Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To vydrží jen sklerotik

  9:55aktualizováno  9:55
Pár jistot ještě trvá. Například počne-li Vladimír Železný ve své sobotní kazatelně Volejte řediteli vesele máchat rukama a vysvětlovat, že do studia pronikla moucha, a jak známo, milí diváci, taková moucha ve studiu je věc zapeklitá, ba neřešitelná, však jsem vám o tom onehdá už vyprávěl - pak můžete vzít jed na to, že máme zase léto. Nic se neděje, televize roztáčejí kolotoče vyždímaných repríz, jež může bez újmy přežít jen sklerotik.
Právě o přežití, byť spíše symbolické, bojují na pokračování členové dvou družstev v prakticky jediné ucelenější novince. Stal se jí zámořský cyklus Survivor - Kdo přežije? uklizený na Nově předvídavě do dopoledních časů. Možná je to test světového hitu tuzemským publikem, čtený dabing tu však ještě "zestejňuje" beztak už dost shodné soutěživé týpky obdařené americkou rétorikou. A nebýt hada, který se občas prosmýkne džunglí, byla by to stejná nuda jako tombola na hasičském bále. Pokud dolary nenahradí koruny a namísto sebevědomých cizinců nebude před kamerou v boubínském pralese vyhrabávat kořínky polonahý našinec, nejlépe tatík s pivním pupkem, pak se princip hry Kdo přežije? těžko uchytí.

Také ostatní stanice spoléhají hlavně na nákupy. Česká televize představuje úctyhodnou sérii amerického nezávislého filmu, třebaže přívlastek "nezávislý" jí asi diváků nepřidá. Stačilo by, že jsou to filmy kvalitní a že odmítnout značku made in USA šmahem jen kvůli akčním odvarům či buranským legracím je krátkozraké. Navíc dostaly výtečný dabing. Jenže proč si tak silnou kolekci Kavčí hory vystřílejí právě o prázdninách?!

Prima vede v umění učinit z nouze ctnost. Rovněž nakupuje, rovněž opakuje, ale obsah starých balíků přerovnala do nových krabic podle jednotlivých zemí a třeba německou řadu opatřila zábavným propagačním monologem Milana Šteindlera, který ve svém "sudetském" nářečí z někdejšího pořadu Česká soda - Alles Gute! zve "na špacír".

Kéž by aspoň záblesk takového nápadu měl sobotní pořad na ČT 2, kterému se říká "komponovaný" snad už jen z útrpného zvyku - slovo "zbytkový" by bylo víc na místě. Tentokrát nesl název Cesty vody a pouze tu klidně protekly čtyři mokré dokumenty - francouzský o Dunaji (jenž aspoň zrcadlil i motivy historickopolitické) a tři domácí: o vltavských vorařích a vodácích, o Rýnu, kde nesměla chybět obligátní Lorelei a vinařská zastávka, a konečně o Holandsku inspirovaný Karlem Čapkem. Turistické črty jedna jako druhá, na rozdíl od Cestománie bez překvapení i humoru. Pro dovršení vlhce houpavého večera chyběl už jen velkofilm Vodní svět, zato načasování tématu vyšlo na jedničku. Divák, který po celý den vynášel v kýblu vodu ze zatopených sklepů, musel být bez sebe nadšením.

Než takovéhle novinky, než nekonečné sestřihy už několikrát sestřižených estrád, než návraty k detektivkám typu Čas pracuje pro vraha, kde soudruzi příslušníci odhalují zločinné cestičky socialistických vědců na prohnilý Západ, to už je lepší Železného receptura. Pusťte do studií všech televizí hejno much, rozdejte plácačky - a uvidí se, kdo přežije.
Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz