, kdo tu donáší na přátele - stejné "práce" se neštítí ani mladý ctižádostivý kolega zamilovaného agenta.

Film Pouta se bude natáčet v produkci společnosti Bionaut v Praze, Ostravě a Bratislavě, byty hrdinů se právě stavějí v hostivařských ateliérech Gatteo.

Výraznou obrazovou stylizaci si režisér slibuje od kameramana Jaromíra Kačera, odborného poradce našel v Petru Blažkovi z Ústavu pro studium totalitních režimů a do dalších rolí obsadil  Luboše Veselého, Romana Zacha, Lukáše Latináka či Janu Janěkovou.

"Žánr Pout se pohybuje mezi retrothrillerem a komorním milostným dramatem. Chceme docílit tvaru, který by byl uvěřitelný, pravdivý, úzkostný i nadějeplný, bez zbytečných kudrlinek a schválností," shrnuje producent Vratislav Šlajer. Premiéru plánuje na únor 2010.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

Najdete na iDNES.cz