Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Titanic odrazil Piráty. Aspoň prozatím

  10:19aktualizováno  10:19
I desátý rok svého kralování přežil Titanic bez úhony. Se světovými tržbami nad 1,8 miliardy dolarů zůstává nadále nejúspěšnějším filmem všech dob – ale také již jediným samostatným "kouskem" vedoucí desítky, kterou jinak tvoří pouze díly filmových sérií.

Piráti z Karibiku: Na konci světa - Johnny Depp - ze série plakátů s jednotlivými hrdiny | foto: Walt Disney Studios

Nejstarší položku představuje Jurský park z roku 1993. Nejvýše ceněnou zase Pán prstenů, který má v top ten dva díly a třetí na patnácté příčce. Nejčetnější zastoupení má Harry Potter – zabral tři z deseti příček.

A nejnovější ohrožení Titaniku znamenali Piráti z Karibiku, kteří na katastrofickou romanci útočili dva roky po sobě a v součtu tržeb všech tří dílů ji už překonali, podobně jako trilogie Pán prstenů.

Jednotlivým titulům Titanic zatím odolal, ač se od dob jeho premiéry vstupné do kin zvýšilo. Nicméně loňským obchodům už vládly zcela jiné hvězdy než Leonardo DiCaprio.

Piráti z Karibiku 3 s podtitulem Na konci světa sice nepřekonali výsledky druhého dílu, ale stali se nejúspěšnějším loňským filmem: utržili skoro miliardu dolarů.

A jejich hrdina, kdysi spíše tvář nezávislých produkcí Johnny Depp, získal titul Top Money Making Star – tedy hvězdy, která vydělává kinům nejvíce peněz. Takzvaný Quickleyho žebříček, který se v Americe propočítává rok co rok už tři čtvrtě století, vyhrál Depp díky Pirátům podruhé za sebou. Koho nechal loni v zádech?

Na druhém místě skončil Will Smith, hrdina sci-fi Já, legenda, které stačil měsíc, aby se čtyřmi sty miliony dolarů pronikla do stovky nejvýnosnějších děl historie.

Třetí skončil George Clooney, který se slavně navrátil s Dannyho parťáky, čtvrtý Matt Damon, kterému kromě téhož snímku vyšlo Bourneovo ultimátum, a pátý hrdina Amerického gangstera Denzel Washington. Mimochodem, dva z pěti hereckých "strojů na peníze" jsou tmavé pleti.

Vedle hvězdných jmen znamenají záruku hlavně nová pokračování hitů. Ne náhodou se loni do vedoucí dvacítky filmové historie vedrala hned čtyři.

Na páté místo pokročila "trojka" Pirátů, na šesté nejnovější Harry Potter s podtitulem Fénixův řád a rovněž, se skoro miliardovými výnosy, na jedenácté komiks Spider-Man 3 a na dvacáté animovaný zlobří král neboli Shrek Třetí.

Ale do první padesátky se vešly rovněž úspěšné solitéry jako akční podívaná odvozená z mechanických hraček Transformers nebo animovaný příběh krysího šéfkuchaře Ratatouille.

Zvláštní kapitolu pak tvoří Simpsonovi ve filmu; zatím jim více než půl miliardy dolarů ze vstupného stačí na padesáté místo.

Dvě stě milionů? Nic extra
Donedávna se za úspěch považovaly tržby kolem dvou set milionů dolarů. Ovšem dnes už se této sumě blíží i některé rozpočty filmů a v tržbách ji loni překročily desítky snímků: kromě již zmíněných třeba Zlatý kompas, Pan Včelka, Prázdniny pana Beana, Kouzelná romance nebo druhý díl Lovců pokladů, který se do zdejších kin teprve chystá.

Na porážku Titaniku odborníci moc nevěří ani letos. A pokud ano, vidí jedinou možnost: Indiana Jones.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz