Herečka Hana Pravdová na snímku ze 30. let 20. století

Herečka Hana Pravdová na snímku ze 30. let 20. století | foto: Archiv Isobel Pravda

Přežila Osvětim i pochod smrti. Na Broadwayi ji ztvární vlastní vnučka

  • 0
Její tvář zachycená koncem 30. let avantgardním fotografem Karlem Kašpaříkem se stále objevuje v knihách věnovaných slavné éře meziválečné fotografie. Teď ožije na scéně. Pražské Švandovo divadlo nastudovalo pro newyorskou scénu příběh české herečky Hany Pravdové. Isobel Pravda v něm ztvární svou babičku.

Hana Pravdová byla talentovaná česká herečka, režisérka a spisovatelka, která si prošla tím nejhorším z minulého století. Nadějnou kariéru olomoucké rodačky přerušila válka, jako Židovku ji odvezli do Terezína i Osvětimi, podařilo se jí uniknout z pochodu smrti. V roce 1948 spolu s manželem emigrovala. Společně se prosadili na předních britských scénách i ve filmu.

Isobel Pravda se narodila v Británii a své babičce je velmi podobná.

Pohnutý hereččin osud nyní připomene v New Yorku hra The Good and the True, napsaná podle vzpomínek Pravdové. Titul nastudovali v pražském Švandově divadle v režii Daniela Hrbka.

Kronika 20. století

Příběh Pravdové se proplétá s líčením života olomouckého sportovce Miloše Dobrého, který po transportu do Terezína a Osvětimi také unikl téměř jisté záhubě.

Hra láká překvapivou autentičností. Roli slavné ženy totiž ztvární její vnučka Isobel Pravda, která je babičce hodně podobná. „Milovala život. Milovala divadlo a umění, které pro ni bylo, po jejích zkušenostech z Terezína, chlebem života,“ popisuje babičku Isobel. Partnerem jí bude zkušený britský kolega Saul Reichlin.

„Přestože se na scéně mluví anglicky a oba herci jsou rodilí mluvčí, jde o ryze český příběh, který americkému publiku přibližuje historii naší země a zároveň je napínavou kronikou 20. století,“ říká režisér a spoluautor scénáře Daniel Hrbek. Osobnost téměř zapomenuté české herečky poprvé připomněl ve hře Šoa, kterou nastudoval ve Švandově divadle s českými kolegy.

Novou verzi v angličtině začal připravovat po setkání s vnučkou Hany Pravdové, britskou herečkou Isobel Pravda, která se na Šoa přijela podívat. Svou babičku zažila osobně a ke knižním vzpomínkám přidala ještě další zajímavé podrobnosti.

Osmkrát týdně

„Haně se vždy líbila představa, že by žila a pracovala v New Yorku, ve městě, které by vyhovovalo její optimistické povaze,“ vzpomíná Isobel. „Teď tam jedeme a já mám pocit, že Hana prostřednictvím svého příběhu jede s námi,“ dodává.

Inscenaci představilo Švandovo divadlo už v Leedsu, Londýně a Bruselu. V New Yorku se hrálo už letos v lednu na veletrhu scénického umění APAP, kde si pro svou scénu kus vyhlédla držitelka několika cen Tony a vážená divadelní producentka Daryl Rothová.

Příběh The Good and the True bude na programu newyorského divadla DR 2 Theatre od 24. července až do 14. září. Hrát se bude bez přestávek osmkrát týdně, naplánováno je šedesát představení.

V Česku se The Good and the True objeví během podzimu: uvedení je plánováno ve východočeském Potštejně, kam se Pravdová za okupace uchýlila se svým prvním manželem.