Glastonbury 2011 - Thom Yorke z Radiohead

Glastonbury 2011 - Thom Yorke z Radiohead | foto: Joel Ryan, AP

Zpěvák Radiohead končí s hudbou „zadarmo“. Vydělají na ní jen korporace

  • 15
Kapela Atoms for Peace, ve které se sešly hvězdy nezávislé scény včetně Thoma Yorka z Radiohead či Flea z Red Hot Chili Peppers, ostře vystoupila proti službě Spotify. Největší světová společnost, která se zabývá streamováním hudby zdarma, či za předplatné, prý škodí mladým muzikantům.

Proti službě Spotify, která nabízí podobný servis jako u nás Musicjet či Deezer, se postavil zejména producent kapely Nigel Godrich. Podle něj je "pro novou hudbu špatná". Právě proto už na ní nahrávky Atoms for Peace, kteří o víkendu zahráli na slovenském festivalu Pohoda, nebudou k nalezení.

Problém podle kapely je, že sympatickou službu, která nabízí takřka neomezený "oblak" hudby zdarma s reklamou, či za drobné předplatné, ovládly staré struktury hudebního průmyslu. "Důvodem je, že mladí umělci nedostanou v současném nastavení zaplaceno ani prd. Tahle rovnost vůbec nefunguje," uvedl Godrich na sociální síti Twitter. "Hudební průmysl to vzal zadními dveřmi a pokud se nepokusíme vytvořit fér prostředí pro nové hudební producenty a umělce, umění bude trpět," dodal ostře producent. Podle něj se o problému lidé z branže bojí mluvit. Přitom za miliony přehrání umělci inkasují jen "pár tisíc dolarů", což je podle něj nesrovnatelné s platbami za přehrání v rádiu.

Thom Yorke z Radiohead se ke kritice svého dlouholetého spolupracovníka přidal. Podle něj je služba Spotify výhodná jen pro velké korporace a zavedené kapely s bohatým katalogem. "Některé nahrávky uděláte na laptopu. Ale některé potřebují muzikanty a zkušené techniky. Tyhle věci stojí peníze. Huba Pink Floyd už někomu (ne nutně kapele) vydělala miliardy dolarů. Dát je do streamovací služby dává smysl. Ale kdyby lidi v roce 1973 poslouchali hudbu přes Spotify, místo aby si kupovali desky, pochybuju, že by vůbec vzniklo Dark Side of the Moon. Bylo by to prostě moc drahé," argumentuje Thom Yorke, který ze služby Spotify nechal stáhnout i svou sólovou desku Eraser.

Jeho domovská kapela Radiohead přitom vždy platila v oblasti distribuce hudby přes internet za pionýry. Jako první například nabídla své album za cenu, kterou si posluchači mohli určit sami.