Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tindersticks přijíždějí do Prahy poloviční, ale s radostí

  2:40aktualizováno  2:40
Dlouhá pauza, která hrozila rozpadem, skončila a melancholičtí králové Tindersticks jsou zpět v plné síle. Pravda, ze šesti členů zbyli jen tři, ale letošní album The Hungry Saw není v tomto směru nijak poznamenáno.

Stuart A. Staples z kapely Tindersticks | foto: Profimedia.cz

Plnohodnotný jistě bude i dnešní koncert v pražském Divadle Archa. "Jsem rád, že jsme kapelu zase dali dohromady," říká zpěvák Stuart Staples. "I když jsem měl pocit, že už jsou Tindersticks za mnou."

"Sólovka mě nasměrovala"

Nejistá budoucnost nastala po albu Waiting For The Moon (2003). "Cítili jsme, že si potřebujeme odpočinout," říká Staples. "Turné jsme jeli dost nadoraz a úplně se z toho vytrácela radost." V několikaleté pauze vydal zpěvák dvě sólová alba, což vedlo k spekulacím o konci Tindersticks.

"O sólové kariéře jsem vůbec neuvažoval, ani mě to nenapadlo. Na druhou stranu jsem si nebyl jistý, jestli budou Tindersticks ještě pokračovat," poznamenává Staples. Skutečnost, že z šestičlenné kapely zbyla tříčlenná, zpěvák nijak nedramatizuje. "Prostě to tak pozvolna vyplynulo a myslím, že je to jednoznačně ku prospěchu věci."

Zároveň zpěvák popírá, že by jeho sólová kariéra měla na budoucí personální změny v kapele nějaký vliv. "Sólové působení mě určitě nějakým způsobem nasměrovalo. Když jsem si vyzkoušel tuhle samostatnou práci, určitě jsem si podvědomě něco z toho do kapely přinesl. Ale na složení Tindersticks to žádný vliv nemá. Spíš se to projevuje ve studiovém a skladatelském působení." Ostatně studiová práce ve třech fungovala tak dobře, že se kapela rozhodla pokračovat. "Byl to nejpádnější důkaz, že se máme oklepat a jít dál," říká Staples.

Do Prahy? S radostí

Skládání v Tindersticks obstarává z větší části dvojice Stuart Staples a klávesista David Boulter. Ten první žije ve Francii, zatímco druhý má rodinu v Praze. Kde se tedy scházejí?

"Většinou jezdí David za mnou. Je to mnohem praktičtější, protože tady ve Francii mám skvěle vybavené studio, takže se nám tu pohodlněji pracuje. Ale dost mě to mrzí. Občas bych rád vypadnul, a kdyby to bylo zrovna do Prahy, tím lépe."

Právě probíhající turné, jehož součástí bude zmíněný pražský koncert, nikterak netrpí radikálním zmenšením osazenstva kapely. Zbylí členové si přece umějí dobře poradit. "Vždycky jsme si s sebou vozili další muzikanty a na tom se nic nebude měnit," říká Staples.

"V podstatě vystupuje ten, kdo zrovna dorazí a má čas. Je to takové proměnlivé, a tím pro nás neustále zábavné a vzrušující. Každý koncert je tím pádem jiný. Do Prahy, počítám, přijedeme v sedmi lidech. Ale to víte, člověk nikdy až do posledního dne neví, jak to dopadne."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Najdete na iDNES.cz