TIPY NA DÁRKY: Pejsek s kočičkou skončili v Dejvicích, Kundera u Bartošky

  10:57aktualizováno  10:57
Pro milovníky divadla a školených hlasů oblíbených herců se každý rok zvětšuje nabídka toho, co by si mohli přát pod stromeček. Letos si mohou nechat nadělit třeba absolutní klasiku.

Hlasem Ivana Trojana promlouvá v novém nastudování Povídání o pejskovi a kočičce postava vypravěče. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Když Karel Klostermann koncem roku 1890 slíbil časopisu Osvěta novelu ze šumavského prostředí, netušil, že bude potřebovat půl roku a napíše své patrně nejznámější dílo. Epos z česko-bavorského pomezí Ze světa lesních samot lze nyní sehnat i v audioverzi. Radioservis vydal jeho dramatizaci z roku 1983, kde se šumavských rolí zhostili Otakar Brousek, Vilém Besser, Čestmír Řanda, Gabriela Vránová či Miriam Kantorková.

Jen o čtyři roky mladší je záznam inscenace Krále Leara, který Radioservis vydal v září, aby připomněl sté výročí narození legendárního Martina Růžka. „V monografii, kterou o herci napsal Josef Petrů, se lze dočíst, že Růžek na rozhlasového Leara vzpomínal jako na jeden z nejnáročnějších úkolů své kariéry a bylo to pro něj byl mimořádně fyzicky i emocionálně vyčerpávající. Stačí se soustředěně zaposlouchat do scény bouře a posluchač pochopí, proč tomu asi tak bylo,“ láká na klasiku Radioservis. V režii Jiřího Horčičky lze dále slyšet Alenu Vránovou, Taťjanu Medveckou či Jiřího Adamíru.

I pro děti lze vybrat skvělé audioknihy. Mezi letošními hity jednoznačně vede nové nastudování Čapkova Povídání o pejskovi a kočičce, které připravili herci Dejvického divadla. V titulních rolích se představili Jaroslav Plesl a Veronika Kubařová, Ivan Trojan zde působí jako vypravěč a Miroslav Krobot jako Josef Čapek. I v menších rolích však posluchači uslyší známé hlasy z populární scény. Zajímavostí je, že v novém vydání nechybí kapitola Jak pejsek s kočičkou slavili 28. října, která byla z knihy po roce 1948 z ideologických důvodů vypouštěna.

Vydání Pejska a kočičky připravila společnost OneHotBook, která před Vánocemi na trh uvolnila i další očekávaný hit, tedy audioverzi nejnovější Bočkovy Aristokratky. Titul Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka předčítá opět Veronika Kubařová.

A když se vrátíme zpátky k nabídce Radioservisu, tak musíme jmenovat ještě jednu záležitost. Svým charismatickým hlasem zde totiž namluvil Kunderův neslavnější román Nesnesitelná lehkost bytí Jiří Bartoška.


Nejčtenější

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhům Rychlých šípů od Jaroslava Foglara je už...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

Nechtěl jsem, aby mě po parketu honili s bičem, řekl vítěz StarDance

Herec Jiří Dvořák s taneční partnerkou Lenkou Norou Návorkovou v kulturním...

Ač se bál, že po náročném tanečním půlroce nevstane, dorazil nakonec čerstvý vítěz letošní StarDance Jiří Dvořák do...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

AUDIO: Připomeňte si památný zápas na Euru 2004 v podání Ivana Trojana

Ivan Trojan popisuje náš slavný zápas s Nizozemci

Do čtrnáct let starých okamžiků, kdy čeští fotbalisté porazili na Euru 2004 v základní skupině Nizozemsko 3:2, se rádi...

Balet Velkého divadla se Světlanou Zacharovou poprvé míří do Prahy

Světlana Zacharová v představení Velkého divadla Moskva - AMORE

První dáma světového baletu Světlana Jurjevna Zacharová se po šesti letech vrací do Prahy. Poprvé s Velkým divadlem,...

V padesáti se nechovejte jako čtyřicátníci, poradí v Praze komik Bill Burr

Americký komik Bill Burr

Časopis Rolling Stone jej označuje za jednoho z nejlepších komiků všech dob. Zda je to skutečně tak, se nyní mohou...

Najdete na iDNES.cz