Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tím kouzlem nevládnou jen magoři, šílenci a blbi

  11:54aktualizováno  11:54
Známý brněnský spisovatel a překladatel Antonín Přidal sestavil knihu nejrůznějších kuriózních textů Kouzlo nechtěného, vycházející ze stejnojmenné rubriky časopisu Host do domu.

Antonín Přidal | foto: Monika TomáškováMF DNES

Kouzlo nechtěného je podle Přidala například "když z klobouku, odkud měla vzlétnout holubice, se vybatolí myš" nebo - už blíže ladění některých textů sbírky - "když rozevlátá láska se vyznává kostrbatě nebo v učesaných formulích".

Rubriku Kouzlo nechtěného založil v měsíčníku Host do domu v roce 1966 jeho tehdejší šéfredaktor, básník Jan Skácel. Po nějakém čase ji převzal jako externista právě Antonín Přidal a redigoval ji až do zákazu časopisu na jaře 1970.

Přidal však opatroval složku s nasbíranými texty, které se měly objevit v dalších číslech. Ta se v Přidalově majetku v dalších letech nadále rozšiřovala. A právě tato složka se stala základem knihy.

Je těžké vymezit, jakého přesně druhu texty v knize obsažené jsou - zasahují vlastně poměrně široké spektrum, byť jedno mají společné: právě ono kouzlo nechtěného, které ale mnohdy funguje jen díky časovému odstupu od jejich vzniku (datace textů pokrývá 18.−20. století).

Najdeme zde texty, které mají blízko okruhu, kterému psycholog a literární historik Vladimír Borecký říká mašíbl (magoři, šílenci, blbi), případně obzvláštníci: jeden z nejznámějších z nich Jakub Hron Metánovský ostatně v Kouzlu nechtěného nechybí.

Stejně tak jsou zde ale přímo čítankové projevy literárního naivismu, najmě v básnické podobě, případně běžné literární projevy prostých lidí minulých deseti- a staletí (například dopisy), jejichž "kouzlo nechtěného" pramení pouze z nevzdělanosti a nedostatku vyjadřovacích schopností.

Zvláštní lahůdkou pak jsou nejrůznější staré úřední zápisy a v neposlední řadě úplné kuriozity. Mezi nejzábavnější patří zápis besedy (či spíš hádky) "prostého lidu" s Janem Zrzavým v Městské galerii v Poličce. A jedna z největších lahůdek, také se týkajících výtvarného umění, knihu otevírá.

"Dopis zaslaný brněnskému Domu umění poté, co v ní byla vystavena bohatá expozice drážďanské galerie (v roce 1960): Při návštěvě galerie, loni, v této době průvodkyně litovala, že nemají "Sikstinskou madonu". Později jsem si uvědomila, že tuto madonu mám uschovanou doma. Máte-li o ni zájem, přijeďte si pro ni. Jsem vždy doma dopoledne do 11 hodin a odpoledne od 14 hodin."

Výtvarně knihu dokresluje velké množství reprodukcí českých naivních výtvarníků ze sbírky prof. Antona Kollára. Obrazová a textová složka spolu dokonale korespondují a tvoří tak jeden z nejpozoruhodnějších knižních titulů poslední doby.

Antonín Přidal uvádí Kouzlo nechtěného
vyd. Druhé město, 280 stran

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz