Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Theimer v muzeu představil varianty nové kašny

  11:46aktualizováno  11:46
Olomouc - Do sedmi bude muset počítat ten, kdo bude chtít v budoucnu zjistit, kolik kašen má Olomouc. Jak bude plánovaná kašna, jejímž autorem je výtvarník Ivan Theimer, vypadat, ukazuje olomoucké Muzeum umění. Úvahy o zbudování kašny jsou starého data. Olomoučané ji chtěli postavit už v 18. století jako symbol úsilí města dosáhnout dřívější slávy. Návrhy na její uskutečnění však tehdy radní zamítli a nad Křížovou studnou, která v tomto místě byla, nakonec na začátku století vznikly veřejné záchodky. Výstava, která představuje návrhy a variace k budoucí kašně, má sloužit také jako podklad k diskusi.

Za měsíc přišlo tři tisíce lidí
Výstavu si za prosinec stihlo prohlédnout na tři tisíce lidí. "To je velmi slušná návštěva, vzhledem k době, kdy výstava probíhala, tedy v čase vánočních svátků," řekla Jarmila Zvolánková, tisková mluvčí muzea. Muzeum umění je s výstavou návrhů spokojeno. "Jsem rád, že se radnice rozhodla upořádat výstavu k sedmé olomoucké kašně. Muzeum umění v tomto případě jen sehrálo roli prostředníka mezi radnicí a veřejností. Myslím, že výstava splnila svůj účel," soudí Pavel Zatloukal, ředitel muzea, ačkoliv s ohlasy v návštěvní knize příliš spokojen není. "Trošku jsem z písemných reakcí návštěvníků zklamán. Ale myslím, že tak to někdy bývá: ti, kterým se něco líbí, se jen podepíšou. Ti, kteří jsou nespokojeni, se rozepíšou. Ale proč ne, výstava byla určena především k výměně názorů," dodal Pavel Zatloukal.

Kašna měla stát už dávno

LEGENDA O ÁRIONOVI
(dle kunsthistorika Pavla Zatloukala)

Legenda vypráví příběh řeckého básníka Áriona, který nabyl značného jmění v zámoří, a když se s ním pak plavil domů, byl přepaden lodníky rozhodnutými nejen jej okrást, ale posléze i zabít. "Vás o svůj neprosím život, ale o to vás prosím, na lyru zahrát bych směl," vyprávěl jeho příběh Ovidius. A poté, co sáhne do strun, vrhne se básník do moře. Náhle se však vynoří delfín, který jej nakonec na svém hřbetě dopraví domů, do Řecka. Ovidius dodává: "Bohové vidí čin dobrý. Vzal Jupiter delfína v nebe, ke cti a ozdobě přidav devět mu zářivých hvězd." Poslání příběhu je zřejmé. Připravovaná kašna měla všechny a zejména panovníka hned při vjezdu na hlavní olomoucké náměstí upozornit: "Hle, takové město, s takovou minulostí a s takovými zásluhami není přece možné nadále pokořovat a zbavovat právoplatných výsad - odměnou za vrácení uloupeného bývá výstup na nebesa!"

"Po zkázách třicetileté války přestala být Olomouc hlavním moravským městem. Hluboké pokoření se stalo zdrojem dlouhá staletí trvajícího traumatu. Olomoučané se s ním ovšem nehodlali smířit a usilovali o návrat k někdejší slávě, k níž měla pomoci i nová monumentální výzdoba města. Měla všechny upozorňovat, že se pohybují na půdě starobylého města, jehož kořeny souvisejí s bájným založením, které měl iniciovat nejslavnější z vladařů antického Říma Gaius Julius Caesar. I to se stalo jednou z pohnutek budování souboru kašen na přelomu 17. a 18. století," míní Pavel Zatloukal, kunsthistorik a ředitel Muzea umění v Olomouci.

Idea předků nebyla zcela naplněna. "Podařilo se slavnostně vysvětit sloup Nejsvětější Trojice, který odkazoval na další báji o tom, že před půl tisíciletím bylo porážkou Tatarů pod zdejšími hradbami vlastně zachráněno západní křesťanstvo. Výzdobu náměstí dotvořil i celkově restaurovaný orloj. Posledním kamínkem do mozaiky se měla stát sedmá kašna, připravovaná rovněž pro Horní náměstí," dodává kunsthistorik.

Podobně jako v případě dalších olomouckých kašen i zamýšlená sedmá se měla opírat o antickou pověst. Tentokrát viděli předkové jako nejvhodnější paralelu legendu o řeckém básníku Árionovi. Ačkoli vznikly i konkrétní návrhy, které v roce 1751 připravil sochař J. A. Richter, ke stavbě kašny nedošlo.

Světoznámého výtvarníka oslovili radní
Znovu se o Árionově kašně začalo mluvit opět v polovině devadesátých let, když se začala připravovat celková rekonstrukce Horního náměstí. Radní oslovili ve Francii žijícího olomouckého rodáka Ivana Theimera, který návrhy připravil a nabídl na výběr hned několik variant. "Radní musí nyní rozhodnout, zda kašnu skutečně chtějí, a pokud ano, musí vybrat návrh, který se bude realizovat," dodává Zatloukal.

Ivan Theimer přisvědčuje. "Udělal jsem více návrhů a bronzových modelů, aby se lidé mohli podívat a vybrat si. Celá výstava je určena k debatě nejširší veřejnosti," říká Theimer a dodává, že osobně nepreferuje žádnou z možností. Návrhy a modely představují postavu muže, básníka Áriona, s nepostradatelným delfínem, který jej zachránil, a pro Theimera typickou želvu, která by na kašně neměla chybět.

Pavel Zatloukal přizváním muže, který svým věhlasem překročil hranice města, Moravy i země, odkazuje i na historickospolečenské souvislosti. "Po století trvajícím narušování historické kontinuity by dnešní Olomoučané vybudováním sedmé kašny především jasně deklarovali, že jsou oprávněnými, nepochybnými a dobrými dědici svého města," míní Zatloukal.

Na výstavu zvala obrovská želva
Mohutná více než dva metry dlouhá želva z bronzu, která od půlky listopadu 2000 zdobila centrum Olomouce, lákala pozornost lidí k výstavě Sedmá olomoucká kašna. "Je to pouze zapůjčené dílo, které nebude součástí plánované kašny. Stojí však na místě, kde kašna bude," uvedla Jitka Brabcová z olomoucké radnice. O dílo vážící 350 kilogramů se radnice neobává. "Váha je nejlepší ochranou proti 'sběratelům' vzácných kovů. O želvě byla informována také městská policie, která hlídá náměstí pomocí kamer," dodala. Do programu rekonstrukce náměstí zahrnuly stavbu nové kašny s motivem báje o řeckém básníkovi Áríonovi radní. Výzdobu má vytvořit olomoucký rodák a světoznámý umělec Ivan Theimer.

Jeden z návrhů výtvarníka Ivana Theimera k sedmé olomoucké kašně

Jeden z návrhů výtvarníka Ivana Theimera k sedmé olomoucké kašně

Jeden z návrhů výtvarníka Ivana Theimera k sedmé olomoucké kašně

Jeden z návrhů výtvarníka Ivana Theimera k sedmé olomoucké kašně

Jeden z návrhů výtvarníka Ivana Theimera k sedmé olomoucké kašně

Olomoucký rodák, výtvarník Ivan Theimer při práci

Výtvarníci Ivan Theimer (uprostřed) a Slavoj Kovařík (vpravo) v hovoru s ředitelem olomouckého Muzea umění Pavlem Zatloukalem

Ivan Theimer se podepisuje výtvarníku Zdeňku Vackovi

Výtvarník Ivan Theimer se baví s malířem Františkem Bílkem

Ivan Theimer v družném hovoru s Rudolfem Doležalem mladším

Výtvarník Ivan Theimer se baví s architektem Tomášem Černouškem

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz