Tíha lásky Marianne Faithfullové

Zpěvačka Marianne Faithfullová se vyhoupla mezi celebrity díky známosti se zpěvákem Mickem Jaggerem. Ten jí v šedesátých letech napsal s Keithem Richardsem hit As Tears Go By. Ona pak se Stouny složila píseň Sister Morphine, která se objevila na jejich albu Sticky Fingers.

Čas ukázal, že na scéně vydrželi Rolling Stones i Faithfullová, která se stala šansoniérkou s drsně hypnotickým, tmavě zastřeným hlasem. V Česku se představila loni na koncertu v pražském Paláci Akropolis.

S Faithfullovou (1946) rádi spolupracují mladší kolegové. Na nové album Before The Poison pro ni skládala především zpěvačka Polly Jean Harveyová, osobnost srovnatelná s Faithfullovou stejně jako bard Nick Cave, který přispěl třemi písněmi.

I když muzika zazní málokdy hlasitě (Before The Poison), šansony pokaždé roznítí jiskry emocí. Faithfullová nabízí jakýsi starosvětský kabaretní šarm i melancholii věčných příběhů lásky.

Harveyová, která ji doprovází, vnáší do hudby živelný rockový neklid energickými údery do strun či kláves, zvláště v sugestivních písních The Mystery Of Love či My Friends Have. Refrén smutné skladby No Child Of Mine zpívají obě ženy spolu.

S pomocí členů kapely The Bad Seeds se Faithfullová ponořila do světa vláčných, baladických melodií Nicka Cavea, které odkryly hebčí, sametovější tóny jejího hlasu.

Zvláště ve výborné skladbě There Is A Ghost, která se sune bolestnými, táhlými tempy vpřed. Ještě dodejme, že Damon Albarn, zpěvák britské kapely Blur, dodal Faithfullové skladbu Last Song, která obohatila kolekci jasnějším, křehčím zvukem.

Skrz všechnu tíhu světa či lásky, která se valí z hlasu Marianne Faithfullové, probleskují světlejší, úlevnější tóny. Asi jako v životě, který tahle výborná deska odráží.