Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tlučhořovi slaví jubileum

  9:52aktualizováno  9:52
Jmenují se Tlučhořovi, bydlí v Praze na Žižkově. Jsou sobečtí, amorální, závistiví, hloupí. A přece jim nyní naslouchá 25-40 tisíc lidí. Jsou totiž hrdiny rozhlasového seriálu, který se týden co týden vysílá - nyní na stanici Praha - v podání Oldřicha Kaisra a Jiřího Lábuse. "Na začátku jsem si říkal, že uděláme možná pět dílů, ale deset let?" vzpomíná Lábus. Nyní Tlučhořovi jubilují: dílů už je 500.

Příhody Tlučhořových se neomezují na rozhlasové vlny. Výběr z příběhů vydává Tommü Records, v jehož katalogu figuruje tucet tlučhořovských titulů. Oldřich Kaiser a Jiří Lábus natočili i desku, kde antihrdiny vyvedli mimo půdu seriálu. Jejich promluvy prokládají album vokální skupiny Dobrý Večer Quintet. Na podzim připravuje Martin Dejdar maraton, na němž se budou pouštět všechny díly Tlučhořů a kde Kaiser s Lábusem natočí za účasti publika další pokračování.

ČLENOVÉ RODINY TLUČHOŘŮ

Páťa Tlučhoř (Oldřich Kaiser) Za totality dělal v ČKD, teď už nepracuje. Snaží se zadarmo k něčemu přijít, a vždy to skončí špatně. 
Božena Tlučhořová (Jiří Lábus) - Živitelka rodiny, kuchařka ve školní jídelně. Jejím krédem je, že děti mají jíst přílohy. Maso krade a nosí domů.
Dcera Růžena (Oldřich Kaiser) - Pohledná dívka, která toho umí využít. Jeden čas pracovala jako prostitutka.
Syn Patrik (Oldřich Kaiser) - Je tak hodnej, až je blbej. Pracuje u policie.
Protagonisté nekonečného seriálu dostali nabídku, aby si rodinu Tlučhořových zahráli ve filmu. Odmítli ji. "V rozhlase si posluchač může vytvořit vlastní představy o jejich podobě, o prostředí, kde žijí. Film by byl příliš svazující. Krajní mez, kam můžeme zajít, je animovaný seriál," argumentuje Lábus. A skutečně: historicky první animovaný sitcom v tuzemsku bude mít jméno Tlučhořovi. Podle ředitele Ateliérů Bonton Zlín Zdeňka Skaunice nebylo snadné sestavit autorský tým, nicméně dnes už jsou napsané tři díly a pro úvodní, nabídkovou část se dělá technický scénář. Výtvarníkem je Petr Poš, návrhy schvaluje duo Lábus-Kaiser, na literární přípravu dohlíží Jiří Kubíček. Série je otevřená, s nekonečným počtem možných pokračování; každý díl bude mít třináct minut, aby se vždy ze dvou daly složit takzvané komerční šestadvacetiminutovky, jež často užívají zahraniční televize.

Seriál, který se poprvé objevil na soukromé pražské stanici Golem, v podstatě nemá ve světě obdoby. Různé stanice sice vyrábějí podobné formáty - například krátké každodenní fiktivní pohledy na politickou scénu, nikde však v takové stopáži, a tak dlouhou dobu. Výjimečné je i obsazení - všechny postavy vytvářejí jen dva lidé.

Seriál Tlučhořovi vysílá ČRo Praha každý čtvrtek od 22,40

Tlučhořovi (původní název zněl Rodinka) dokázali téměř nemožné - z éteru proniknout i do ostatních médií. V roce 1995 se objevili i v knihkupectvích - Klára Gončárová přepsala ve třech knihách epizody z počátku seriálu.

Ta studna asi jen tak nevyschne, říká Lábus

Bez hlasu Jiřího Lábuse se seriál o Tlučhořových neobejde; herec svůj hlas propůjčil především matce Boženě a básníkovi Mirku Hýlovi.

Jak jste připadli na tak vytvoříte tak absolutní antihrdiny?
Řekli jsme si, že to budou lidé, kteří byli těsně spjatí s totalitou. Tlučhořovi jsou v tomhle režimu strašně nesví a nenávidí ho, protože dřív se měli daleko líp. Nějakou kulišárnou se občas dostanou k penězům, ale pak o ně zase hned přijdou. Zmapovali jsme díky nim vývoj naší země i názory určité skupiny lidí na svět a dobu, ve které žijeme. Některé části jsou reálné, jiné fantaskní. Velmi rád vzpomínám třeba na díl, kde se zjistí, že Božena byla u fízlů pod krycím jménem Rettigová. Její odpověď: "No a co?!" už prý docela zlidověla.

Kdo tuhle vypečenou rodinku pokřtil?
Když mi bylo jedenáct let, tak jsem měl na chatě kamaráda a ten chodil do třídy s holkou, která se jmenovala Tlučhořová. To jméno jsem si z dětství zafixoval a přišlo nám, že k charakteru téhle rodiny zvukomalebně pasuje.

Jaké máte ohlasy od posluchačů?
Většinou dobré, jsou dokonce fandové, kteří mají všechny díly natočené. Ale určitě jsou i tací, kterým se seriál nelíbí. Jednou jsme hráli s Ypsilonkou v Příbrami, byli jsme na večeři a přišel za mnou neznámý chlap a povídá: "Jmenuji se Tlučhoř a jsem stejná svině jako on!"

Z divadla a televize vás lidé znají jako dvojici, která umí improvizovat na dané téma. Málokdo ovšem ví, že stejným způsobem pracujete i v rozhlasovém studiu.
Nepíšeme žádné scénáře - jen dáme dohromady pár nápadů, řekneme si, jak díl skončí, a zbytek je improvizace. Někdy si také poslechneme předcházející část, abychom na ní navázali. Ve studiu nám stačí u mikrofonu jen sklenice s vodou a telefon, protože Tlučhořovi často pijí a hodně se v seriálu telefonuje. A z okénka režie nám jen ukazují, kolik minut chybí do konce dílu.

A co podíl ostatních profesí: dramaturga, režiséra a zvukaře?
S dramaturgem Honzou Czechem probíráme nápady, které všichni tři do studia přineseme. Režisér Ivan Holeček nám nechává volný průběh - nemělo by ani cenu, aby nás při natáčení zastavoval.

Vytvořili jste už desítky postav. Některé se v seriálu jen mihnou, jiné se vracejí. Jak to vypadá, když se má objevit nová?
Řekneme si, jak by asi měla mluvit. Když víte, koho hrajete, tak už vám naskakují jeho slova i rytmus řeči. S Oldou máme například odkoukané, jak blábolí typy "chytrých" lidí v hospodách. Nejdůležitější je, dokázat změnit ve vteřině myšlení postavy i její slovník.

V americkém televizním seriálu Simpsonovi se kromě hlavních hrdinů objevují i slavné postavy politiků nebo herců.
U nás taky. V díle, kde jde Růžena žádat o angažmá ve vinohradském divadle, vystupují Brodský, Kepka, Brzobohatý... Měli jsme i Clintona, Jakeše, Bilaka a Tlučhořovi u sebe ukrývali Mečiara! Zahráli jsme si v seriálu dokonce sami sebe a Růžena s námi oběma chodila.

Máte za sebou rekordních pět set dílů. Dáváte si nějaký další postupový bod?
Říkáme si, že budeme točit, dokud nám to půjde. Inspiraci přináší doba, její atmosféra, názory lidí... A studna takových nápadů by neměla jen tak vyprahnout.

Jiří Lábus a za ním v zrcadle je vidět parntner z Tlučhořovic rodinky - Oldřich Kaiser.

Jiří Lábus právě imituje roli psa z rozhlasového seriálu Rodina Tlučhořova.

J. Lábus předvádí, jak v seriálu Tlučhořovic rodina zahraje i ptáka nebo vránu.

Herec Jiří Lábus.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz