Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Točením filmů se v Česku nebohatne

  11:28aktualizováno  11:28
Bez Barrandova to nepůjde. Hollywood vymaže české filmy z mapy. Šanci točit dostanou jen ti největší dravci. Tak zněly nejčastější katastrofické předpovědi smutných konců domácí kinematografie na začátku devadesátých let. A skutečnost o deset let později? Točí se dál, občas i víc než v některých evropských zemích, od postkomunistických až třeba po Belgii, kde přitom čerpají z bohatších veřejných zdrojů. Točí se přesto, že přímo ze státního rozpočtu nejde do nové české tvorby ani haléř, přestože tvůrci prohlašují každou premiéru za zázrak, přestože diváci mají na výběr čerstvý přísun světových novinek.
"Jestliže se český film povede, bývá v kinech tou nejtěžší konkurencí americkým hitům," potvrzuje distributorka Milica Pechánková z Bontonfilmu. Tmavomodrý svět, který se po středeční pražské premiéře rozletí do kin celé republiky, je jen vrcholkem ledovce zvaného český film. Tmavomodrý svět přitom spojuje všemožná "nej": je nejdražší, má nejmohutnější kampaň i nejsilnější divácké ambice napříč generacemi, v titulcích nese jména nejúspěšnějších současných českých filmových tvůrců Jana a Zdeňka Svěrákových, činí si největší naděje na průnik do zahraničí.

Ale statisticky jde pouze o jeden, byť výjimečný film z desítek celovečerních projektů včetně řady debutů, jež v tuzemsku vznikají. Vedle stylu přezdívaného "hezký český", který kromě Svěráka zosobňuje třeba Jan Hřebejk a jenž se blíží hollywoodským modelům, stojí vlna mířící více k evropské nezávislé scéně, reprezentovaná Davidem Ondříčkem, Sašou Gedeonem či Petrem Zelenkou. Právě zítra začne natáčení další "černé komedie Petra Zelenky a jeho přátel", Roku ďábla, kde hrají Jarek Nohavica, Karel Plíhal a Českomoravská hudební společnost. Náklady činí 13 milionů, tedy asi osmnáctinu Svěrákova projektu!

Podobné, tedy nízkorozpočtové, spíše generační snímky tvoří přímý protipól Tmavomodrým světům - a mezi nimi leží široké pole jiných děl. Jen do konce letošního roku je už hlášeno deset premiér. Záběr mají vskutku široký, od dětského příběhu Kruh přes pohádku Královský slib či hranou verzi Macha a Šebestové až po vesnickou hořkou komedii o mladých Divoké včely, lidovou zábavu Jak ukrást Dagmaru či hereckou benefici páru Brodský - Zázvorková Babí léto.

U projektů teprve připravovaných je rozpětí témat ještě větší: vejdou se sem dokumenty o dětech disentu či o "lodním" divadle bratří Formanů, love story bosenských uprchlíků v tuzemsku od režiséra Lordana Zafranoviče, česko-slovenská road movie režisérky Alice Nellis, ukrajinští gastarbeitři, sibiřská tajga, čínský detektiv, thajské vězení...

"Kytice, Rebelové, Samotáři, na takové filmy je spolehnutí," chválí si provozovatelé kin českou tvorbu. Jenže podle výrobců je to stále na hranici přežití a krachu. "Z ročních hrubých tržeb kolem 500-600 milionů dělají domácí snímky asi čtvrtinu," počítá Pavel Strnad z Asociace producentů v audiovizi. Polovina však zůstává kinům, z druhé půlky si vezme část distributor, něco spolknou autorská práva.

"Odhadem se do českého filmu ročně investuje 500 milionů korun, z toho asi 80-90 milionů dá Česká televize, která ovšem část poskytuje bezhotovostně ve službách, podobnou sumu vloží fond kinematografie, živený hlavně prodejem starších filmů televizím.

Zbytek, více než polovinu, pokrývají zdroje soukromé. A přitom se v audiovizuálním průmyslu ročně na tuzemské půdě otáčejí miliardy korun - jenže v zahraničních zakázkách a reklamách," dodává Pavel Strnad. Ovšem právě tyto obory prý alespoň udržují při životě a "v kondici" filmařská řemesla.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz