Tichý kouzlil s kejklíři a klauny

Galerie hlavního města Prahy pořádá v Domě U Kamenného zvonu často retrospektivní výstavy velkých autorů z Čech i ze zahraničí. Po Toyen, Zdenku Rykrovi nebo Jaroslavu Rónovi je zde momentálně k vidění souborná expozice díla Františka Tichého, kterou mohou návštěvníci zhlédnout do 2. března.

František Tichý (1896 - 1961) se vyučil litografem, a poté neúspěšně studoval na Akademii výtvarných umění. Proslavil se nicméně jako malíř, kreslíř, grafik či ilustrátor. Zásadním zlomem v umělcově životě se stal odjezd do Paříže v roce 1930, kde strávil několik let. Po druhé světové válce byl jmenován profesorem na AVU, odkud byl však na samém počátku padesátých let propuštěn a jeho dílo bylo označeno za formalistické.

Výstava představuje zejména Tichého malby, zastoupeny jsou ale také ilustrace, plakáty, šperky nebo práce pro divadlo. Přehlídka díla by se dala rozdělit do tří uzavřených okruhů - před Paříží, Paříž a po Paříži. První část divákovi nenabízí tak velkou podívanou jako zbytek výstavy, ale již na rané autorově tvorbě je poznat osobitý výtvarný projev. Představeny jsou hlavně portréty, zátiší a první plátna ze světa cirkusu.

Vrchol umělcovy tvorby tvoří obrazy namalované v Paříži v letech 1930 - 1935. Tichý ve městě módy a umění utužil vlastní techniku a zaměřil se na ustálený okruh námětů - býčí zápasy, ulice, cirkus, zátiší, kejklíři a portréty. Na zkušenosti přivezené z Francie se odkazuje i poslední období, které k nim navíc přidává náměty z Nového zákona, commedie dell'arte, Dona Quijota a Paganiniho. Tichý se v této době také začal věnovat grafice, která pomalu začala převládat nad malbou.

František Tichý dokonalou řemeslnou prací pokračoval v podstatě v klasickém umění, jež si ale přetvářel k obrazu svému. V Domě U Kamenného zvonu je vystaveno na 281 prací. V rámci projektu proběhne také doprovodný program, během něhož diváci budou moci zhlédnout v pražském kině Konvikt filmy, na kterých se Tichý podílel.

František Tichý - Vlastní podobizna, 1944.

František Tichý - Podobizna Jiřího Titěry, 1944.

František Tichý - Milosrdný Samaritán, 1949.

František Tichý - Torero, 1930.

František Tichý - Hadí muž, 1931.

František Tichý - Klaun s opičkou, 1933.

František Tichý - Pařížské střechy (Paříž s Eiffelovou věží), 1935.

František Tichý - Kouzelník, 1934-1935.

František Tichý - Podobizna Josefa Sudka, 1936.