Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

iDNES.cz tipoval výsledky Oscarů, noční galavečer nabídl on-line

  15:00aktualizováno  15:00
Porazí britský král zakladatele Facebooku? Dostane šanci lesbička před baletkou a logoped před rváčem? Podívejte se, kdo by letos mohl získat Oscary podle iDNES.cz. Slavnostní vyhlášení pak s námi sledujte od půl druhé v noci v on-line reportáži.

Favoritem je o film o Facebooku The Social Network s Jessem Eisenbergem. | foto: www.allmoviephoto.com

Oscary na iDNES.cz a HBO

Slavnostní předávání Oscarů se konal 27. února losangeleském Kodak Theatre. Portál iDNES.cz vám od od půl druhé v noci do rána nabídl podrobnou on-line reportáž. Ceremoniál živě vysílal i program HBO.

Zatímco loni oscarová soutěž nezajímala nikoho, koho nezaujal fenomén jménem Avatar (respektive Cameron a 3D technologie), letos si přijdou na své všichni milovníci kinematografie.

Americká akademie tentokráte sestavila pestrý a co do kvality také překvapivě vyrovnaný výběr témat, žánrů i stylů. Ať už nakonec zvítězí britský humor, fincherovská poťouchlost či výsostné umění podle Aronofského, divák vyhraje vždycky: slabé filmy v nominacích nenajdete.

Nejlepší film

Nominovaní: Černá labuť, Fighter, Počátek, Děcka jsou v pohodě, Králova řeč, 127 hodin, The Social Network, Toy Story 3: Příběh hraček, Opravdová kuráž, Winter's Bone

Kdo by měl vyhrát: Králova řeč
Je spousta filmů, jimž nemáte co vytknout, a přesto je nepovažujete za nejlepší. Králova řeč nejlepší je. Kromě toho, že v ní všechno perfektně ladí, sedí a funguje, má vzácnou schopnost vyvolávat pocit, že jste právě zažili něco mimořádného. Děkuji, pane Hoopere.

Kdo vyhraje: The Social Network
Možná je to předsudek, ale nějak si neumím představit, že by Americká filmová akademie dala nejcennější sošku filmu, který je velmi britský a ještě navíc o britském panovníkovi. Ale třeba mě mile překvapí. 

Který titul je pro vás filmem roku a měl by získat Oscara?

celkem hlasů: 6530

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. března 2011. Anketa je uzavřena.

Králova řeč 1440
Počátek 887
Černá labuť 818
The Social Network 597
Opravdová kuráž 504
127 hodin 483
Winter's Bone 459
Fighter 451
Děcka jsou v pohodě 447
Toy Story 3: Příběh hraček 444

Režie

Nominovaní: Černá labuť, Fighter, Králova řeč, The Social Network, Opravdová kuráž

Kdo by měl vyhrát: Králova řeč
V téhle pětici zoufale postrádám Dannyho Boylea, kterému bych Oscara za režii dala nejraději, takže navážu na předchozí řádky a zvolím Královu řeč. Prostě proto, že je taková, jaká je. (A že není televizně konverzační, jak jsem se původně bála.)

Z filmu Social Network: J. Eisenberg a J.Timberlake

J. Eisenberg a J. Timberlake ve filmu Social Network

Kdo vyhraje: The Social Network
Králova řeč je sice považována za největšího favorita celé soutěže, leč oscarová historie zná až příliš mnoho "největších favoritů", kteří nakonec odešli s (polo)prázdnýma rukama. Takže podle mě to zůstane "doma": David Fincher. A nebudu se zlobit.

Herec v hlavní roli

Nominovaní: Javier Bardem (Biutiful), Jeff Bridges (Opravdová kuráž), Jesse Eisenberg (The Social Network), Colin Firth (Králova řeč), James Franco (127 hodin)

Oscarový Colin Firth v oscarovém filmu Králova řeč

Colin Firth ve filmu Králova řeč

Kdo by měl vyhrát: Colin Firth
Jestli akademie nedá sošku Colinu Firthovi, bude to od ní ošklivý "šprajc". Nejenže v Králově řeči podává Firth fenomenální výkon. Byl nominovaný už loni, a neuspěl, takže má letos o to větší nárok. Jesse Eisenberg je sice slibný objev, ale na Oscara má ještě času dost, Bridges s Bardemem už zase drahocennou sošku vlastní. A James Franco? Přes všechnu slabost pro boyleovskou filmařinu i 127 hodin obzvlášť musím konstatovat, že na Firthovo mnohavrstevné herectví prostě nemá.

Kdo vyhraje: Colin Firth
Napovídají tomu kurzy sázkových kanceláří i vítězné tažení britského herce napříč světovými soutěžemi.

Herec ve vedlejší roli

Nominovaní: Christian Bale (Fighter), John Hawkes (Winter's Bone), Jeremy Renner (The Town), Mark Ruffalo (Děcka jsou v pohodě), Geoffrey Rush (Králova řeč)

Z filmu Králova řeč - Geoffrey Rush jako Lionel Logue

Geoffrey Rush jako Lionel Logue

Kdo by měl vyhrát: Geoffrey Rush
Firthův král by nebyl ani z poloviny králem, kdyby neměl za parťáka právě Geoffreyho Rushe. Ve filmu Toma Hoopera vyléčí krále a je tak vtipný, okouzlující a empatický, že bychom ho chtěli mít doma jako rodinného lékaře. Jenže to by nám pak zase chyběl na filmovém plátně. Tak nevím. Každopádně v neděli by si měl jít pro Oscara on.

Z filmu Fighter

Christian Bale ve filmu Fighter

Kdo vyhraje: Christian Bale
Dva "Brity" (rozuměj zástupce britského favorita) americká akademie pravděpodobně vyhrát nenechá a Christian Bale si o ocenění říká doslova celým (vyzáblým) tělem.

Excentrické herectví a obětování pro roli se v Hollywoodu cení. 

Herečka v hlavní roli

 Nominovaní: Annette Beningová (Děcka jsou v pohodě), Nicole Kidmanová (Rabbit Hole), Jennifer Lawrenceová (Winter's Bone), Natalie Portmanová (Černá labuť), Michelle Williamsová (Blue Valentine)

Kdo by měl vyhrát: Annette Beningová
Oscara měla dostat už za Americkou krásu. Nedostala a nevyšlo to ani podruhé a potřetí. V hořké komedie o životě rodiny, jejíž hlavou není tatínek a maminka, ale maminka a maminka, znovu přesvědčila, že nejlepší herečky jsou ty, jež umí zahrát obyčejnou postavu neobyčejně.

A ještě něco: od první oscarové nominace, kterou dostala za thriller Švindlíři, uplyne letos přesně dvacet let. To by se to slavilo.

Kdo vyhraje: Natalie Portmanová
Už když brala roli primabaleríny s rozdvojenou osobností, musela tušit, že nastupuje do vlaku s cílovou stanicí Oscar. Vypjaté scény, složitá psychologie, hubnutí, odříkání, úmorný trénink: za tohle tu cenu prostě musí získat. A bude to dojemné a krásné, protože je sama dojemná a krásná a ještě k tomu těhotná.

Herečka ve vedlejší roli

 Nominovaní: Amy Adamsová (Fighter), Helena Bonham Carterová (Králova řeč), Melissa Leo (Fighter), Hailee Steinfeldová (Opravdová kuráž), Jacki Weaverová (Animal Kingdom)

BAFTA 2011 - Helena Bonham Carterová s cenou za vedlejší ženský výkon ve filmu Králova řeč (Londýn, 13. února 2011)

BAFTA 2011 - Helena Bonham Carterová s cenou za vedlejší ženský výkon ve filmu Králova řeč (Londýn, 13. února 2011)

Kdo by měl vyhrát: Helena Bonham Carterová
Nominaci by zasloužila i za Srdcovou královnu z Alenky v říši divů (na níž se mimochodem nespravedlivě pozapomnělo i v dalších kategoriích), ale ani Oscar za královnu Alžbětu by nebyl krokem vedle. Málokdo má takový talent, jako tahle britská herečka. A málokdo to dokáže ocenit. Milí akademici, je na čase.

Kdo vyhraje: Melissa Leová
Ve vedlejší ženské kategorii je letos nátřesk, takže je můj odhad v tomto případě spíš věštěním než dedukcí. Vzhledem ke zdvojené nominace za boxerské drama Fighter (a též vzhledem k nízkému věku Hailee Steinfeldové, kterou by přílišný úspěch "mohl zkazit") tipuji Melissu Leovou. Na svou šanci trpělivě čeká desítky let a je hezký pocit odměnit někoho, kdo si toho bude skutečně vážit.

Animovaný film

Nominovaní: Jak vycvičit draka, Iluzionista, Toy Story 3

Kdo by měl vyhrát: Toy Story 3
Sylvain Chomet, který natočil Iluzionistu, už před pár lety díky Triu z Belleville poznal, že americké akademii jeho poetika nesedne, a nic ho to netrápí: točí dál. Proto bych jeho snímek vynechala ve prospěch tvůrců Toy Story. Nebýt jich, svět by nikdy nepoznal Rakeťáka Buzze ani kovboje Woodyho, a to by byla věčná škoda. Navíc i pixarovští hračičkové potřebují občas pochválit. A ještě něco: Ken slaví narozeniny a v Toy Story 3 mu to tak sluší. 

Kdo vyhraje: Toy Story 3
Předešlé dva díly měly spoustu nominací, ale žádnou sošku. Tak do třetice všeho dobrého...

Kamera

Nominovaní: Černá labuť, Počátek, Králova řeč, The Social Network, Opravdová kuráž

Kdo by měl vyhrát: Černá labuť
Už jen když si snažím vybavit scénu, ve které Natalie Portmanová točí piruety a svět kolem splyne v jednu divokou šmouhu, přepadá mě závrať. Kamera v Černé labuti je mimořádná a jakkoli mi je boyleovská čistota obrazu mnohem bližší než Aronofského sklon k manýře, tady musím smeknout před uměnim Matthewa Libatiquea.

Zlaté glóby 2011 - Natalie Portmanová (Černá labuť)

Zlaté glóby 2011 - Natalie Portmanová (Černá labuť)

BAFTA 2011 - výkřik režiséra Darrena Aronofského s cenou pro Natalii Portmanovou ve filmu Černá labuť (Londýn, 13. února 2011)

BAFTA 2011 - výkřik režiséra Darrena Aronofského s cenou pro Natalii Portmanovou ve filmu Černá labuť (Londýn, 13. února 2011)

Natalie Portmanová s cenou Spirit Award za výkon ve filmu Černá labuť (Santa Monica, 26. února 2011)

Natalie Portmanová s cenou Spirit Award za výkon ve filmu Černá labuť (Santa Monica, 26. února 2011)

Kdo vyhraje: Černá labuť
Důvod je zřejmý (a Boyle už si navíc svých víc než pět minut slávy užil před dvěma lety).

Střih

Nominovaní: Černá labuť, Fighter, Králova řeč, 127 hodin, The Social Network

Kdo by měl vyhrát: 127 hodin
Jestli je Boyleův komorní thriller v něčem neporazitelný, je to způsob, jakým umí využívat filmovou řeč. Střih je pro něj totéž, co pro básníka tužka, a protože báseň s názvem 127 hodin diváka doslova pohltí, bylo by tuhle tužku záhodno pochválit. Oscarově, pokud možno.

Kdo vyhraje: Černá labuť
Jestli se pletu, budu jen ráda, ale obávám se, že Aronofského okatě artistní film ovládne všechny kategorie související s výtvarnou složkou. Střih nevyjímaje.  

Původní hudba

Nominovaní: Jak vycvičit draka, Počátek, Králova řeč, 127 hodin, The Social Network

Kdo by měl vyhrát: 127 hodin
Jestli jste považovali za vrchol Rahmanovy tvorby soundtrack k Milionáři z chatrče, hodně jste ho podcenili. Hudba, kterou vytvořil pro 127 hodin, je ještě promyšlenější a s obrazem funguje v dokonalé symbióze. Danny Boyle si nemohl najít lepšího parťáka.

James Franco s cenou Spirit Award za výkon ve filmu 127 hodin (Santa Monica, 26. února 2011)

James Franco s cenou Spirit Award za výkon ve filmu 127 hodin (Santa Monica, 26. února 2011)

Z filmu 127 hodin

Z filmu 127 hodin

Z natáčení filmu 127 hodin: Danny Boyle a James Franco

Z natáčení filmu 127 hodin: Danny Boyle a James Franco

Kdo vyhraje: The Social Network
Těžká otázka. Alexandre Desplat je klasik, pro nějž má Akademie slabost a hudba, kterou napsal pro Královu řeč, je její rovnocennou složkou, nikoli doprovodem. Totéž však platí pro frontmana Nine Inch Nails Trenta Reznora, respektive pro muziku k facebookovému The Social Network. A protože akademie ráda dává najevo, že jde s dobou a není až tak konzervativní, jak se říká, mohla by to dokázat právě prostřednictvím Reznorova vítězství.

Adaptovaný scénář

Nominovaní: 127 hodin, The Social Network, Toy Story 3, Opravdová kuráž, Winter's Bone

Kdo by měl vyhrát: The Social Network
Umět udělat napínavou podívanou z internetového chatování, to už je pořádný kumšt. Dobrý scénář je přitom základ. Panu Zuckerbergovi se to nejspíš příliš líbit nebude, ale Aaron Sorkin si Oscara za scénář o jeho Facebooku zaslouží.

Z filmu Social Network: J. Eisenberg

Z filmu Social Network: J. Eisenberg

Kdo vyhraje: The Social Network
Z výše uvedených důvodů.

Původní scénář

Nominovaní: Další rok, Fighter, Počátek, Děcka jsou v pohodě, Králova řeč

Kdo by měl vyhrát: Králova řeč
Když filmové dialogy lahodí uchu, když do sebe ve filmu všechno zapadá, když se v jedné látce podaří harmonicky sloučit takzvaná malá i takzvaná velká témata, pak je scénář hodný Oscara. Králova řeč tohle všechno splňuje. A ještě mnohem víc.

Z filmu Králova řeč

Z filmu Králova řeč

Kdo vyhraje: Králova řeč
Z výše uvedených důvodů.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

South Park - variace na slavnou Cartmanovu hlášku
VIDEO: Městečko South Park se vrací od politiky ke klukovskému humoru

Ujistěte se, že vaše děti jsou bezpečně daleko od televize, vzkazují tvůrci. Vracejí se Cartman, Stan, Kyle a Kenny, roztomilí školáci se slovníkem plným...  celý článek

Ze snímku Scorpions Forever
RECENZE: Scorpions mávali po světě německou vlajkou v pozitivním smyslu

V pondělí přijde na jeden večer do českých kin dokument Scorpions Forever, který přibližuje příběh slavné německé hardrockové kapely.  celý článek

Film o filmu Thor: Ragnarok
VIDEO: Komiksový Thor má nového nepřítele v podání Cate Blanchettové

Thor: Ragnarok, který do kin vstoupí 26. října, slibuje další komiksové dobrodružství boha hromu. Thor je uvězněn na opačném konci vesmíru bez svého kladiva a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.