Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thunu? Tolik toho snad nebylo!

  14:40aktualizováno  14:40
“Místodržícího hraběte Thunu vyhodili z okna,” volá jedna z postav cimrmanovské hry Lijavec. A právě o něm pojednává nejnovější práce historika Jana Galandauera.

František kníže Thun (obálka knihy) | foto: Paseka

Ta situace je docela bizarní. Leckterý Čech zná výše zmíněnou větu, ale jen málokterý si za ní dovede představit konkrétní historickou postavu, která se notabene pádu státního útvaru, který jeden čas vedla, ani nedožila.

A přitom na přelomu předminulého a minulého století patřil František kníže (do roku 1911 hrabě) Thun-Hohenstein, dvojnásobný český místodržící a v letech 1898-99 i ministerský předseda Rakouska-Uherska, k nejvlivnějším politikům své doby.

Jan Galandauer, autor znamenitých životopisů posledního habsburského císaře Karla I. nebo Františka Ferdinanda d' Este, zevrubně zmapoval především Thunovu politickou kariéru.

Největší pozornost logicky věnoval jeho dvojímu působení na postu českého místodržícího (1889-1896 a 1911-1915). Detailně líčí Thunův zápas o jubilejní zemskou výstavu v roce 1891, boje s mladočeskou opozicí a vleklé zápolení s parlamentními obstrukcemi, českými i německými.   

Leitmotivem celé biografie je snaha Františka Thuna o česko-německé vyrovnání. Usiloval o ně v letech, kdy konflikt mezi oběma národnostmi sílil a manévrovací prostor příslušníka české zemské šlechty a zároveň rakouského vlastence byl čím dál tím omezenější.

Krach vyrovnávacích jednání a začátek "Velké války" pak tvoří epilog Thunova politického působení, zasvěcený zápasu s rakouskými vojenskými špičkami a jejich snahou zavést v Čechách diktaturu.

Thunův životní příběh má paradoxní vyústění: když vstupoval do velké politiky, patřil k osobám mezi Čechy značně neoblíbeným: když umíral, nenáviděli ho čeští Němci, zatímco mezi českým obyvatelstvem – respektive jeho elitami – si získal uznání.

Thun jako homo politicus knize jasně dominuje: jako soukromá osoba stojí výrazně v jeho stínu. Je to trochu škoda, protože i mimo politickou arénu byl František Thun pozoruhodnou postavou.

Ačkoli už v pokročilém věku, patřil například k velkým průkopníkům automobilismu v Čechách (a jen na okraj – Jeho Excelence byla patrně prvním státníkem, který navštívil hokejový zápas českého národního týmu).

Více se čtenář dozví o jeho rodinném životě (ctitelé Lijavce mohou hádat, která z dvou Thunových žen je dvoumetrová manželka, kterou popletený císař v této hře označí za “opravdu velkou Chuchli”) nebo zahraničních cestách, které před vstupem do vysoké politiky vykonal.

Jan Galandauer: František kníže Thun
vyd. Paseka, 324 stran
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz