Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Titanic odrazil Piráty. Aspoň prozatím

  10:19aktualizováno  10:19
I desátý rok svého kralování přežil Titanic bez úhony. Se světovými tržbami nad 1,8 miliardy dolarů zůstává nadále nejúspěšnějším filmem všech dob – ale také již jediným samostatným "kouskem" vedoucí desítky, kterou jinak tvoří pouze díly filmových sérií.

Piráti z Karibiku: Na konci světa - Johnny Depp - ze série plakátů s jednotlivými hrdiny | foto: Walt Disney Studios

Nejstarší položku představuje Jurský park z roku 1993. Nejvýše ceněnou zase Pán prstenů, který má v top ten dva díly a třetí na patnácté příčce. Nejčetnější zastoupení má Harry Potter – zabral tři z deseti příček.

A nejnovější ohrožení Titaniku znamenali Piráti z Karibiku, kteří na katastrofickou romanci útočili dva roky po sobě a v součtu tržeb všech tří dílů ji už překonali, podobně jako trilogie Pán prstenů.

Jednotlivým titulům Titanic zatím odolal, ač se od dob jeho premiéry vstupné do kin zvýšilo. Nicméně loňským obchodům už vládly zcela jiné hvězdy než Leonardo DiCaprio.

Piráti z Karibiku 3 s podtitulem Na konci světa sice nepřekonali výsledky druhého dílu, ale stali se nejúspěšnějším loňským filmem: utržili skoro miliardu dolarů.

A jejich hrdina, kdysi spíše tvář nezávislých produkcí Johnny Depp, získal titul Top Money Making Star – tedy hvězdy, která vydělává kinům nejvíce peněz. Takzvaný Quickleyho žebříček, který se v Americe propočítává rok co rok už tři čtvrtě století, vyhrál Depp díky Pirátům podruhé za sebou. Koho nechal loni v zádech?

Na druhém místě skončil Will Smith, hrdina sci-fi Já, legenda, které stačil měsíc, aby se čtyřmi sty miliony dolarů pronikla do stovky nejvýnosnějších děl historie.

Třetí skončil George Clooney, který se slavně navrátil s Dannyho parťáky, čtvrtý Matt Damon, kterému kromě téhož snímku vyšlo Bourneovo ultimátum, a pátý hrdina Amerického gangstera Denzel Washington. Mimochodem, dva z pěti hereckých "strojů na peníze" jsou tmavé pleti.

Vedle hvězdných jmen znamenají záruku hlavně nová pokračování hitů. Ne náhodou se loni do vedoucí dvacítky filmové historie vedrala hned čtyři.

Na páté místo pokročila "trojka" Pirátů, na šesté nejnovější Harry Potter s podtitulem Fénixův řád a rovněž, se skoro miliardovými výnosy, na jedenácté komiks Spider-Man 3 a na dvacáté animovaný zlobří král neboli Shrek Třetí.

Ale do první padesátky se vešly rovněž úspěšné solitéry jako akční podívaná odvozená z mechanických hraček Transformers nebo animovaný příběh krysího šéfkuchaře Ratatouille.

Zvláštní kapitolu pak tvoří Simpsonovi ve filmu; zatím jim více než půl miliardy dolarů ze vstupného stačí na padesáté místo.

Dvě stě milionů? Nic extra
Donedávna se za úspěch považovaly tržby kolem dvou set milionů dolarů. Ovšem dnes už se této sumě blíží i některé rozpočty filmů a v tržbách ji loni překročily desítky snímků: kromě již zmíněných třeba Zlatý kompas, Pan Včelka, Prázdniny pana Beana, Kouzelná romance nebo druhý díl Lovců pokladů, který se do zdejších kin teprve chystá.

Na porážku Titaniku odborníci moc nevěří ani letos. A pokud ano, vidí jedinou možnost: Indiana Jones.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz