Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy z Pražského jara: festival láká na Peckovou i Robina Hooda

  13:24aktualizováno  13:24
V programu Pražského jara je řada lákadel, ať už symfonických nebo sólových. Některé koncerty jsou již vyprodané, jiné však ještě lze při troše štěstí vyslechnout. Většina se jich koná v Obecním domě nebo v Rudolfinu.

Dagmar Pecková jako Salome (z projektu Hříšnice) | foto: Petr Kurečka, 2015

Poprvé zahajují Němci
12. května (repríza 13. května)
Úvodní koncert, na němž tradičně zazní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, byl svěřen Symfonickému orchestru Severoněmeckého rozhlasu. Bude to teprve popáté, co festival otevře zahraniční těleso. A poprvé tak učiní německý orchestr.

Vzpoura proti nacistům
16. května
Petrohradská filharmonie je jedním z nejočekávanějších hostů letošního ročníku. Pod taktovkou Jurije Těmirkanova zahraje na obou večerech Šostakovičovu Symfonii č. 7 zvanou Leningradská, která je sugestivním svědectvím z města obléhaného nacisty.

Sejdou se po letech
18. května
Na počátku kariér Dagmar Peckové a Štefana Margity stál v osmdesátých letech úspěch v soutěži, která každý rok festivalu předchází. Pro letošní ročník si připravili společné vystoupení. Zazpívají árie českých a světových autorů.

Zazní hudba k Hamletovi
26. května
Pražské jaro má v programu i odlehčenější projekty. Jako třeba koncert filmové hudby, který se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK nastuduje Marko Ivanović. Zazní Šostakovičova suita z hudby k filmu Hamlet, Korngoldova suita z hudby k filmu Dobrodružství Robina Hooda nebo ukázky z tvorby Zdeňka Lišky.

Přijíždí šéf Covent Garden 
28. května
Jedním z vrcholů festivalu by se měl stát koncert italského Orchestra dell’Accademia nazionale di Santa Cecilia a britského dirigenta s italskými kořeny sira Antonia Pappana. Historie tělesa sahá až do roku 1908, Pappano v současnosti šéfuje londýnské Královské opeře Covent Garden.

Maďaři doprovodí hvězdu
29. května
Budapešťský festivalový orchestr je v porovnání s italskými kolegy relativně mladý. Založen byl roku 1983, ale dnes patří mezi nejlepší světová tělesa. Přijede i se svým zakladatelem Ivánem Fischerem, pod jehož taktovkou mimo jiné doprovodí proslulou portugalskou pianistku Marii Joao Piresovou v Mozartově Klavírním koncertu Es dur.

Sólo pro pianistu
30. května
Americký pianista s řeckými kořeny Murray Perahia už v Praze hostoval několikrát a vždy s mimořádným úspěchem. Držitel dvou Grammy a osmi „Oscarů klasiky“ neboli cen časopisu Gramophone uvede program ze skladeb Bacha, Haydna, Beethovena, Francka a Chopina.

Češi zahrají s Finem 
30. května
Na festivalu nesmí chybět ani první tuzemský orchestr. Česká filharmonie se představí dvakrát. Na druhém koncertě ji povede finský dirigent Jukka-Pekka Saraste. První polovinu vyplní hudba dvacátého století, a to Webernova Passacaglia a Korngoldův Houslový koncert s norskou sólistkou Vilde Frangovou. V druhé bude následovat Brahmsova Symfonie č. 4.

Angličani zahrají Dvořáka
2. a 3. června
Poslední dva večery patří Královské liverpoolské filharmonii, která u nás zdomácněla zásluhou bývalého šéfa Libora Peška. V současnosti ji vede Vasilij Petrenko, který na prvním koncertě uvede Janáčka, Berga a Elgara. Druhý den doprovodí pianistu Paula Lewise a na úplný závěr provede Dvořákovu Symfonii č.7.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz