Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tlučhořovi slaví jubileum

  9:52aktualizováno  9:52
Jmenují se Tlučhořovi, bydlí v Praze na Žižkově. Jsou sobečtí, amorální, závistiví, hloupí. A přece jim nyní naslouchá 25-40 tisíc lidí. Jsou totiž hrdiny rozhlasového seriálu, který se týden co týden vysílá - nyní na stanici Praha - v podání Oldřicha Kaisra a Jiřího Lábuse. "Na začátku jsem si říkal, že uděláme možná pět dílů, ale deset let?" vzpomíná Lábus. Nyní Tlučhořovi jubilují: dílů už je 500.

Příhody Tlučhořových se neomezují na rozhlasové vlny. Výběr z příběhů vydává Tommü Records, v jehož katalogu figuruje tucet tlučhořovských titulů. Oldřich Kaiser a Jiří Lábus natočili i desku, kde antihrdiny vyvedli mimo půdu seriálu. Jejich promluvy prokládají album vokální skupiny Dobrý Večer Quintet. Na podzim připravuje Martin Dejdar maraton, na němž se budou pouštět všechny díly Tlučhořů a kde Kaiser s Lábusem natočí za účasti publika další pokračování.

ČLENOVÉ RODINY TLUČHOŘŮ

Páťa Tlučhoř (Oldřich Kaiser) Za totality dělal v ČKD, teď už nepracuje. Snaží se zadarmo k něčemu přijít, a vždy to skončí špatně. 
Božena Tlučhořová (Jiří Lábus) - Živitelka rodiny, kuchařka ve školní jídelně. Jejím krédem je, že děti mají jíst přílohy. Maso krade a nosí domů.
Dcera Růžena (Oldřich Kaiser) - Pohledná dívka, která toho umí využít. Jeden čas pracovala jako prostitutka.
Syn Patrik (Oldřich Kaiser) - Je tak hodnej, až je blbej. Pracuje u policie.
Protagonisté nekonečného seriálu dostali nabídku, aby si rodinu Tlučhořových zahráli ve filmu. Odmítli ji. "V rozhlase si posluchač může vytvořit vlastní představy o jejich podobě, o prostředí, kde žijí. Film by byl příliš svazující. Krajní mez, kam můžeme zajít, je animovaný seriál," argumentuje Lábus. A skutečně: historicky první animovaný sitcom v tuzemsku bude mít jméno Tlučhořovi. Podle ředitele Ateliérů Bonton Zlín Zdeňka Skaunice nebylo snadné sestavit autorský tým, nicméně dnes už jsou napsané tři díly a pro úvodní, nabídkovou část se dělá technický scénář. Výtvarníkem je Petr Poš, návrhy schvaluje duo Lábus-Kaiser, na literární přípravu dohlíží Jiří Kubíček. Série je otevřená, s nekonečným počtem možných pokračování; každý díl bude mít třináct minut, aby se vždy ze dvou daly složit takzvané komerční šestadvacetiminutovky, jež často užívají zahraniční televize.

Seriál, který se poprvé objevil na soukromé pražské stanici Golem, v podstatě nemá ve světě obdoby. Různé stanice sice vyrábějí podobné formáty - například krátké každodenní fiktivní pohledy na politickou scénu, nikde však v takové stopáži, a tak dlouhou dobu. Výjimečné je i obsazení - všechny postavy vytvářejí jen dva lidé.

Seriál Tlučhořovi vysílá ČRo Praha každý čtvrtek od 22,40

Tlučhořovi (původní název zněl Rodinka) dokázali téměř nemožné - z éteru proniknout i do ostatních médií. V roce 1995 se objevili i v knihkupectvích - Klára Gončárová přepsala ve třech knihách epizody z počátku seriálu.

Ta studna asi jen tak nevyschne, říká Lábus

Bez hlasu Jiřího Lábuse se seriál o Tlučhořových neobejde; herec svůj hlas propůjčil především matce Boženě a básníkovi Mirku Hýlovi.

Jak jste připadli na tak vytvoříte tak absolutní antihrdiny?
Řekli jsme si, že to budou lidé, kteří byli těsně spjatí s totalitou. Tlučhořovi jsou v tomhle režimu strašně nesví a nenávidí ho, protože dřív se měli daleko líp. Nějakou kulišárnou se občas dostanou k penězům, ale pak o ně zase hned přijdou. Zmapovali jsme díky nim vývoj naší země i názory určité skupiny lidí na svět a dobu, ve které žijeme. Některé části jsou reálné, jiné fantaskní. Velmi rád vzpomínám třeba na díl, kde se zjistí, že Božena byla u fízlů pod krycím jménem Rettigová. Její odpověď: "No a co?!" už prý docela zlidověla.

Kdo tuhle vypečenou rodinku pokřtil?
Když mi bylo jedenáct let, tak jsem měl na chatě kamaráda a ten chodil do třídy s holkou, která se jmenovala Tlučhořová. To jméno jsem si z dětství zafixoval a přišlo nám, že k charakteru téhle rodiny zvukomalebně pasuje.

Jaké máte ohlasy od posluchačů?
Většinou dobré, jsou dokonce fandové, kteří mají všechny díly natočené. Ale určitě jsou i tací, kterým se seriál nelíbí. Jednou jsme hráli s Ypsilonkou v Příbrami, byli jsme na večeři a přišel za mnou neznámý chlap a povídá: "Jmenuji se Tlučhoř a jsem stejná svině jako on!"

Z divadla a televize vás lidé znají jako dvojici, která umí improvizovat na dané téma. Málokdo ovšem ví, že stejným způsobem pracujete i v rozhlasovém studiu.
Nepíšeme žádné scénáře - jen dáme dohromady pár nápadů, řekneme si, jak díl skončí, a zbytek je improvizace. Někdy si také poslechneme předcházející část, abychom na ní navázali. Ve studiu nám stačí u mikrofonu jen sklenice s vodou a telefon, protože Tlučhořovi často pijí a hodně se v seriálu telefonuje. A z okénka režie nám jen ukazují, kolik minut chybí do konce dílu.

A co podíl ostatních profesí: dramaturga, režiséra a zvukaře?
S dramaturgem Honzou Czechem probíráme nápady, které všichni tři do studia přineseme. Režisér Ivan Holeček nám nechává volný průběh - nemělo by ani cenu, aby nás při natáčení zastavoval.

Vytvořili jste už desítky postav. Některé se v seriálu jen mihnou, jiné se vracejí. Jak to vypadá, když se má objevit nová?
Řekneme si, jak by asi měla mluvit. Když víte, koho hrajete, tak už vám naskakují jeho slova i rytmus řeči. S Oldou máme například odkoukané, jak blábolí typy "chytrých" lidí v hospodách. Nejdůležitější je, dokázat změnit ve vteřině myšlení postavy i její slovník.

V americkém televizním seriálu Simpsonovi se kromě hlavních hrdinů objevují i slavné postavy politiků nebo herců.
U nás taky. V díle, kde jde Růžena žádat o angažmá ve vinohradském divadle, vystupují Brodský, Kepka, Brzobohatý... Měli jsme i Clintona, Jakeše, Bilaka a Tlučhořovi u sebe ukrývali Mečiara! Zahráli jsme si v seriálu dokonce sami sebe a Růžena s námi oběma chodila.

Máte za sebou rekordních pět set dílů. Dáváte si nějaký další postupový bod?
Říkáme si, že budeme točit, dokud nám to půjde. Inspiraci přináší doba, její atmosféra, názory lidí... A studna takových nápadů by neměla jen tak vyprahnout.

Jiří Lábus a za ním v zrcadle je vidět parntner z Tlučhořovic rodinky - Oldřich Kaiser.

Jiří Lábus právě imituje roli psa z rozhlasového seriálu Rodina Tlučhořova.

J. Lábus předvádí, jak v seriálu Tlučhořovic rodina zahraje i ptáka nebo vránu.

Herec Jiří Lábus.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz