Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ticho končí, nový ředitel NG řeší dluhy a doufá v ministerskou dotaci

  16:01aktualizováno  16:01
Vladimír Rösel je ředitelem Národní galerie od letošního června. Během uplynulých čtyř měsíců se zdálo, že se v pražském Veletržním paláci nic neděje. Strategii dalšího směřování si nechával pro sebe. Nyní to však vypadá, že se věci dávají do pohybu.

Budova Národní galerie v Praze | foto: ARchiv MF DNES / Martin Štěrba

Rösel v pátek oznámil, že bývalý ředitel Milan Knížák dlouhodobě zkresloval rozpočet. A aby toho nebylo málo, z čela Sbírky moderního a současného umění po deseti letech odchází Tomáš Vlček. Obě události však prý spolu nesouvisí. "Tomáš Vlček odešel po vzájemné dohodě, na rozpočet neměl žádný vliv," komentuje Rösel odchod vedoucího pracovníka.

Vladimír Rösel

současný ředitel NG

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel

"Nedokážu odhadnout, zda to Milan Knížák dělal vědomě, či nevědomě."

Dluhy a nesplacené faktury minulého vedení odhalila pololetní závěrka. "Milan Knížák schvaloval rozpočty, aniž by řešil, jak velké náklady galerie skutečně má," upozorňuje Rösel.

Milan Knížák situaci vysvětluje hospodářskou krizí. "Hospodaření Národní galerie bylo velmi problematické, zvlášť v posledních letech, kdy společnost zasáhla krize a ministerstvo kultury nebylo schopno pokrýt ani její nejzákladnější potřeby. Příjmy z pronájmů a dalších ekonomických aktivit, které byly započítávány do rozpočtu, se téměř vytratily, poněvadž během krize řada těchto firem zkrachovala a zůstala galerii dlužna. Ekonomové se v té době rozhodli zpomalit některé platby a rozvrhnout je na více let s vidinou toho, že se situace zlepší a stát bude schopen pokrýt schodek vzniklý krizí," vysvětluje Milan Knížák a dodává, že se všemi podniky, pokud to bylo možné, uzavřela galerie splátkový kalendář a zredukovala výstavní a vědecké projekty na ty, které pokrývaly peníze z grantů či z darů.

"Teď záleží na tom, jak se ke stavu postaví ministerstvo kultury, jestli poskytne Národní galerii dotaci, o kterou jsme požádali. Pokud ne, budu muset přijít s jiným návrhem. Řešení se však nejspíš dočkáme až v příštím roce," říká nový ředitel.

Milan Knížák

bývalý ředitel NG

Milan Knížák během on-line rozhovoru na iDNES.cz

"Hospodaření bylo v posledních letech, kdy společnost zasáhla krize, velmi problematické."

Galerie se podle něj dostala do začarovaného kruhu. "Dluhy měly vliv i na návštěvnost, protože pokud tvrdíte, že máte menší náklady než ve skutečnosti, ministerstvo snižuje příspěvek na provoz a vy musíte přesouvat peníze určené na výstavní program do provozních prostředků," říká Rösel. Tomu Knížák oponuje a argumentuje audity, které prý Röselovo tvrzení nepotvrzují.

"Nedokážu odhadnout, zda to Knížák dělal vědomě, či nevědomě. Tedy aby dosáhl vyrovnaného rozpočtu a osobního ohodnocení, nebo šlo o neznalost a nevědomost," říká nový ředitel.

Milan Knížák naopak upozorňuje, že vše, co prozatím NG udělala, bylo připraveno už za jeho vedení. "Rád bych také připomněl, že za mého působení se sbírky zásadně zvětšily především díky darům autorů, sběratelů a sponzorů. Jedná se o stamilionové částky," uvedl Knížák.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz