Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thonet: Židle jako symbol doby

  11:22aktualizováno  11:22
Olomouc - Řemeslo povýšené na umění, to je nejnovější expozice Muzea umění v Olomouci, kde začala výstava Thonet: Porýní - Vídeň - Morava. Představuje historii proslulého ohýbaného nábytku. "Chceme ukázat hlavně design. A to jak design anonymní, tak autorský, na kterém se podíleli nejslavnější architekti a výtvarníci vídeňské i české secese, jako třeba Josef Hoffmann, Adolf Loos, Jan Kotěra či Gustav Siegl," řekla Anežka Šimková, kurátorka Muzea umění.

Výstavě vévodí fotografie Pabla Picassa v thonetovském křesle. "To je základní myšlenka naší výstavy: spojení umění se životem. Domnívám se, že dvacáté století postavilo vysokou hráz mezi tzv. vysoké a užité umění. Podle mě je ale potřeba představovat umění ve všech jeho formách, což je cíl sbírkotvorné činnosti našeho muzea, která zahrnuje kromě klasických sbírek, jako je malba, od roku 1995 i fond užitého umění. Ten je soustředěn na sedací nábytek. Myslíme si totiž, že židle nejlépe vyjadřuje vztah k proměnám sociálního prostředí i estetiky. Mnohé židle jsou uměleckými artefakty," dodává Anežka Šimková.

THONET JE, KDYŽ...
Na počátku proslulých thonetek byl mladý truhlář Michael Thonet, který v roce 1830 podnikl první pokusy s ohýbáním dřeva. O deset let později se pokusil v Prusku nechat si patentovat své ohýbání dřeva. Bezúspěšně.

Štěstí měl o rok později, kdy jeho práce na výstavě v Koblenzi zaujaly knížete Metternicha, který nadějného řemeslníka pozval do Vídně. Už v roce 1842 dostal Michael Thonet od c. k. dvorní komory první privilegium na výrobu ohýbaného nábytku. Rodí se fenomén Thonet.

KRADENÝ NÁBYTEK
Olomoucká výstava má dvě části. V "kabinetu" je k vidění šíře produkce thonetovské výroby a představen je nábytek reprezentující různá profesní prostředí, a tak je možné pomyslně usednout do thonetovské oficíny, nechat se ošetřit v thonetovském špitále, či si ve fantazii poslechnout symfonii v hudebním sále.

Navíc má tato část výstavy i jednu pikanterii: "Sběratel Jiří Uhlíř, s nímž jsme výstavu připravili, nám nabídl i takzvaný kradený nábytek," říká Šimková. Před sto lety to totiž fungovalo stejně jako dnes; nenechaví dělníci z fabriky sem tam pod kabátem něco odnesli. Doma pak různé díly zkompletovali a vznikly atypické židle, stoličky. Tudíž "kradený" nábytek.

NEVIDITELNÝ NÁBYTEK
Opět jde o termín sběratele Uhlíře, který tak označuje nábytek, jenž má většina lidí v podvědomí, jsou to nejznámější typy. Tudíž na výstavě nechybí židle "čtrnáctka", která se stala symbolem Thonetu a která spatřila světlo světa již v roce 1859. "Nechybí ani židle č. 18, která byla vyvinuta již v roce 1867 a stala se druhým nejúspěšnějším vzorem v historii firmy," doplňuje kurátorka.

THONETOVSKÉ POKLADY
Od konce 19. století se Thonetové, ale i jejich konkurenti Khonové začali obracet na přední umělce. Ti pro ně začali navrhovat různé originální typy nábytku. První vlaštovkou byla židle navržená brněnským rodákem Adolfem Loosem z roku 1898. Snad nejvíce ovlivnil výrobu Josef Hoffmann," doplňuje autorka výstavy.

Autorské poklady nabízí druhé křídlo výstavního sálu, kde prezentuje svoji vlastní sbírku Muzeum umění. Součástí instalace jsou například i značky, jimiž byl nábytek označován, nechybí nástin chronologie Thonetů či reklamní plakát s cenami výrobků.

"Chceme, aby se lidé i poučili, když na výstavu přijdou. Proto jsme vytvořili i pracovní listy pro návštěvníky, kteří si mohou formou kvizu vyzkoušet vlastní znalosti. Nechybí ani literární soutěž," doplňuje Šimková.

HOLD  MORAVĚ
"Thonetovská tradice, která dobyla celý svět, v sobě zahrnuje velký přínos Moravy. Vždyť židle vznikly z našeho přírodního bohatství, z našich bukových lesů a z práce zdejších lidí. Výstava je tak i hold Moravě,"  soudí Anežka Šimková.

Morava se podílela na vzniku tradice hned zpočátku; již v roce 1856 byla zahájena stavba první továrny v Koryčanech. Následovaly fabriky v Bystřici pod Hostýnem, Halenkově, Vsetíně. Konec Thonetů v Čechách a na Moravě byl příznačný: rok 1945 a následné znárodnění.

Na výstavě v olomouckém Muzeu umění je i unikátní thonetovská židle z osmdesátých let 19. století

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř upravuje expozici

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř (uprostřed) provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Jeden z exponátů na výstavě nábytku značky Thonet v olomouckém Muzeu umění

Unikátní židle z 80. let 19. století na expozici nábytku značky Thonet v olomouckém Muzeu umění

Věšák na expozici nábytku značky Thonet v olomouckém Muzeu umění

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz