Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thunu? Tolik toho snad nebylo!

  14:40aktualizováno  14:40
“Místodržícího hraběte Thunu vyhodili z okna,” volá jedna z postav cimrmanovské hry Lijavec. A právě o něm pojednává nejnovější práce historika Jana Galandauera.

František kníže Thun (obálka knihy) | foto: Paseka

Ta situace je docela bizarní. Leckterý Čech zná výše zmíněnou větu, ale jen málokterý si za ní dovede představit konkrétní historickou postavu, která se notabene pádu státního útvaru, který jeden čas vedla, ani nedožila.

A přitom na přelomu předminulého a minulého století patřil František kníže (do roku 1911 hrabě) Thun-Hohenstein, dvojnásobný český místodržící a v letech 1898-99 i ministerský předseda Rakouska-Uherska, k nejvlivnějším politikům své doby.

Jan Galandauer, autor znamenitých životopisů posledního habsburského císaře Karla I. nebo Františka Ferdinanda d' Este, zevrubně zmapoval především Thunovu politickou kariéru.

Největší pozornost logicky věnoval jeho dvojímu působení na postu českého místodržícího (1889-1896 a 1911-1915). Detailně líčí Thunův zápas o jubilejní zemskou výstavu v roce 1891, boje s mladočeskou opozicí a vleklé zápolení s parlamentními obstrukcemi, českými i německými.   

Leitmotivem celé biografie je snaha Františka Thuna o česko-německé vyrovnání. Usiloval o ně v letech, kdy konflikt mezi oběma národnostmi sílil a manévrovací prostor příslušníka české zemské šlechty a zároveň rakouského vlastence byl čím dál tím omezenější.

Krach vyrovnávacích jednání a začátek "Velké války" pak tvoří epilog Thunova politického působení, zasvěcený zápasu s rakouskými vojenskými špičkami a jejich snahou zavést v Čechách diktaturu.

Thunův životní příběh má paradoxní vyústění: když vstupoval do velké politiky, patřil k osobám mezi Čechy značně neoblíbeným: když umíral, nenáviděli ho čeští Němci, zatímco mezi českým obyvatelstvem – respektive jeho elitami – si získal uznání.

Thun jako homo politicus knize jasně dominuje: jako soukromá osoba stojí výrazně v jeho stínu. Je to trochu škoda, protože i mimo politickou arénu byl František Thun pozoruhodnou postavou.

Ačkoli už v pokročilém věku, patřil například k velkým průkopníkům automobilismu v Čechách (a jen na okraj – Jeho Excelence byla patrně prvním státníkem, který navštívil hokejový zápas českého národního týmu).

Více se čtenář dozví o jeho rodinném životě (ctitelé Lijavce mohou hádat, která z dvou Thunových žen je dvoumetrová manželka, kterou popletený císař v této hře označí za “opravdu velkou Chuchli”) nebo zahraničních cestách, které před vstupem do vysoké politiky vykonal.

Jan Galandauer: František kníže Thun
vyd. Paseka, 324 stran
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz