Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Titiyo: Jsem úspěšná? Fajn. Ale nežiju tím

  13:08aktualizováno  13:08
"Nikdy jsem nechtěla být zpěvačkou. Věděla jsem, že mám dobře posazený hlas, celá rodina o tom mluvila jako o hotové věci, ale trpěla jsem plachostí," přiznává ve Švédsku žijící nevlastní sestra slavné Neneh Cherryové, která si říká Titiyo. Její čtvrté album Come Along překročilo regionální hranice a titulní skladba se i přes podvědomý odpor českých posluchačů k černé hudbě začíná chytat i v našich rádiích.
Titiyo

Titiyo - Zpěvačka Titiyo. | foto: Titiyo

Jak se stane pop hvězdou člověk, který se stydí?
Nakonec to bylo hodně jednoduché. Dostali mě na pódium, strčili do mě a v tom okamžiku ze mě všechno spadlo. Vzlétla jsem.

Váš otec hrál na perkuse ve švédské komunitě černých afrických hudebníků, jíž vévodil jeden z nejslavnějších jazzových trumpetistů všech dob Don Cherry, matka je pianistka a učitelka tance. To se muselo projevit na vaší hudební výchově, ne?
Já jejich hudbu jako dítě nenáviděla. Zbožňovala jsem Abbu jako dnešní děti obdivují Britney Spearsovou. Chtěla jsem být blondýna a snažila jsem se mít co nejbledší kůži. Byla jsem pyšná, že táta měl s Abbou hrát na perkuse, a hodně mě mrzelo, když mu máma řekla, že když bude hrát s takovým kýčem, tak se rozvede.

A vlastní hudební sebeuvědomění?
Přijela jsem v polovině 80. let za Neneh do Londýna. Ona tehdy dělala s avantgardními rockovými kapelami. Někde jsem tam slyšela Arethu Franklinovou, a to mně tak nadchlo, že jsem si z rodinné sbírky desek vytahala její alba a začala je poslouchat pořád dokola.

Nepřipadá vám nezvyklé být soulovou zpěvačkou ve Švédsku?
Za posledních pět let se Evropa neuvěřitelně změnila. Vznikl mohutný kontinentální gramofonový průmysl a jak se zintenzivnilo prolínání jednotlivých národních kultur, roste i otevřenost mladých posluchačů k černé hudbě. Ale také evropská černá hudba hledá cesty, jak oslovit bílého posluchače. Jsem toho příkladem - jako dcera hudebníka ze Sierry Leone a švédské muzikantky. Ve mně se pere černé hudební cítění se smyslem pro rock. Zatímco rockeři objevují rap, já jsem zase začala objevovat bílý rock. Podle mě je dnes Evropa ve vzájemném prolínání evropských a neevropských hudebních kultur dál než Amerika.

Čím se jednotlivé složky vzájemně ovlivňují?
Mohu mluvit jen za sebe. Kromě Arethy nemám žádný černý vzor. Ani ho nepotřebuji, protože je to ve mně, v srdci. Bílý rock mi zase dal hlavu. V kapelách, které poslouchám, ať jsou to Radiohead, Depeche Mode nebo Soundgarden, je intelekt. Vlastně hledám nějakou vyváženost mezi těmito dvěma světy. To je podstata mé hudební kariéry. Nezní to moc učeně?

Ne. Ale co když se to nepovede?
Tak se to povede někomu jinému. Já v tomhle povolání i po čtyřech albech nevidím žádné poslání. Jestliže jsem úspěšná, fajn. Jestli ne, vrátím se k pěstování koní. A ráda.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz