Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce filmů a pár minut se Spielbergem

  10:11aktualizováno  10:11
Nadace Přežili šoa vznikla ve Spojených státech kvůli tomu, aby po světě byla natáčena svědectví o holocaustu. Nadace je těsně spojena se slavným americkým filmařem Stevenem Spielbergem. Vystavěl ji, dal do ní první peníze, spoluvytvořil systém její práce, najal experty, má vliv na její přístup k nejmodernějším technologiím; občas se v ní i zastaví. Martin Šmok působí jako "styčný důstojník" nadace v tuzemsku a přímo v její centrále v Los Angeles pracoval přes dva roky jako poradce a koordinátor pro východní Evropu. "Sám jsem tam se Spielbergem mluvil dobrou čtvrthodinu," líčí s úsměvem Šmok.
Peklo na zemi

Peklo na zemi - Peklo na zemi. Spielbergova nadace vyrobila i sérii dokumentů nazvanou Prolomené ticho. Jedním z nich je Peklo na zemi, v němž režisér Vojtěch Jasný připomíná internace v ghettech, deportace a utrpení v koncentračních táborech, zvláště pak Terezín, jejž nacistická propaganda vydávala za "vzorové židovské sídliště". Z něj pochází i reprodukovaný záběr. Peklo na zemi se vysílá 29. listopadu 2001 večer na ČT 2. | foto: ČT

Za jakých okolností jste se setkali?

Dost kuriózních. Když jsem pracoval v americkém ústředí nadace, jednou tu vypuklo pozdvižení, že Spielberg poskytl rozhovor o projektu stanici CNN. Všichni se běželi dívat na televizi, jen já řekl, že mě Spielberg nezajímá, a zůstal u počítače. Najednou se otevřely dveře, vstoupil takový - no, s prominutím - vágus a oslovil mě. Povídali jsme si o tom, že je třeba posílit činnost nadace směrem na východ, hlavně na Ukrajinu, a teprve když se kolem vyrojili tiskoví tajemníci, došlo mi, že je to Spielberg.

Jaké důvody ho vlastně k projektu vedly?

Nejspíš rozhodlo, že Spielberg točil svůj oscarový film Schindlerův seznam v Polsku. Chodili za ním tamní pamětníci holocaustu a ptali se Kdy natočíte o nás? Máme taky svůj příběh! - Tak se zrodil nápad, jehož síla i slabost spočívá v tom, že si nevybírá, koho natočit a koho ne. Spielbergův tým se rozhodl zaznamenat všechny, kdo nadaci osloví. Počítalo se nanejvýš se čtyřiceti tisíci videodokumentů, nyní, kdy byl sběr materiálu ukončen, obsahuje kolekce přes padesát tisíc výpovědí!

Nápad netočit jen vyvolené chápu, ale v čem jsou jeho slabiny?

Protože je tak obří, musel spojit svět praxe, tedy hollywoodské produkční, se světem výzkumu, s akademiky. Pak musel vyškolit ve světě místní spolupracovníky - Česko bylo první ze zemí východní Evropy, kteří doma pro nadaci točili, aby dodržovali jednotná pravidla, jak rozhovory stavět, a současně i profesní úroveň. V tuzemsku se takových svědectví natočilo několik set, já udělal asi čtyři, než jsem odešel do Los Angeles. A při takové šíři záběru, která objevila hlasy i z exotických míst jako Kolumbie či Peru, neboť přeživší utíkali po válce co nejdál, i v léčebné síle projektu, neboť řada lidí ze sebe konečně dostala zážitky, které nedokázali říci do očí ani svým vnukům, se logicky objevily i spory. Spielberg nechtěl sběr omezit jen na židovské oběti a koncentrační tábory, čímž vyvstaly otázky kolem různých skupin. Lidé pronásledovaní kvůli rase, víře, Romové, homosexuálové, ukryté děti, osvoboditelé lágrů - ti všichni měli co říci.

Neměli strach?

Ale ano, mnozí se pořád báli. Nadace však dává záruky: někdo chce zveřejnit jen část, jiný až po letech nebo po své smrti.

A záznamy, které jejich aktéři uvolnili, jsou dostupné?

Ano. Kompletní databáze je zatím jen ve Wiesenthalově středisku v Los Angeles - přijdete, řeknete, oč máte zájem, a pustí vás k terminálu. Jinak teď nastalo období dalšího zpracování: všechny výpovědi jsou v digitální podobě, avšak v desítkách různých jazyků. Nicméně CD-ROM či brožurky už mají američtí školáci, což je pro ně zásadní průlom, část databáze dostala výzkumná střediska holocaustu i mimo Státy a podle mě je otázkou času, kdy bude celý archiv přístupný a připravený k dalšímu použití. Zbývá řešit etické, technologické a autorskoprávní náležitosti. Souběžně vznikla série dokumentů: každý je sestaven z podkladů té země, kde byly sebrány, a v té zemi se vysílá. To je případ díla Vojtěcha Jasného Peklo na zemi, který uvede Česká televize. Rozhodně tedy nejde o materiál, který by si Američani po světě natočili, odvezli domů a nechali pod zámkem jen pro sebe.

Kolik takových svědectví jste během působení v nadaci viděl?

Asi tři sta. Některá byla výjimečná, třeba z bývalého Sovětského svazu, kde vznikly čtyři tisíce zpovědí. Jsou unikátní v tom, že lidé ujdou pár kroků a stojí na místě zvěrstev, jež zažili. Snad nejsilnější je film, který na jejich základě režíroval Pavel Čuchraj - přináší šokující výpovědi a vypjaté emoce.

Jak jste to mohl unést vidět téměř denně tolik hrůzy?

Člověk nutně otupí, svým způsobem vám ten nápor dává protilátky.

Před časem jste s Petrem Bokem natočil třídílný dokument Mezi zaslepenými blázny. Zajímá vás židovská historie i nadále?

Chystáme pokračování, v němž chceme stejnou látku sledovat v poválečné době až do roku 1967. Dál už ne, to je ještě moc živé. Mám k tomu projektu podobný postoj jako k aktivitě Spielbergovy nadace: vypadá to jako konzerva, teď o ni třeba nikdo nestojí, ale až bude potřeba, svědci už by tu nemuseli být. Je to boj s časem. Pod Spielbergovou značkou to jde snáz, ale dávno před ním, v době, kdy to nebylo v módě, už sbíraly zvukové nahrávky o holocaustu Anna Lorencová z Židovského muzea a její kolegyně.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz