Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Levellers pookřáli, zase nutí do zpěvu i skákání

  12:29aktualizováno  12:29
Brightonští The Levellers patří k těm několika zahraničním kapelám, které v Česku zdomácněly. A jedním z mála pražských prostorů, kde si ještě nezahráli, zůstával až do nedělního večera Palác Akropolis.

The Levellers - Letters from the Underground Tour - Palác Akropolis Praha (16. listopadu 2008) | foto: © Jiří Heller

Po vystoupeních v Českých Budějovicích a Valašském Meziříčí zaparkovala kapela svůj autobus na Žižkově, aby zaplněné Akropoli názorně ukázala, že zprávy o jejím hudebním důchodu jsou přinejmenším nadnesené.

V předvečer výročí listopadové revoluce se do klubu začala stahovat nesourodá směsice lidí. Mezi studenty středních škol procházel postarší pár, z jehož barevných vlasových kreací přecházely oči, opodál stála rodinná skupinka čítající přinejmenším tři generace.

Tuhle byl někdo do punku, tamhle někdo vypadal jako dítě květinové revoluce, a spousta lidí na sobě měla velmi opraná trika s rozličnými motivy The Levellers od roku 1992 do současnosti.

James HarriesPředskokanem večera byl James Harries. Nenápadný kluk žijící v Česku si před plným sálem plně vystačil s vlastním hlasem a šesti strunami své španělky. Pro publikum čekající na energické The Levellers byl možná trochu moc zasněný, ale tip na poklidný koncert v komorním prostředí to byl krásný.

Pro těch pár nezasvěcených působilo publikum do počátečních tónů notoricky známé hitovky 15 Years možná až trošku moc nesourodě. Jakmile se ale The Levellers poprvé opřeli do nástrojů, nebylo pochyb, že hudba spojuje.

Kapela už sice na pódiu nekřepčí jako před šestnácti lety v KD Eden, kde se odehrála jejich česká premiéra, ale publikum skáče stále se stejným zaujetím. V posledních letech se sice občas stávalo, že nové písničky byly přijímány chladněji, ale v Akropoli se The Levellers evidentně podařilo trend zvrátit.

Hned jako druhý zazněl totiž singl Burn America, který byl vydán u příležitosti nedávných prezidentských voleb v USA. Klub reagoval nadšením a píseň s kapelou skoro celou odzpíval.

Setlist koncetu The Levellers

15 Years - Burn America - Fear - The Road - Before The End - Fight Or Flight - Together All The Way - Death Loves Youth - Sell Out - Pale Rider - Carry Me - Eyes Wide - One Way - Belarus - Life Less Ordinary - Cholera Well - Riverflow
Přídavky: Far From Home - Dirty Davey - Liberty

Lepší odměnu si The Levellers za to, že spolu přes ne zcela povedené desky, klesající popularitu i problémy s vydavatelskými společnostmi vydrželi a letos vlastním nákladem vydali navzdory všem předpovědím skvělou nahrávku Letters From The Underground, ani nemohli představit.

Tentokrát bylo jedno, když ve svém repertoáru sáhli až k první desce Weapon Called The World s houpavou Carry Me, vypálili hit One Way z veleúspěšného alba Levelling The Land nebo rozezněli Akropoli novou, nádherně našlápnutou Eyes Wide. Kotel pod pódiem se stále zvětšoval.

The Levellers - Letters from the Underground TourTeplota spoutala. Když přišla chvíle čerstvé Life Less Ordinary, v jejímž refrénu (Life less ordinary, that is the one I chose – Vybral jsem si méně obyčejný život) shrnul Mark Chadwick příběh The Levellers a možná i mnoha jejich příznivců, byly v celém klubu ruce nahoře.

Některé kapely fanoušky povzbuzují k tanci, ke zpěvu, ke skákání. The Levellers stačí pořádně hrábnout do strun a diváci nemají jinou šanci než naléhavé volání svých tanečních buněk poslechnout; přes vědomí, že záda budou druhý den bolet mnohem víc než v sedmnácti; přes jasné předsevzetí odejít z tohoto koncertu v nepropocených svršcích. Když se z beden ozvala Far From Home, byla z publika najednou jedna táboráková parta halekající oblíbenou odrhovačku.

Tradičně poslední Liberty uvedl Simon Friend netradičně českým zvoláním "Svoboda" a The Levellers rozjeli jednu ze svých nejrychlejších. Na podezření, že to dělají, aby lidé po devadesáti minutách tancování už neměli energii je vytleskat zpět, asi něco bude. Ať už je to tak nebo jinak, dělají to po několika letech zase skvěle. Tolik šťastných tváří jsem na koncertě po rozsvícení světel už dlouho neviděl.

The Levellers
Letters from the Underground Tour, Palác Akropolis Praha, 16. listopadu 2008. Předskokan James Harries.
Hodnocení: 100 %

The Levellers objevují sami sebe

Recenze alba Letters from the Underground

Je to asi poprvé, co album The Levellers chválí fanoušci i kritika. Na letošním Letters from the Underground nechala skupina daleko v minulosti všechny pokusy přizpůsobit svůj zvuk době. Vrátila se k tomu, co umí nejlépe. Jakoby Levellers najednou znovu objevili sami sebe. Zpěvné a hopsavé kousky z dílny Marka Chadwicka střídají rozhárané, jemně nahořklé a úderné songy Simona Frienda. Nekompromisní rytmus udávaný basákem i dvorním výtvarníkem Jeremy Cunninghamem a bubeníkem Charliem Heatherem ženou stále rychleji kupředu čertovy housličky v rukou Jona Sevinka podpořené klávesami nejnovějšího člena Matta Savage.
Pohoda z pocitu dobře odvedené práce na desce se přenáší i na pódium. Lepší koncertní recenze neměli The Levellers za posledních deset let. Před tím se jejich vystoupení několik let po sobě stala tím největším, co se odehrálo na legendárním festivalu v Glastonbury, kam se letos s velkým úspěchem vrátili. Není proto překvapením, že velká část podzimního turné, na jehož britské části bude roli předskokana plnit Divoký Bill, je už vyprodaná.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz