Tmavomodrý svět se líbí i v Německu

  • 3
Smíšeného přijetí kritiky se dostává filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět, který 2. května přišel do německých kin. I přes některé námitky ale čtenář získává dojem, že snímek stojí za to vidět. "Filmy často přicházejí s námětem války, ve které se objevují tragika, vášeň a bolest zároveň. Mistrovskými příklady toho jsou snímky Anglický pacient nebo Pearl Harbor. Nyní se pokouší na tyto úspěšné filmy navázat také Jan Svěrák," uvádí list Berliner Zeitung.

Český režisér patří ke generaci filmařů, kteří už nebyli podřízeni komunistické kulturní politice. "Svěrák se už musel od počátku kariéry prosadit na kapitalistickém filmovém trhu, což se mu také pozoruhodně podařilo. Se svým Koljou získal Oscara a s Tmavomodrým světem uskutečnil v českých poměrech jedinečný projekt," konstatuje deník.

Spojením návratu z Anglie a uvržením do pracovního tábora sovětského typu získává film zvláště dramatický tón. V zásadě se vyplácí zapojit historické souvislosti do populární vyprávěcí struktury. Svěrák ale k tomu používá i nápadně mnoho klišé. Válečné scény tak nevytvářejí jiný obraz druhé světové války než obraz velkého mužského dobrodružství, píše list. Zdá se, že smrt neděsí ani jednoho z obou citlivých hrdinů.

Tmavomodrý svět
ČR, 2001

Režie Jan Svěrák
Scénář Zdeněk Svěrák
Kamera Vladimír Smutný
Hudba Ondřej Soukup
Střih Alois Fišárek
Zvuk Zbyněk Mikulík
Architekt Jan Vlasák
Produkce Roman Bartoníček
Producenti Eric Abraham a Jan Svěrák
Hrají Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Oldřich Kaiser, Tara Fitzgerald, Hans Assmann, Charles Dance, Miroslav Táborský ad.
Délka 115 minut
Česká premiéra 16. května 2001
Zobrazení tábora, ve kterém jsou pak letci internováni, vyjadřuje zřejmě záměrně asociace každodenního života v koncentračním táboře. Také toto plytké srovnání komunismu a fašismu zřetelně ukazuje, že se Tmavomodrý svět neodvážil nepředpojatého pohledu na dějiny, dodává kritika v Berliner Zeitung.

List Die Welt píše, že Jan Svěrák sází stejně jako v Koljovi i tentokrát na velké city. Ty však zůstávají jen filmovou sentimentalitou. Přátelství mezi oběma hrdiny se omezuje na kamarádské klepání po ramenou. Jejich vztah ke starší Susan zůstává stejně rétorický jako vůbec láska v tomto jinak milém leteckém filmu.

Dobové bojové letouny naopak hřmí atraktivně. Historický strojový park a umění ho předvést jsou nejpozoruhodnějšími momenty filmu. Dramatický osud postav však zůstává příliš v pozadí hlasitých efektů. Válka a láska vyznívá ve stylu blýskavých magazínů, uvádí Die Welt.

Mnichovský internetový magazín Munich online soudí, že Tmavomodrý svět se zřejmě bude líbit těm, kdo měli rádi třeba filmy Casablanca nebo Anglický pacient. Žárlivost, rivalita a smrt vytvářejí ze snímku romanci tragického druhu. Úspěšné filmové duo Jan Svěrák a producent Eric Abraham, kteří už mají Oscara a Zlatý globus za Kolju, dokazují také v novém snímku své umění, píše Munich online.

Německou předpremiéru filmu Tmavomodrý svět uvedli Svěrák a Abraham už počátkem března v Berlíně. "Domnívám se, že německé publikum je jedno z našich největších publik pro český film, které máme, protože Němci nám rozumějí," řekl Svěrák ČTK. "Trochu nám závidí naši slovanskost. Vidí, že dokážeme film udělat a zároveň máme duši, která je rozpínavá a citlivá na humor a na dojetí," vychází český režisér i z dřívější zkušenosti s oscarovým Koljou, který měl v Německu úspěch.

Německo je podle Svěráka po Spojených státech, Slovensku a Finsku další zemí, kde se Tmavomodrý svět, oceněný pěti Českými lvy, dostává do běžné distribuční sítě. Předchozí film Kolja byl kromě kin dokonce uveden ve veřejnoprávní televizi ARD předloni o Štědrém večeru v hlavním vysílacím čase.

Tmavomodrý svět - pohlednice 1.

Tmavomodrý svět - pohlednice 2.

Tmavomodrý svět - pohlednice 3.

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.

,